Вълчев: В момента не е разумно да връщаме всички ученици, това може да стане в края на годината
Просветният министър обясни, че децата и учениците са част от веригата на разпространение, тъй като малко или много свързват множество малки мрежи в една голяма
В момента ситуацията не позволява и не е разумно да върнем всички ученици в училище. Това заяви министърът на образованието Красимир Вълчев при посещението си в село Биркова в община Велинград. Той допълни, че ваксините са това, което ще ни позволи още в края на тази учебна година и следващата да имаме изцяло присъствено обучение.
Вълчев обясни, че децата и учениците са част от веригата на разпространение, тъй като малко или много свързват множество малки мрежи в една голяма. Затова и двете крайните били рискови – едната, че не трябва да връщаме учениците в училище, другата – че всички трябва да останат вкъщи. По думите му ако отворим всичко в момента рискуваме да затворим болниците.
Министърът посочи, че от вътрешните данни на системата се потвърждавала тенденцията по-малките деца да разпространяват вируса по-малко. В забавачките болните били по- малко отколкото в училищата. Големите обаче общуват повече помежду си, пътуват с градски транспорт и спомагат за разпространението на вируса, както е при възрастните. Затова по думите на Вълчев трябва да се прави разграничение между малките и големите ученици. „Няма среда, която да не допринася за разпространението на заразата, но в никакъв случай учениците и децата не са най-големите разпространители”, заяви още министърът.
Той подчерта, че сме направили добре, че учителите са били включени във втората фаза на ваксинацията у нас, тъй като това ще позволи по-бързото връщане на учениците. „Следващата учебна година вероятно ще имаме условия за присъствено обучени, трябват ни още няколко месеца да достигнем по-висок процент на ваксинирани”, каза Вълчев. Той посочи, че учителите, които са се ваксинирали, са 4 пъти по-малко като процент заболели.
Министърът бе категоричен, че няма предпоставки за удължаване на учебната година, тъй като няма изоставяне в тематичното разпределение. „Дори спрямо предходни години много училите са по-напред в учебната програмата. Защото сега имаме повече учебни дни, отколкото предходни години, когато имаше и грипни ваканции, по време на които не се учеше, екскурзии”, посочи Вълчев. Той допълни, че децата в предучилищна възраст и началния етап не са били повече време неприсъствено, отколкото други години, затова и при тях няма условия да говорим, че има натрупани дефицити. „Това са най-важните години за постигане на базови умения, те не могат да учат сами. За съжаление 5-12 клас не успяхме да съхраним за по-продължителен период присъствено обучение.Смятаме все още, че вариантът с редуването е най-разумният. Надяваме се да няма друго затваряне, а това зависи от ваксинацията, от развитието на пандемията”, каза министър. Той допълни, че проблем обаче била загубата на мотивацията за учене в електронна среда.
Дефицитите били различни при различните деца. Затова целият юни в училищата ще се провеждат допълнителни обучения. „Имаме този механизъм. При слаб успех – срочна или годишна оценка слаб 2, те се обучават допълнително. Миналата година включихме и децата, които не са участвали ефективно в електронното обучение по преценка на учителите”, обясни Вълчев.
Електронното обучение ще остана и занапред. То обаче ще бъде за възлагане на задачи, контрол на изпълнението им, така наречена персонализация на ученика. „Учителите ще имат възможност да правят електронни тестове с електронните платформи, те ще им помагат с алгоритми да анализират образователните трудности на всяко едно дете и персонализирано ще им насочват електронни уроци”, обясни министърът. Той посочи, че от МОН са си поставили за цел до 4-5 години да имаме платформа с безплатни отворени електронни уроци по всички теми, дисциплини и класове. На учителите пък ще им се плаща за направата им.
Главен прокурор подаде оставка
Тежък разговор между Винисиус и боса на Реал
Баща и син, обвиняеми за трафик на жени, остават в ареста
Реал Мадрид се извини за огромен гаф
Почина член на легендарната група АББА
Млади лекари отново на протест
Преизбраха Петър Кънев за вицепрезидент на Парламентарната асамблея на Черноморското икономическо сътрудничество
Граждански арест в голям роден град
Китай с позиция относно войната, Си говори с Тръмп
42-годишен удари полицаи
19-годишна българка опита да се самоубие
Бербатов предизвиква възхищение в Леверкузен
