Акад.Богдан Петрунов: Смесването на ваксини е неправилно
Случаите на тромбози при оксфордската ваксина са толкова малко, че са в процента на предвидимата медицинска практика, каза още академик Петрунов.
Смесването на ваксини от различни видове е неправилно. Това смята имунологът акад. Богдан Петрунов. Той е убеден, че всеки, който е с първа доза на "АстраЗенека", трябва да си сложи и втората.
Случаите на тромбози при оксфордската ваксина са толкова малко, че са в процента на предвидимата медицинска практика, каза още академик Петрунов.
Имунитетът се гради не само на база антителата, а основно се гради на клетъчния имунитет, така че ако те имат добър клетъчен имунитет, няма проблем. Те спокойно могат да се имунизират. Това заяви в "Денят започва" по БНТ акад. Богдан Петрунов.
"Хората няма смисъл да ходят да си тестват антителата, това нищо не може да им каже, тъй като голяма част от антителата не са функционални, т.е. не са неутрализиращи антитела", каза акад. Петрунов.
Академикът поясни, че антителата само показват, че организмът им е имал контакт със съответния вирус и не трябва да ги успокоява голямото количество антитела в организма. "Никой, прекарал вируса, няма антитела след 8-ия месец", каза акад. Петрунов.
Около 3,5% от хората по света не могат да се разболеят или много трудно се разболяват поради това, че имат много високо ниво на отделяне на интерферон.
Зеленски се оплака: Войната в Иран отклонява световното внимание от Украйна
Задържаха мъж в Търговище за закана за убийство към съпругата му
Прокуратурата разследва смъртта на 36-годишна жена в софийска болница
Великденски и коледни добавки ще има всяка година, решиха депутатите
Парламентът прие пенсионерите да получават добавки два пъти годишно
Утре ще се проведе концертът на майсторския клас по цигулка на фестивала Солисими
Таксите в България са в пъти над тези в ЕС и се отразяват пряко върху домакинствата
Втори труп изплува за часове по Черноморието, този път край Варна
Млади лекари специализират в УМБАЛ Бургас заради спешността и разнообразието
Министерството представи мерки за машинното гласуване и видеонаблюдението с цел прозрачност
Рая Назарян обсъди със САЩ визовия режим и стратегическото партньорство
