СЗО не препоръчва имунизиране срещу COVID-19 с две различни ваксини
Говорителката на организацията заяви, че няма достатъчно данни за възможните рискове
Световната здравна организация (СЗО) не препоръчва имунизирането срещу COVID-19 с две различни ваксини, когато се изискват две дози, предаде ДПА.
Говорителката на организацията Маргарет Харис каза вчера, че няма достатъчно данни за възможните рискове при поставяне на първа доза от ваксната на AstrsZeneca и втора - от препарат на друга компания.
В изказването си Харис се позова на предварителна препоръка на експертна консултантска група от февруари. Според препоръката засега и двете дози трябва да са от една и съща ваксина.
В Германия има известен натиск да се прибегне до точно такава кръстосана ваксинация, тъй като хората под 60 години вече не се имунизират с AstrsZeneca поради риска от образуване на кръвни съсиреци.
Според здравния министър Йенс Шпан обаче на 2,2 милиона германци на възраст под 60 години вече е поставена първа доза от този препарат и въпросът сега е как тези хора ще получат пълна ваксинационна защита, за каквато е нужна втора доза.
„Без достатъчно данни за възможните рискове не би трябвало да се извършва втора ваксинация с различна ваксина", каза председателят на германската Фондация за защита на пациентите Ойген Бриш.
Постоянната комисия за ваксинацията (Stiko) препоръчва на хората, на които вече е поставена първа доза от ваксината на AstraZeneca, да се поставя втора доза от ваксина на базата на информационна РНК - на Pfizer/ BioNTech или Moderna, 12 седмици след първата. Решение за това обаче все още не е взето.
Президентът на ФИФА с революционно изказване! Пече се ново увеличение на отборите на Мондиали
Видният републиканец Линдзи Греъм почина внезапно, Тръмп тъжи
Елитът на подводния риболов превзе Коракя и Ропотамо, Валентин Люцканов вдигна Купа „Приморско“
Пластмасата залива Гърция, нивата по плажовете са далеч над нормите в ЕС
Общински съветник вдигна сватба в училищен двор с над 1300 гости
Пилот се заби в дърво на рали „Раховец-Лясковец“: Състезател е в болница, прекратиха тренировките
Новият лидер фантом на Иран изчезна от погребението на баща си, но се закле в кърваво отмъщение от Телеграм!
Драма до последната секунда: Аржентина сломи десет от Швейцария в продълженията и уреди суперсблъсък с Англия на Мондиал 2026
Блокада в Персийския залив: Иран затвори Ормузкия проток до второ нареждане след стрелба по кораб
Доналд Тръмп се похвали с „перфектен“ когнитивен тест и атакува журналисти, усъмнили се в здравето му
Летни бури и градушки удрят част от страната, но не и на морето!
Джуд Белингам подчини Норвегия в Маями: Англия е на полуфинал на Световното след драматичен обрат
