×
Европейска столица на културата Евровизия 2027 Промо зона Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

COVID-19 и психиката: Как да запазим спокойствие


COVID-19 и психиката: Как да запазим спокойствие
В кои случаи, как и защо една прекарана COVID-инфекция се отразява на психиката – говори доц. Данчо Дилков, началник на Клиниката по психиатрия във ВМА
11 Април 2021, Неделя, 16:00 ч.
Автор: Емел МАХМУД

Ако смятате, че няма да се справите - потърсете помощ от психиатър. Не губете връзка и с природата

Безспорно пандемията от COVID-19 коренно промени ежедневието ни. Един вирус спря живота, такъв, какъвто го познаваме, за неопределено време. Затвориха се държави, маските станаха задълителни. Заразиха се наши близки, с част от които се простихме. Много хора загубиха работата си. Всичко това се отрази и на психиката ни. Оказа се, че стресът и паниката са много лоши съюзници при заразяване с коронавирус. Немалко са пациентите с COVID-19, които слагат край на живота си, сред тях дори има и такива с добро общо състояние. Пресният пример е от УМБАЛ-Бургас, при който полицаят Янко Т. от Айтос се хвърли от петия етаж на ковид-отделението. 

Янко бил полицай за пример, и най-тежките престъпления не го пречупили преди К-19

В кои случаи, как и защо една прекарана COVID-инфекция се отразява на психиката – говори доц. Данчо Дилков, началник на Клиниката по психиатрия във ВМА. 

Специалистът обяснява, че проявите от страна на психиката след прекаран COVID-19 зависят и от тежестта на инфекцията. 

„Забелязвам в амбулаторната си практика, че тежестта на инфекцията е от значение за психичните последствия от коронавирусната инфекция. Най-често са тревожно-депресивни или чисто депресивни състояния, които са, вече смея да твърдя, пряко свързани с преболедуването на този вид инфекция. Пациентите, които търсят помощ от нас, имат най-вече смущение в настроението, трайно подтиснато настроение, чувстват се много уморени, дори без да са извършвали физически усилия, нямат ресурс да се натоварят с нещо, което е дори в обема на обичайните им ежедневни занимания, смущение в съня, безапетитие и други подобни“, казва началникът на Клиниката по психиатрия във ВМА. 

Доц. Дилков допуска, че токсичният ефект на вируса води до проблеми с психиката – повече отколкото притеснението. 

„Забелязали сме и при грипни инфекции също се наблюдават понякога такива сходни състояния. Но бих казал, че при коронавируса е много по-често и много по-силно изразено това. Може би донякъде има отношение и роля предварителната нагласа. Да кажем тревожна или така – страхова нагласа, която може да окаже влияние върху развитието на тези симптоми. Също имаше пациенти, които още от миналата година са преживявали тежко съобщенията за предстоящата пандемия, за предстоящите поражения от този вирус и това, като че ли във времето се е развило. Тук обаче нещата зависят и от  индивидуалната чувствителност на всеки от нас“, казва доц. Дилков. 
Проявите при пациенти с вече диагностицирани разтройства като депресия и тревожност са по-тежки", смята специалистът. 

„Когато има предшестващо психично разтройство, винаги забелязваме покачване и на тревожните интерпретации за изхода от заболяването, и на депресиите също. Много от пациентите казват, че без помощта на своите близки не биха се справили изобщо с такова боледуване“, допълва доц. Дилков. 

Той посъветва всеки, който смята, че няма да се справи или усеща, че силите му за това привършват, въпреки че до момента е успявал нещо да направи, да потърси помощ от психиатър. Независимо кой, къде. В цялата страна има достатъчно подготвени хора, които биха могли да бъдат полезни в това.

„Съветът ми към хората е при първа възможност да излязат навън. Говоря, ако са били карантинирани или ако нещо друго е имало, което ги задържа вкъщи. Да направят разходка навън, там където няма толкова хора, в по-безлюдни места, спазвайки предписаните мерки. Могат да се разходят на всяко желано от тях място, естествено, избягвайки големи струпвания от хора, защото там вероятността да се получи заразяване е по-голяма. Но връзката с природата не бива да се къса, тъй като ние сме социални същества, ние сме и част от природата и трябва да се придъжаме към това. Откъсвайки се от нея, всъщност ние пречим само на себе си“, казва в заключение доц. Дилков.
 


В категории: COVID-19


Емел МАХМУД Автор
Емел МАХМУД
4
Коментара
4
Коментара по темата
4.
До 3
11.04.2021 18:44:29
0
3
Поклон пред проф.Чалъков!На 74 г всеки ден работи с болни от вирусни заболявания!Не като помиярите от НОЩ,повечето от които са кабинетни плъхове не виждали болен на живо!
3.
д-р Иванов
11.04.2021 18:17:45
0
3
https://youtu.be/m1Q_3R41zfo
2.
Изроди
11.04.2021 16:42:34
2
10
Ежедневно целодневно подлудяват умствено ограничените и поддаващите се на внушение, а сега се "загрижили" за психическото им здраве! Типичните мафиотски похвати.

Психиатрите нямат късмета на останалото продажно "медицинско" племе, но се облизват и се надяват да понамажат и те поне малко покрай новия бизнес.
1.
Др Иванов
11.04.2021 16:08:19
4
12
Че ние сме спокойни.....Знаем,че от К-19 никой не е умрял....Няма проблем
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Странен завой на руския Ил-76 към Безмер вдигна въпроси към МО и РВД Странен завой на руския Ил-76 към Безмер вдигна въпроси към МО и РВД Машината е летяла към Сърбия с разрешение, но анализът на траекторията поставя под съмнение дали е следвала изцяло одобрения маршрут Уикендът по морето започва с идеално време за плаж, в неделя става още по-топло Уикендът по морето започва с идеално време за плаж, в неделя става още по-топло По Черноморието днес ще е до 29 градуса с морска вода 24 - 25 градуса, а в неделя Варна и Бургас се насочват към 32 градуса Дневен хороскоп: Луната и Юпитер носят късмет на две зодии, но Венера поставя любовта на изпитание Дневен хороскоп: Луната и Юпитер носят късмет на две зодии, но Венера поставя любовта на изпитание Телецът и Стрелецът са сред любимците на съдбата днес Сигнал до Флагман.бг: Луда гонка с 4 коли по бул. „Стефан Стамболов“ тази вечер Сигнал до Флагман.бг: Луда гонка с 4 коли по бул. „Стефан Стамболов“ тази вечер В 23:04 часа преминаха с бясна скорост пред Новата поща, помислиха си, че са в „Бързи и яростни“, казва очевидец Стоян от Равадиново с Ауди А8 е виновен за тежката катастрофа, която блокира пътя за Созопол Стоян от Равадиново с Ауди А8 е виновен за тежката катастрофа, която блокира пътя за Созопол Карал е с несъобразена скорост и е помел маздата на помориец  1,38 промила в 9 сутринта: Бургазлията Димитър Христов задържан мъртво пиян зад волана на БМВ-си в Слънчев бряг 1,38 промила в 9 сутринта: Бургазлията Димитър Христов задържан мъртво пиян зад волана на БМВ-си в Слънчев бряг Бургазлията е задържан за 24 часа, след като полицията го проверила край бензиностанция „Петрол“ „Летя само с приятели“? Читателка на Флагман.бг показа платен ваучер за полет с Венци Иванов „Летя само с приятели“? Читателка на Флагман.бг показа платен ваучер за полет с Венци Иванов След репортажа на Флагман.бг жена твърди, че е платила за тандемен полет, а на място именно Иванов сканирал QR кода й Лекарите спасиха всички тежко пострадали край Маринка, последният пациент вече е изписан Лекарите спасиха всички тежко пострадали край Маринка, последният пациент вече е изписан 23-годишният мъж от Приморско постъпил трудно контактен и в тежко състояние, но вече се възстановява у дома Две трасета за АМ „Черно море“, но нито едно още няма зелена светлина Две трасета за АМ „Черно море“, но нито едно още няма зелена светлина Магистралата трябва да свърже „Хемус“ при Слънчево с „Тракия“ при Ветрен, а изборът между вариантите от 112 и 115 км остава отворен Отровна примамка за мечка погубила осем лешояда в Централен Балкан Отровна примамка за мечка погубила осем лешояда в Централен Балкан Животновъдът сложил отрова в труп на крава след нападение над стадото му - сред жертвите е Боев, първият брадат лешояд, върнат в българската природа след десетилетия
Уби новородения си син и скри тялото му в гардероб, година по-късно призна всичко Уби новородения си син и скри тялото му в гардероб, година по-късно призна всичко Лейкън Снелинг промени първоначалната си версия и заяви пред съдията, че сама е лишила детето от кислород Киев: Русия разположи 8500 севернокорейски военни в Курск, 400 от тях управляват дронове Киев: Русия разположи 8500 севернокорейски военни в Курск, 400 от тях управляват дронове Украинското разузнаване твърди, че Путин ще поиска от Ким Чен-ун до 50 000 допълнителни военнослужещи, докато Пхенян отхвърля подобни планове GPS заглушител в София: ДАНС, Келари, Таки и Ами - какво знаем до този момент GPS заглушител в София: ДАНС, Келари, Таки и Ами - какво знаем до този момент Българка от плаж в Гърция: Потресена съм, нашенец осакати рак пред очите на деца Българка от плаж в Гърция: Потресена съм, нашенец осакати рак пред очите на деца Почивката край кристално чистото море се превърнала в грозна сцена - мъж извадил животното от водата, откъснал щипките му и го хвърлил обратно Есенният медицински форум в БДУ разширява международното си участие Есенният медицински форум в БДУ разширява международното си участие За поредна година събитието ще събере изследователи, преподаватели и медицински специалисти от различни области на здравеопазването, които ще споделят научни разработки, професионален опит и актуални постижения в медицината Такситата в София искат нови 10% отгоре от 1 януари Такситата в София искат нови 10% отгоре от 1 януари Браншът вече внесе искането си в Столичния общински съвет - само горивата са поскъпнали с 24%, а при одобрение минималната дневна тарифа ще доближи 0,80 евро на километър САЩ отвориха таен коридор през Ормуз: До 20 танкера минават нощем, но петролът пак лети нагоре САЩ отвориха таен коридор през Ормуз: До 20 танкера минават нощем, но петролът пак лети нагоре Американските военни твърдят, че през южния канал вече извеждат близо 10 млн. барела дневно, докато официалното корабно проследяване вижда едва седем съда за денонощие Музикална буря връхлита Бургас! Атанас Колев, FIRE, V:RGO x SKG, Торино и Пашата и още на Teen Boom Fest' 26 Музикална буря връхлита Бургас! Атанас Колев, FIRE, V:RGO x SKG, Торино и Пашата и още на Teen Boom Fest' 26   Входът е свободен! КЗК установи картел при обществени поръчки за строителна техника КЗК установи картел при обществени поръчки за строителна техника Разследването е показало, че компаниите предварително са обменяли чувствителна търговска информация и са съгласували ключови елементи от офертите си Български тираджия арестуван в Италия с кокаин и марихуана за над 3 млн. евро Български тираджия арестуван в Италия с кокаин и марихуана за над 3 млн. евро Камионът слязъл от ферибот от Барселона, а кучетата Айс и Фрида надушили двойно дъно в полуремаркето - вътре имало 53 пакета марихуана и 26 блока кокаин
Бойко Борисов Бойко Борисов Всички сме хора, всички правим грешки, важното е да не са фатални. Виц на деня Виц на деня Приятели си говорят:
- Моята приятелка е като мобилен телефон.
- В смисъл, че е малка ли?
- Не, в смисъл, че като свърша парите не ми говори.
Виц на деня Виц на деня - Какво е търговия с влияние?
- Когато барманът вижда, че си под влияние на алкохола, но продължава да ти сипва!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Приятелството може да завърши с любов, любовта с приятелство — никога.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори