×
Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Собствениците на товари може да загубят повече от спедиторите в суецката криза


06 Април 2021, Вторник, 17:32 ч.

Осем български компании са имали стока в заседналия в Суецкия канал кораб, съобщи адвокат Владимир Владимиров, специалист по морско право

Рискът за спедиторските компании няма да е толкова значителен, колкото ще бъдат търговските загуби за самите собственици на товари. Тази прогноза направи в ефира на Bloomberg TV Bulgaria адвокат Владимир Владимиров, специалист по морско право и член на Българската морска камара.

Той информира, че осем са българските компании, които са имали товар на Ever Given, като основната част от товарите за България са от Китай и Сингапур - една част от тях са свързани с доставка на електронно оборудване, а друга с доставка на суровини и метали.

"Ако контейнеровозът реши да обяви обща авария, това означава, че в застраховките ще трябва да участват и собствениците на товари, което ще засегне някои български компании, които имат товари на борда на кораба", посочи Владимиров.

От думите му стана ясно, че превозите са организирани от спедиторски компании, но собствеността на товарите е на различни компании, като една част от тях са свързани с леката промишленост, предава investor.bg.

Специалистът по морско право обясни, че предстоящите искове и правни последици след Суецката криза биха могли да се разделят в няколко групи.

„Първата засяга щетите по самия кораб и товар. Втората група искове са свързани с администрацията на Суецкия канал с това как да покрие загубите от затварянето му и от евентуалното административно нарушение, извършено от кораба. Третата група причини са товарите на корабите, които бяха принудени да чакат. Последната група искове са свързани със забавянето на товарите и непреките търговски загуби“, поясни Владимиров.

Той смята, че загубите на суецката администрация ще надхвърлят 1,5 млрд. щатски долара.

„Трябва да се добави и възможността за голяма глоба върху собственика на кораба, като в момента все още се води разследване. Допуска се, че причините за засядането на кораба все още се изясняват, но при всички случаи засядането е нанесло щети заради драгирането на канала", отбеляза специалистът по морско право.

По думите на адвокат Владимиров забавяне и оскъпяване на доставките са два от резултатите след затварянето на Суецкия канал. „Цената на доставките ще се увеличи неизбежно. Тази част от рисковете няма да бъдат покрити от застраховките. Загубите, свързани с конкретните превози, които са пострадали от задръстването, ще трябва да бъда компенсирани", коментира още той.

Коя страна ще търси компенсации заради блокирането на морския съд? Кои компании ще ограничат приемането на доставки и как това ще се отрази на производството? Какви искове ще бъдат предявени към застрахователя на Ever Given?


В категории: Бизнес


Коментари
Светлозария КИДЕРОВА Продадоха един и същ апартамент на двама купувачи Продадоха един и същ апартамент на двама купувачи 15/03/2026, Неделя 12:20 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Държавата е готова с компенсациите за скъпите горива - около 20 евро за най-бедните Държавата е готова с компенсациите за скъпите горива - около 20 евро за най-бедните Мярката ще се прилага временно и ще остане в сила, докато цените на горивата се задържат на високи нива и оказват натиск върху домакинствата Анита Мейзер сравни Галена и Бионсе след големия купон в бургаска кръчма Анита Мейзер сравни Галена и Бионсе след големия купон в бургаска кръчма Бившата Мисис България се чуди как да обясни на приятелите си в Америка, че у нас чалга звездите пеят и по маси, и в дискотеки, и в големи зали Обмислят нов модел за саниране, ще бъдат обхванати повече сгради Обмислят нов модел за саниране, ще бъдат обхванати повече сгради Нова карта показва къде домакинствата плащат най-трудно сметките си за ток и отопление Продадоха един и същ апартамент на двама купувачи Продадоха един и същ апартамент на двама купувачи Жена плаща 50 000 лева капаро за жилище в нова сграда, но две години по-късно разбира, че друг вече има нотариален акт България и Турция готвят нов граничен пункт до Капитан Андреево България и Турция готвят нов граничен пункт до Капитан Андреево Планира се изграждането на дублиращ терминал за товарния трафик край най-натоварената сухоземна граница в Европа Фирма в Пловдив примамва с томбола за почивка под бомбите в Дубай Фирма в Пловдив примамва с томбола за почивка под бомбите в Дубай Над 2100 човека са се включили в нея. Ще тръгнат ли натам?   Чак сега разбрах, че малкият син капак в пералнята крие функция, която спестява препарат и пари Чак сега разбрах, че малкият син капак в пералнята крие функция, която спестява препарат и пари Част от дозатора остава незабелязана, но помага за точното дозиране и по-ефективното пране 3 зодии с шанс за рязък финансов скок след края на ретроградния Меркурий 3 зодии с шанс за рязък финансов скок след края на ретроградния Меркурий Близнаци, Водолей и Риби могат да усетят нови възможности за доходи в седмицата от 16 до 22 март Изкупиха билетите за концерта на Емануела в Арената за 6 часа Изкупиха билетите за концерта на Емануела в Арената за 6 часа Вчера имаше пуснати ограничени бройки допълнително за правостоящи по 80 евро Доматите с 10% нагоре, мандарините с 5% - нов скок на плодовете и зеленчуците на борсите Доматите с 10% нагоре, мандарините с 5% - нов скок на плодовете и зеленчуците на борсите Краставиците и ябълките поевтиняват
Новият аятолах на Иран е прехвърлен тайно в Москва Новият аятолах на Иран е прехвърлен тайно в Москва Кувейтски вестник разкрива, че цялата лява половина на диктатора е била затисната при срутване. Профилът му в X стои заглъхнал вече трети ден  Приютите в Дубай се препълват с изоставени кучета и котки след военните атаки Приютите в Дубай се препълват с изоставени кучета и котки след военните атаки Доброволци намират домашни любимци в паркове и дори в пустинята край границата с Оман Защо Иран продължава да изстрелва ракети и дронове след 1 месец война? Защо Иран продължава да изстрелва ракети и дронове след 1 месец война? Днес ислямистите атакуваха отново Бахрейн и Израел  Холивуд затаи дъх преди „Оскарите“ - два филма се борят за голямата награда Холивуд затаи дъх преди „Оскарите“ - два филма се борят за голямата награда Остават часове до Оскарите - кои са фаворитите     Фирма в Пловдив примамва с томбола за почивка под бомбите в Дубай Фирма в Пловдив примамва с томбола за почивка под бомбите в Дубай Над 2100 човека са се включили в нея. Ще тръгнат ли натам?   Великобритания дава по 10 000 паунда на мигрантите, за да напуснат страната Великобритания дава по 10 000 паунда на мигрантите, за да напуснат страната Лондон въвежда финансови стимули за доброволно връщане след отказ за бежански статут Край на плешивите мъже! В Британия пускат лекарство за коса Край на плешивите мъже! В Британия пускат лекарство за коса Досегашните му изследвания били обнадеждаващи Иран е готов за примирие, но за Вашингтон условията “не били достатъчно добри“ Иран е готов за примирие, но за Вашингтон условията “не били достатъчно добри“ Президентът не уточни какви конкретни параметри би трябвало да има евентуалното споразумение. Той подчерта единствено, че пълният отказ на Иран от ядрени амбиции ще бъде част от всяка възможна договореност Формула 1 отменя стартовете в Бахрейн и Саудитска Арабия Формула 1 отменя стартовете в Бахрейн и Саудитска Арабия Ескалацията на конфликта в Близкия изток извади две състезания от календара за април Страхът от войната спира българските туристи - десетки екскурзии вече са отменени Страхът от войната спира българските туристи - десетки екскурзии вече са отменени Несигурността в Близкия изток и Азия променя плановете за пътуване, а туристите са готови да платят неустойки само за да не летят
Доналд Тръмп към Иран: Доналд Тръмп към Иран: Ще ви унищожа като нация Виц на деня Виц на деня Полицай спира криволичеща по пътя кола.
- Извинете господин полицай, ама доста съм пил! - оправдава се мъжът в колата.
- Усещам, но това не е оправдание да дадете на жена си да кара!
Виц на деня Виц на деня - Докторе, вярно ли е, че здравето не се купува с пари?
- Абе, кой ви пълни главите с тези глупости?!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук - Що пиеш толкова бира от сутринта?!?
- Водата мирише на хлорна вар.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори