Когато един цветен телевизор струваше 4 заплати
В миналото един цветен телевизор купувахме с 3,9 заплати, един хладилник за 1,5 заплати
Съвременник съм на времето преди 1989 г. и искам да съпоставя миналото със сегашното. Не искам да хваля днешното време, което си има кусури, а просто да кажа, че бедността ни не е от сега.
В миналото един цветен телевизор купувахме с 3,9 заплати, един хладилник за 1,5 заплати, а 100 литра бензин стандартен за 0,4 заплати. Докато в Австрия се купуваше за 0,05 заплати, а във ФРГ за 0,03 заплати (справка в. „Работническо дело“ от февруари 1990 г.).
Съгласно същия вестник 1 кг свинско месо струваше 5,44 лв., олиото и захарта – по 1,50 лв., брашното – 0,60 лв.
Минималната пенсия беше 25 лв., толкова вземаха моите родители и хиляди селскостопански работници. Средната пенсия съгласно горния вестник е 84 лв.
С 25 лв. можеше да си купиш 4 кг свинско месо, а с една средна пенсия от 84 лв. – около 15 кг.
А сега с една минимална пенсия може да закупиш близо 40 кг свинско месо.
Помня, че чаках в миналото на двестаметрова опашка за две рула тоалетна хартия. Обръщахме шишетата за лимонада и бира да гледаме дали по дъното от вътрешната страна няма остатъци от мухи и разни бръмбари. Чакахме за хляб, особено в събота по 2-3 часа, за да дойде поредната опечена партида от хлебозавода. Сега и без завод не се чака.
Цвятко Хаджийски, Ловеч за вестник Ретро
Съдия твърди за натиск в конкурс за председател на административния съд
Абитуриенти от Царево поканиха учителите си на бала с дрон шоу над града
Рая Назарян участва в парламентарната среща на върха в Киев
Министър Янкулов предлага ВСС да освободи Борислав Сарафов за дисциплинарни нарушения
Брент над 115 долара при ново напрежение около Ормузкия проток
Големият талант Георги Аладжов направи силен дебют за мъжкия тим на Нефтохимик
Адвокат твърди за заплахи и укриване по случая с прокурорския син от Перник
Разбиха схема "Оръжия срещу канабис" в България, Испания и Гърция
От звездния грим до стените у дома - Майсторът на четките и бургаската Джи Би Си тръгват в обща посока (СНИМКИ/ВИДЕО)
4-годишно дете почина в болница, бащата отправи тежки обвинения
Професор Рачев каза кога идва топлото
Прогноза за времето и народни поверия за 31 март
