Програмистите с годишна заплата от над 40 000 лв.
В топ 3 на частния сектор и финансите и научните изследвания
Заплатите на програмистите преминаха прага от 40 000 лв. годишно. Средното възнаграждение за цялата 2020 г. в сферата “Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения”, където влизат и IT специалистите, е 40 018 лв., показват данни на Националния статистически институт, цитирани от „Труд“.
Спрямо предходната година работещите в този сектор през 2020 г. са изкарали средно с над 3000 лв. повече, което е ръст с 8,11%. Има огромна разлика във възнагражденията на IT специалистите в частния сектор и държавните фирми. В частния сектор средната им годишна заплата е 40 775 лв., което прави по 3400 лв. на месец, а в държавния сектор е само 20 356 лв.
В частния сектор заетите в дейността “Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения” са най-високо платените специалисти, а в държавния сектор те са чак на четвърто място по възнаграждения. Най-високо платени в държавния сектор са заетите в сферата на “Финансови и застрахователни дейности”. За цялата 2020 г. те са получили средно по 40 220 лв.
На второ място по възнаграждения в държавния сектор са заетите в сферата на “Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива”, където взимат по 29 787 лв. на година. Третото място е за работещите в “Добивната промишленост” с 24 332 лв. В частния сектор след програмистите са заетите в сферата на финансите и застраховането, където взимат средно по близо 26 400 лв. за година.
Третото място в частния сектор е за заетите в сферата “Професионални дейности и научни изследвания” с 24 250 лв. на година. За цялата 2020 г. работещите българи са получили средно по 16 642 лв., което е с 1433 лв., или с 9,4% повече спрямо 2019 г., показват данните на НСИ. В държавния сектор увеличението на заплатите е с 11,4%, а в частния - с 8,7%. Ръстът на възнагражденията от една страна се дължи на вдигането на минималната заплата и на възнагражденията в държавната администрация. Допълнително заради кризата безработицата нараства, но фирмите уволняват предимно хора с ниски заплати, което води до увеличение на средното възнаграждение. Освен това заплатите в редица браншове продължиха да нарастват, въпреки породената от Covid-19 криза.
В частния сектор най-много са нараснали заплатите в сферата “Операции с недвижими имоти”. За цялата 2020 г. в частния сектор най-много са нараснали заплатите на работещите в сферата “Операции с недвижими имоти” - с 19,2% до 17 495 лв. за година. На следващите места по ръст на заплатите в частния сектор са заетите в Добивната промишленост (+15,5% до 22 хил. лв.) и в здравеопазването (+13,9% до 20 368 лв.).
В държавния сектор най-много са нараснали годишните заплати на заетите в сферата на “Професионални дейности и научни изследвания” (+16%) и на хората в образованието (с 15,2% до 17 716 лв.). Третото място е за работниците от преработващата промишленост, които са получили 15% повече за година. В администрацията заплатите са нараснали средно с 13,1%, а в сферата “Хуманно здравеопазване и социална работа” с 12,9%.
Extreme Sport – качествена екипировка за всяко приключение сред природата
Иран изстреля нов залп ракети към Израел, експлозия бе чута в Йерусалим
Ерол Кьосе почина след падане от 16-ия етаж в Истанбул
Синът на Стефан Данаилов взима 300 хиляди долара годишна заплата
Опасно време в две области на 24 март
Бивш спортист зае ключов пост в САЩ, считан е за човек на Тръмп
Коя зодия е най-трудна за разбиране
Свинско с картофи на фурна - стъпка по стъпка
С този навик прахът у дома се трупа по-малко
Кекс с какао, който винаги се получава - домашна рецепта
Преливат три язовира, "Асеновец" е запълнен на 100 процента
Банята блести, ако използваме този лесен подход

Месторабота Бургас; Постоянна работа; Пълно работно време; Заплата от 900 до 1215 BGN (Бруто); Езици: Английски, Руски
Настройчик-програмист за соуфтерни програми
IT специалист
Описание на позицията:
- Системен администратор,
- поддържане работата на компютрите в офисите,
- да умее да настройва компютърно оборудване,
- работа със сървъри,
- техническа поддръжка на продуктите и сървърите,
- да разбира от IP телефония, видео и СКУД
Изисквания:
- Средно / висше техническо образование
- Ползване и познаване на Windows server 2012/2016 , Linux ,
- Отговорност, организираност и прецизност при работа;
- Владеене на руски и английски език ;
- Дисциплиниран, отговорен, позитивно настроен към работата и колегите.
Компанията предлага:
- Работа в развиваща се компания;
- Трудов договор;
- Твърда заплата и допълнителна бонусна система свързана с показани резултати;
Ако това предложение ви е заинтересувало, ще очакваме Вашата професионална автобиография. Ще се свържем само с предварително одобрените по документи кандидати.
Яко, а? Изобщо, Бургасе градът на ограничените възможности