Джо Байдън предложи на Борис Джонсън удар срещу Китай
Президентът на САЩ иска демократичните държави да се обединят срещу инициативата на Пекин "Един пояс, един път"
Американският президент Джо Байдън каза, че в телефонен разговор вчера е предложил на британския премиер Борис Джонсън демократични държави да се обединят в инфраструктурен план, който да конкурира китайската инициатива "Един пояс, един път", предаде Ройтерс.
„Предложих да имаме по същество сходна инициатива, с участието на демократични държави, които да помагат на общности по света, които всъщност се нуждаят от помощ“, каза Байдън на брифинг.
Китайската инфраструктурна схема "Един пояс, един път" е на стойност трилиони долари. Тя беше лансирана през 2013 г. от президента Си Цзинпин и включва инициативи по разработка и инвестиции, простиращи се от Източна Азия до Европа. Проектът би разширил значително китайското икономическо и политическо влияние, което поражда опасения в САЩ и на други места.
Ден по-рано Байдън каза на първата си пресконференция, че ще попречи на Китай да задмине САЩ и да стане най-мощната държава в света. Американският държавен глава смята да обяви идната седмица план на стойност трилиони долари за подобряване на американската инфраструктура.
В четвъртък той каза, че ще осигури американски инвестиции в обещаващи нови технологии като квантови компютри, изкуствен интелект и биотехнология. Повече от 100 държави са подписали споразумения с Китай за сътрудничество в рамките на "Един пояс, един път" за сътрудничество по проекти за железопътни линии, пристанища, магистрали и друга инфраструктура.
По изчисления на глобалния доставчик на финансови данни "Рефинитиф", до средата на миналата година с китайската инициатива са били свързани над 2600 проекта на стойност 3,7 трилиона долара. Китай обаче обяви, че пандемията от коронавирус е засегнала около 20 на сто от проектите по линия на "Един пояс, един път".
Пострадалият колоездач от Джиро дИталия е в стабилно състояние в "Пирогов"
Осем години след ядрената сделка: Тръмп отново преговаря с Иран
Страхотен концерт в третата вечер в Бургас на младежкия музикален фестивал „СОЛиСиМи“
Пиене на кафе и отслабване? Може, но има условия
Дневен хороскоп за 10 май 2026: Любов и късмет озаряват деня
Габрово излезе на улицата - не заради битов скандал, а системна агресия
Как да кажеш точно какво искаш в леглото
Шестима пострадали след масовото падане на Джирото
Джамбазки: Либералният дневен ред не позволява да се показват престъпленията и изстъпленията на „малцинствата“
Подаграта се отключва от месото
Габрово завря, стотици излязоха на протест
Лукашенко: Мощното руско оръжие е зад моя гръб
