Няма нито един ваксиниран в дом за възрасни в Русе, който се превърна в ковид огнище
Старците са притеснени как ще им се отрази имунизацията
В дома за стари хора "Възраждане" в Русе, където през лятото пламна огнище на Ковид инфекцията, няма нито един ваксиниран. Причините са недостатъчното количество ваксини и здравословното състояние на повечето възрастни, съобщи БНТ. В дом „Възраждане" са настанени 170 души. Повечето от тях не желаят да се ваксинират, притесняват се от евентуални усложнения.
Здравка Минчева казва, че ще пропусне първата имунизационна вълна, защото е с придружаващи заболявания. "Имам операция на перитонит, оттам получих алергия и сърдечно увреждане. И затова се въздържам от тази ваксина", каза Здравка Минчева.
"Голяма част от нашите потребители са със съпътстващи заболявания и това налага тяхното консултиране с личните лекари, за да получат повече информация, доколко е безопасно да се ваксинират", каза директорът на дом за стари хора "Възраждане" Ани Венкова. Организацията по масовото ваксиниране в дома се усложнява и по други причини. "Някои имат изисквания да бъде определена ваксина, затова в момента не са предприети действия. Трябва да имаме съгласието и на техните близки, когато те са поставени под запрещение и това е процес, който изисква по-дълъг период от време", каза директорът на Дирекция „Хуманитерни дейности" Катя Петрова.
В социалното заведение противоепидемичните мерки не са разхлабвани. Разрешени са само разходките в двора. Възрастните хора вече цяла година са в изолация, което се отразява на психиката им. "Мен ме попитаха какво ще направя първо, ако ме пуснат да изляза. Казах - ще отида в парка. Ние сме на 50 м от парка, а го гледаме от терасите си", споделя Здравка Минчева. В другите две социални заведения в Русе ваксинацията е в ход. В дом "Приста" 50 процента от възрастните с деменция са получили първа доза, а в дома за хора с физически увреждания "Милосърдие" вече всички са имунизирани дори с втора доза.
В Полша състраданието към украинците се превърна в презрение: Какви ще са последиците?
Мечка откъсна бронята на кола, малките ѝ били край пътя
50-тонен турски автовоз се заклещи на булевард в Русе
Приморско отново дава старта на голямата колоездачна обиколка: Пелотонът поема към Бургас
Търговската война удря и тоалетната хартия: Цените в САЩ удариха тавана
Разследват длъжностно престъпление в МЗ заради лиценза на дентална клиника, в която почина дете
Община дава до 10 000 евро за трето и всяко следващо дете в битка с демографската криза
Малко Търново събира рок, спорт и Странджа: Сигнал дава тон на тридневния празник
Стюардеса на Air France спечели знаково дело: Съдът призна рака ѝ за професионално заболяване
БАБХ потвърди антракс във ферма с 205 говеда край Ловеч
Гръцката сензация Константинос Аргирос разтърси Бургас с най-големите си хитове (СНИМКИ/ВИДЕО)

"В дом "Приста" 50 процента от възрастните с деменция са получили първа доза, а в дома за хора с физически увреждания "Милосърдие" вече всички са имунизирани дори с втора доза."