×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Двама митрополити ще отслужат тържествена света литургия по повод 120 години от опожаряването на Анхиало
  • Изложбата „Пеперуди и диаманти“ показва британски арт величия в Бургас
  • По 150 евро за всяко дете на българи в Гърция
  • Георги Рачев: Чака ни мазна жега до 7-8 август
  • Бум на нови пенсионери, за да хванат Ковид добавката
  • Дрогиран шофьор нацели стълб в центъра на Варна
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Скандал! Незаконни паметници на турски език провокират етнически конфликт


Скандал! Незаконни паметници на турски език провокират етнически конфликт
В няколко села в Родопите са издигнати турски паметници на хора, воювали срещу българската армия. Почитат ги с поставянето на ятагани
24 Март 2021, Сряда, 17:48 ч.
Автор: Георги РУСЧЕВ, Снимка: Авторът

Върху тях са изредени имена на неизвестни лица, за които без никакви доказателства, се твърди че по време на Балканската война са били "невинни цивилни жертви, избити от жестоките български войници"

 

 

Бургаският лидер на ВМРО и общински съветник Георги Дракалиев разпространи във Facebook видеоклипове, заснети от него, показващи че в няколко села от община Ардино, област Кърджали, са издигнати паметници, изцяло изписани на турски език.

Върху тях са изредени имена на неизвестни лица, за които без никакви доказателства, се твърди че по време на Балканската война са били невинни цивилни жертви, избити от жестоките български войници, или пък че са воювали срещу българската армия – освободителка на Родопите.

 

 

По-конкретно става дума за:

1. Паметник-чешма в м-стта „Насуфлар съртъ“, в землището на с. Горно Прахово, която се оказа, че съществува отдавна и около нея се правят ежегодно събори и „мевлиди“, на които се почита паметта на неизвестни местни жители - жертви на българите. Изписани са имената на 8 души, техни „дядовци-мъченици, застреляни през Балканската война“. Преди 4 години, там е бил донесен и поставен ятагана на един местен човек, воювал срещу нашите освободителни войски, когото честват като герой.

2. Паметник в центъра на същото село, до когото са изправени стари османски надгробни камъни, а на самия паметник пише, че българите са унищожили местните гробища, нарекли са турците „безбожници“ и са изхвърлили мъртъвците им.

3. Паметник на входа на с. Ябълковец, точно след надписа „HOŞ GELDINIZ!”, с изписани на него имена на 6 души, „убити през 1912 г.“, като е допълнено, че има и още много, които не могат да бъдат изброени. Паметникът е построен със спонсорството на Ашъкгарип Али паша от гр. Измир, Р. Турция.

4. Гроб-паметник на входа на с. Брезен, с указателна табела на 4-5 „убити мъченици“ по време на Балканската война.

5. Паметна плоча на фасадата на джамията в с. Брезен с изредени имена на 13 души „мъченици на войната“.

6. Паметник в двора на с. Искра с изписани 11 имена на „мъченици“-военни жертви, издигнат от Садетин Гарип от гр. Бурса, Р. Турция.

На паметника в местността „Насуфлар съртъ“ преди време бе оставен ятагана на един местен човек, воювал срещу нашите освободителни войски, когото честват като герой

Тези паметници със сигурност са изградени, без да са спазени изискванията на ЗУТ, Закона за военните паметници и Закона за културното наследство. На някои от тях пише, че са спонсорирани от частни лица, граждани на Р. Турция. Абсолютно всички надписи по паметниците са на турски език, а изписаните имена не фигурират в подробните списъци на загиналите по време на войната, съхранявани в Централния военен архив.

Паметниците са издигнати незаконно, защото не са съгласувани нито с Министерство на отбраната, нито с Министерство на културата, и са изградени без никакви проекти, строителни книжа и разрешение за строеж. Въпреки това, някои от тях са били откривани лично от кметовете на община Ардино, които без изключение са представители на ДПС.

 

Тези паметници единствено провокират етнически конфликт и настройват местните жители срещу българската държава и техните сънародници от български произход и християнска вяра. Съгласно категориите строежи според ЗУТ, недвижимите паметници от „местно значение“ представляват строежи от втора категория и се премахват със заповед на началника на ДНСК.

Ето защо, Георги Дракалиев е подал в службата подробен писмен сигнал, придружен с множество снимки. Той настоява началникът на ДНСК да изпълни задълженията си, съгласно чл. 225 от ЗУТ и да издаде заповеди за премахване на тези незаконно изградени паметници, изписани на чужд език, касаещи неизвестни за историята лица и целящи единствено провокация срещу етническия мир в нашата Родина.

 




Георги РУСЧЕВ Автор
Георги РУСЧЕВ
България Всички новини
Намериха марихуана и черен фосфор в дома на криминално проявената Мария от жк. „Славейков“ Намериха марихуана и черен фосфор в дома на криминално проявената Мария от жк. „Славейков“ От жилището са иззети около 9 грама марихуана и 10 грама червеникаво вещество Удар в Несебър: Откриха 350 грама марихуана в апартамента на ресторантьор Удар в Несебър: Откриха 350 грама марихуана в апартамента на ресторантьор 54-годишният криминално проявен софиянец е задържан UFC звездата Икрам Алискеров идва в Бургас за BRAVE 107 UFC звездата Икрам Алискеров идва в Бургас за BRAVE 107 С него пристига и един от водещите треньори в легендарния Team Khabib - Еседула Емирагаев Илияна Йотова влиза в битката за нов президентски мандат Илияна Йотова влиза в битката за нов президентски мандат Държавният глава ще търси широка гражданска подкрепа, но още не разкри кой ще бъде кандидатът й за вицепрезидент Екшън в Равда: Дрогиран и без книжка беглец предизвика удар с патрулка (ОБНОВЕНА) Екшън в Равда: Дрогиран и без книжка беглец предизвика удар с патрулка (ОБНОВЕНА) В колата на 19-годишна бургазлийка е открит метамфетамин, а криминално проявеният хасковлия е задържан Напрежение в Безмер: Протестиращи срещу американските самолети пробиха полицейския кордон Напрежение в Безмер: Протестиращи срещу американските самолети пробиха полицейския кордон Те стигнаха до портала на авиобазата Влиза ли проф. Вълчев в президентската надпревара: Потвърди слуховете, но не иска подкрепа от партиите Влиза ли проф. Вълчев в президентската надпревара: Потвърди слуховете, но не иска подкрепа от партиите Макар да не иска управляващите да застават зад него, бургазлията призна, че симпатизира на премиера и „Прогресивна България“, но отправи критики към външния и вътрешния министър  МЗ подкрепи обществени поръчки за лекарства и в частните болници МЗ подкрепи обществени поръчки за лекарства и в частните болници Предложението цели еднакви цени, прозрачност и контрол върху средствата, плащани от Здравната каса Цветан Цеков: Веригите представят вносни продукти като български Цветан Цеков: Веригите представят вносни продукти като български Родни производители губят достъп до щандовете, докато стоките поскъпват два или три пъти по пътя до магазина Зима през лятото: Мусала побеля от сняг Зима през лятото: Мусала побеля от сняг Температурите на първенеца на Балканите паднаха около нулата, но след краткия студ се задават нови жеги
САЩ дадоха още месец за сделката с чуждите активи на Лукойл САЩ дадоха още месец за сделката с чуждите активи на Лукойл OFAC удължи разрешените преговори до 22 август, но окончателната продажба ще изисква отделна зелена светлина Не бързайте към Гърция: Прогноза за бури и градушки в цялата страна Не бързайте към Гърция: Прогноза за бури и градушки в цялата страна Проливни дъждове, градушки и опасни пориви на вятъра заплашват популярни сред българите райони Половин Безмер се подписа срещу самолетите на САЩ, селото излиза на протест Половин Безмер се подписа срещу самолетите на САЩ, селото излиза на протест 475 жители подкрепиха подписката само за два дни, кметът Росен Русев поиска премиерът да чуе страховете им Разкриха какъв астероид е унищожил динозаврите преди 66 млн. години Разкриха какъв астероид е унищожил динозаврите преди 66 млн. години Никелови изотопи в древен глинен слой насочиха учените към рядък и примитивен CO хондрит Мария Бакалова се включва в кампанията на Министерството на туризма за популяризиране на България Мария Бакалова се включва в кампанията на Министерството на туризма за популяризиране на България Номинираната за “Оскар” българска актриса Мария Бакалова ще се включи доброволно в инициативата на Министерството на туризма за представяне на страната ни пред света Две доживотни присъди и още 40 години затвор за убиеца на депутатката Мелиса Хортман Две доживотни присъди и още 40 години затвор за убиеца на депутатката Мелиса Хортман Ванс Боултър се представил за полицай и нападнал две семейства на политици от Минесота в домовете им Учебната година да започва по-рано заради по-дълги ваканции Учебната година да започва по-рано заради по-дълги ваканции Директори предлагат гъвкав календар без намаляване на учебните дни, а МОН обсъжда десетдневна почивка през май Отборите ни с общо 6 българи титуляри в Европа - ех, ако Сенси беше нашенец Отборите ни с общо 6 българи титуляри в Европа - ех, ако Сенси беше нашенец Изглежда много сложно да си национален селекционер на България по футбол сега Българският паспорт диша в гърба на американския Българският паспорт диша в гърба на американския Страната ни с исторически скок Какво ще е времето и кой празнува на 24 юли? Какво ще е времето и кой празнува на 24 юли? Може да поздравите Христина, Кристина, Христин, Кристиян, Кристиан, Кристиана и Кристияна
Владимир Чуков Владимир Чуков Иранците очевидно не са в състояние да продължат тази изтощителна война, губят около 400 милиона долара дневно Виц на деня Виц на деня Докторът пита новата медицинска сестра:
- Взехте ли кръв от пациента?
- Да докторе, само шест литра пусна...
Виц на деня Виц на деня Шоп на интервю:
- Какво можеш да правиш?
- Е па мо'ем да копам.
- А друго можеш ли да правиш?
- Е па мо'ем и да не копам.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук - Коремът ми е като плазмен телевизор.
- ???
- Плосък е и всички ахкат като го видят.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори