×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Иран и Оман работят по план за отваряне на Ормузкия проток
  • Продължителните горещини отслабват имунитета и увеличават риска за здравето, предупреждава имунолог от БАН
  • Горещата вълна обхвана и Балканите
  • Хотелиерите запазват цените през август, поевтиняване се очаква след 15 септември
  • Рок вечер на острова този петък – Остава и П.И.Ф се качват на една сцена
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Отлична новина! От пресъхващ гьол язовир Камчия е на път да прелее


Отлична новина! От пресъхващ гьол язовир Камчия е на път да прелее
За последните 24 часа във водния басейн са се вливали средно по 14 куб.м. на секунда при среден разход от 2.24 куб.м/с
19 Март 2021, Петък, 16:59 ч.
Автор: Георги РУСЧЕВ, Снимка: Авторът

Водният басейн е на 88% от полезния си обем, има вода за години напред

От пресъхващ гьол преди малко повече от месец, яз. Камчия, който снабдява с питейна вода цяла Бургаска област и Варна, се напълни до 91.28% от общия си обем, с което окончателно водната криза за областта се отменя. Данните са от последните 24 часа и са публикувани от МОСВ и от тях става ясно още, че водният басейн е запълнен и на 87% от полезния си обем. Според експерти, ако дъждовете продължат още няколко дни, язовирът ще запълни изцяло капацитета си.

Към 18 март в Камчия има налични 213 194 млн. куб. м. От тях използвами преди мъртвия обем на водния басейн са 137 194 млн. кубика. Средния денонощен приход е възлизал в последните 24 часа на 14 кубични метра в секунда, а разходът – 2.24 куб.м./с.

Припомняме, че само допреди няколко месеца в Бургас усилено се говореше за водна криза, тъй като водите в язовир Камчия бяха паднали до критични нива, доближаващи зловещо мъртвия му обем. На 1 декември след спешна среща между министъра на околната среда и водите Емил Димитров с представители на ВиК-Бургас, кметът на общината Димитър Николов и областният управител Вълчо Чолаков, стана ясно, че дори се готви спасителен резервен план в противодействие на водната криза. Тогава язовирите Ахелой и Порой бяха прехвърлени на областния управител, за да може час по-скоро да започне процедура по спешния им ремонт. 

Това обаче се оказа изцяло неналожително, след като над областта, само месец по-късно, се изсипаха поройни дъждове, които само за ден напълниха яз. Камчия с 7.5 млн. куб. м. вода и вдигнаха нивото на водния басейн до близо 60% от общия му обем и около 38% от полезния. Днес, едва 2 месеца по-късно, нивата на Камчия са почти двойно по-високи заради редовните валежи и категорично вече не може да се говори за водна криза в областта. Въпреки това обаче двата резервни язовира Ахелой и Порой все пак ще бъдат ремонтирани, за да действат като „план Б“ при бъдещи периоди на суша.
 


В категории: Бургас


Георги РУСЧЕВ Автор
Георги РУСЧЕВ
14
Коментара
14
Коментара по темата
14.
Бургаски
20.03.2021 10:31:03
0
0
Щом информацията е на МОСВ, значи не е вярна.Наскоро номинира министъра за приза "лъжец на годината".
13.
Иван Николов
19.03.2021 23:04:09
0
0
Язовир ахелой ли!? Това не е ли батаджинският язовир! Къде е Ахелой къде Бата!
12.
Xxx
19.03.2021 22:10:58
0
4
Айде бе, сериозно ли? Как от всички язовири около Бургас само яз. Камчия може да прелее, а другите дори по-малки са все още гьолчета? Май всичко е предизборен фарс?!
11.
Даааа
19.03.2021 21:11:07
4
2
Бат Бойко вдигне ли глава към небето ,удари ли кръст на гърдите всичко се сбъдва ,да живее лидера Бо Ме Бо
10.
Сисо
19.03.2021 19:41:12
0
2
Като напълните другия язови г.антонов ли беше тогава говорете
9.
др
19.03.2021 18:44:12
10
5
Всичко е манипулация, както казва Дебил Гейцов промяна в климата, но не е така. Сега след К@ВИДА на сцената ще се появи спектакълът с природни катаклизми и бедствия и както винаги ще раздуят случая чрез медийте. И ще въведат пак техни сатанински закони и ограничения. "К@ВИД" манипулацията свърши сега е ред на "промяна в климата".
8.
Да
19.03.2021 18:05:51
1
17
Ей сега ще го източат чрез Вец-а
7.
Неразбиращ
19.03.2021 17:59:09
1
13
Отидете до яз.Порой.,снимайте и разберете тогава кой усвоява парите за сегашния ремонт на стената и кой плати да докарат 30 км. тръби на място за тръбопровода.
6.
крадец с ВЕЦ и ТЕЦ
19.03.2021 17:56:44
0
10
Засллужилите са РУСКО-турски шпиони членове на ДПС
5.
!!!
19.03.2021 17:18:49
2
42
Само дето заслугата за това е на Господ, който изпрати достатъчно дъжд. А "заслужилите" за източването на язовира не са наказани и вероятно пак се точат да го източат.
4.
Гражданин
19.03.2021 17:17:21
4
10
Хайде сега табаков вместу да спасява изъхването да спасява пррливането
3.
Един нормален
19.03.2021 17:16:35
10
17
Евала на Бойко Тиквата!
Реши още един проблем, разчитайки единствено на пословичната си честност и още по-явен интелект!
Как да не гласувам за него, кажете ми?
2.
Благодаря ти!
19.03.2021 17:15:40
4
32
Благодаря ти Господи!
Добре ,че е Той...иначе кучета ни яли...
1.
Сахара
19.03.2021 17:07:29
8
6
Шутки от литне дка медия.
Дори когато твърдяхте че ще пресъхне Камчия беше наполовина пълна ....
Защо не отидохте да снимката а?
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Държавата затяга контрола: Треньорите вече упражняват регулирана професия Държавата затяга контрола: Треньорите вече упражняват регулирана професия Правителството въвежда задължителни квалификационни изисквания за треньорите и помощник-треньорите, които работят с деца, любители и професионални спортисти Българските и украински служби задържаха наркобарон при спецакция у нас Българските и украински служби задържаха наркобарон при спецакция у нас СБУ съобщи за международна операция с българските служби, шестима съучастници са арестувани в Украйна Парламентът заделя над 1 млн. евро за самолетни билети, в списъка е и Москва Парламентът заделя над 1 млн. евро за самолетни билети, в списъка е и Москва Двугодишната поръчка обхваща 57 възможни дестинации за депутати и служители, сред които Пекин, Ханой, Делхи и четири града в САЩ Емона отваря дворовете си за изкуство: Фестивалът "АртЕмона" започва на 6 август Емона отваря дворовете си за изкуство: Фестивалът "АртЕмона" започва на 6 август Седем дни с концерти, кино, литература и творчески занимания ще подкрепят каузата за съхраняване на местните храмове и паметници Слънчев бряг: Началото Слънчев бряг: Началото Когато още са го наричали "Пясъчната пустиня", заради безводието, неугледната растителност и движещите се дюни Банков рекорд у нас: 1,1 милиарда евро печалба за половин година и силен ръст на чуждите инвестиции Банков рекорд у нас: 1,1 милиарда евро печалба за половин година и силен ръст на чуждите инвестиции Данните на БНБ за първото полугодие на 2026 г. отчитат масиран скок в кредитирането, исторически ниски нива на лошите заеми и депозити за над 101 млрд. евро Борисов подготвял 200 нови кадри, прави правителство в сянка Борисов подготвял 200 нови кадри, прави правителство в сянка Лидерът на ГЕРБ твърди, че партията вече разполага с подготвени претенденти за министри и ще представи екипа си преди местните избори Георги Бърдаров събра културния елит на Бургас в Central Park, представи новата си книга "Аджио за Мария" Георги Бърдаров събра културния елит на Бургас в Central Park, представи новата си книга "Аджио за Мария" Събитието се проведе на откритата сцена в центъра на комплекса при голям интерес Гръцкият визов хит за турски туристи: Приложим ли е този успешен модел и за Българското Черноморие? Гръцкият визов хит за турски туристи: Приложим ли е този успешен модел и за Българското Черноморие? Програмата „kapi vizesi“ доведе над 1.5 млн. посетители от Турция на гръцките острови – БсТПП поставя въпроса как такъв улеснен режим може да даде тласък и на българския туризъм Над 100 свободни места в държавната администрация, най-много са в София Над 100 свободни места в държавната администрация, най-много са в София Държавата търси най-вече младши и главни експерти, а обявените основни възнаграждения варират от 620 до 1500 евро
Германия губи работниците от Източна Европа: 45 000 повече си тръгнаха Германия губи работниците от Източна Европа: 45 000 повече си тръгнаха Нетната миграция се сви почти наполовина, а отрицателният баланс в движението между Германия и България достигна 14 000 души Пилот на "Малайзия Еърлайнс" заловен със 70 114 таблетки екстази след полет Пилот на "Малайзия Еърлайнс" заловен със 70 114 таблетки екстази след полет 39-годишният мъж дал положителна проба за три вида наркотици, а в Индонезия е заплашен от доживотен затвор или смъртна присъда Издирват нашенка за убийство в Гърция, тялото на приятеля й е открито във фризер Издирват нашенка за убийство в Гърция, тялото на приятеля й е открито във фризер Тялото е намерено през 2016 г., а издирваната тогава жена по-късно получава доживотна присъда на първа инстанция Трима загинаха при удар на кола в градски автобус в Турция Трима загинаха при удар на кола в градски автобус в Турция Няколко пътници са ранени, а тежката катастрофа блокира движението по път D-100 в посока Одрин 4-тонна част от Falcon 9 се забива в Луната днес, NASA чака облак от прах 4-тонна част от Falcon 9 се забива в Луната днес, NASA чака облак от прах Тя ще удари повърхността със скорост близо 8700 км/ч и ще образува нов кратер Киев в огнен ад след руска атака: Двама загинаха, 45 са ранени Киев в огнен ад след руска атака: Двама загинаха, 45 са ранени Четирима от пострадалите в столицата са в критично състояние, под развалините се издирват хора Арест в голф клуба на Тръмп: Въоръжен мъж следял подготовката за визитата му Арест в голф клуба на Тръмп: Въоръжен мъж следял подготовката за визитата му 38-годишният заподозрян снимал подготовката за посещението на американския президент, но властите не са установили конкретен план за нападение Нов мигрантски щурм към Сеута се готви за 15 август Нов мигрантски щурм към Сеута се готви за 15 август Онлайн група със 108 000 членове разпространява призиви за ново масово преминаване към испанския анклав Чужденци наляха 12,4 млрд. евро в гръцки имоти, Халкидики е сред най-желаните райони Чужденци наляха 12,4 млрд. евро в гръцки имоти, Халкидики е сред най-желаните райони Атина остава водеща за международните купувачи, а инвеститорите все по-често разглеждат Гърция като дългосрочно убежище за капитала си Тръмп заплаши Иран с обезглавяване, а от Техеран отговориха със закана за много жертви Тръмп заплаши Иран с обезглавяване, а от Техеран отговориха със закана за много жертви Във Вашингтон твърдят, че преговорите вече са започнали, но иранските власти признават единствено за контакти с Оман за Ормузкия проток
Проф. Даниел ВЪЛЧЕВ Проф. Даниел ВЪЛЧЕВ Моето име се завъртя в какви ли не конфигурации, в какви ли не чудесии, но аз няма да се кандидатирам Виц на деня Виц на деня Тя:
- Целуваш се страхотно. Къде се научи?
Той:
- В казармата...
Виц на деня Виц на деня - Скъпи, отивам до църква да се изповядам.
- Вземи валидол за попа, да не му прилошее!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Всяка жена е изправена пред дилемата кого да мрази повече - настоящата жена на бившия си мъж, или бившата жена на настоящия си мъж.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори