Утре пристигат 21 000 ваксини на „Пфайзер“
В последните седмици в реалната практика се потвърждават данните, които бяха реализирани в клиничните изпитвания, казва шефът на ИАЛ Богдан Кирилов
Утре очакваме доставка от 21 000 дози от ваксината на „Пфайзер“. Това каза директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) Богдан Кирилов в интервю за предаването „Tази неделя“ по БТВ, съобщи „Фокус“.
„В България вече има близо 300 000 поставени дози от ваксините. В последните седмици в реалната практика се потвърждават данните, които бяха реализирани в клиничните изпитвания. При близо над 300 млн. поставени дози в световен мащаб, данните показват, че има аналогия с клиничните изпитвания“, посочи Кирилов.
„Тест за антитела не е необходим преди поставянето на ваксината. Експертите казват, че няма проблем дори да е преболедувал съответният човек или да е заразен към момента на поставянето на ваксината. Това няма да доведе до усложнения, имунизирането дори ще помогне. Близо 288 000 са ваксинирани вече в България. Под 3 на хиляда души съобщават за нежелани реакции и те всички са описани в кратката характеристика. Това са най-често болки в областта на приложение, леки грипоподобни симптоми и малко по-висока температура при аденовирусните ваксини. Затова е необходимо медицинските специалисти да предупредят хората, на които ще поставят ваксина, за да не се притесняват. Тези симптоми отшумяват бързо – за около едно денонощие“, заяви той.
„През март ще имаме доставки от трите разрешени за употреба ваксини. Имаме потвърждение на цялото количество на доставките за две от компаниите - от първата РНК ваксина, която получи одобрение, очакваме 105 000 дози. Те са разделени в 5 доставки по 21 000 дози и ще идват всеки понеделник. Утре очакваме 21 000 дози на „Пфайзер“. През март от втората РНК ваксина очакваме 85 000 дози. Успяхме да постигнем увеличение с близо 50 000 дози за месец март. За Оксфордската ваксина очакваме две доставки следващата седмица. Първата ще бъде от 76 800 дози на 9 март, а на 12 март - още 28 800 дози. Ще има допълнителни доставки в рамките на месеца, но още нямаме потвърждение за дози и дата“, допълни Кирилов.
Левски е шампион след 17 години чакане: 27-ата титла се върна на Герена
Правителство до дни? Прогресивна България няма да бави мандата
Фалит на авиокомпания в САЩ: Скъпото гориво удря евтините полети
Село, изгоряло до последната къща, оживя във възстановка на Априлското въстание
Трагедия в Петрич: Прокурор заспа и автомобилът му падна в дере, жена загина
Бандити превзеха танкер край Йемен, плавателният съд поел към Сомалия
Иван Гайков: Пред Община Приморско се откриват сериозни възможности за развитие
Китай се опълчи на САЩ: Няма да спазваме санкциите за иранския петрол
Тръмп изтегля 5000 американски войници от Германия след остър спор с Мерц
Плувец мина 55 км сред 5500 крокодила и счупи световен рекорд
Китът Тими вече е на свобода след спасителна акция край Германия
Крис и Юлиян от „Молец“ се готвят за турне с „Параклис“
