Двойно по-вероятно е да пипнем коронавирус в супермаркета, отколкото в театъра
В изследването не са отчитани мутациите на новия коронавирус, за които се предполага, че се разпространяват много по-лесно от класическия му вариант
Вероятността човек да се зарази с Ковид-19 е двойно по-голяма в супермаркета, отколкото в театрална зала, където се спазва социална дистанция, хората носят маски и са заети 30% от местата.
Това установиха специалисти от Берлинския технически университет за разпространението на коронавируса в различни помещения, информира "Дойче веле", цитирана от БТА.
Към местата с висок риск от заразяване те посочват средните училища, при условие че учениците там не носят маски, в класните стаи присъстват всички ученици, помещенията се проветряват редовно и се спазват хигиенни правила.
Рискът от зараза е изчислен на базата на репродуктивно число R - ако заразен човек се намира в помещение и може да зарази максимум един човек, тогава R е равен на единица. Ако вероятността от заразяване е малка, репродуктивното число е под единица. Условията, където R е над единица, се определят като благоприятни за разпространение на вируса. Към тях спадат ресторанти, фитнес-клубове, басейни, училища и офиси, в които работят по няколко души, независимо от факта дали тези помещения са запълнени наполовина или по-малко, дали посетителите носят маски или не.
В изследването не са отчитани мутациите на новия коронавирус, за които се предполага, че се разпространяват много по-лесно от класическия му вариант.
Мис България 1998 стана брокер - Наталия Гуркова продава апартаменти
Опасна треска след ухапване от кърлежи предизвика смъртни случаи в съседна Турция
Нередовното хранене може да увеличи риска от депресия
Съдът нареди на НСО да отговори за цената на охраната на Пеевски
Слънчево утро и летни температури в събота, следобед валежи и гръмотевици на места
Дневен хороскоп за 30 май 2026: Чудесен ден за Рака и късмет за Водолея
Разпъват трибагреника на бургаски булевард в памет на Ботев и героите на България
Скритите недостатъци на всеки зодиакален знак
29/05/2026, Петък 22:00
0
Чистка в АПИ: Инж. Александър Тодоров поема пътната агенция
Как се вари паста като в италиански ресторант: Тайните за перфектен вкус
Бургазлия празнува с легенди на ЦСКА

А авторството на Флагман го увенчава с поредното сметище от думи.
Обобщението на Кригел гласи: "В офисите и в училищата рискът от зараза е много висок". Решаващият фактор според експерта е продължителността на престоя. Между осем часа работа и два часа кино има много голяма разлика. Колкото по-дълго се остава в едно помещение, толкова по-голяма е поеманата доза аерозолни частици. "А от една определена доза нататък се стига до зараза."