Д-р Вълков от Инфекциозна: 2,5 млн. българи са изкарали коронавируса
Според "специалиста" ваксинираните били "доста"
„Преболедувалите COVID-19 са в пъти повече от обявените. Реалният брой на хората, прекарали заболяването, е минимум 2,5 милиона”. Това заяви пред Нова тв д-р Трифон Вълков от Инфекциозната болница в София, с което доказа, че там съществува някаква алтернативна и непозната на света математика.
„Една от причините за повечето положителни проби, е че се правят повече тестове. Винаги сме правили около 10-12 000 изследвания, а сега има дни, в които се правят 16 000. Друга причина е, че вече се добавят и антигенните тестове", коментира Вълков.
Според него теоретично е възможно в началото на април да стигнем отново 5000 заразени на ден. „Продължавам обаче да мисля, че надали ще стигнем до подобен ръст на заразените, какъвто имаше през ноември.
Голяма част от хората вече са прекарали вируса. Има и доста ваксинирани”, поясни инфекционистът. И допълни, че Инфекциозна болница разполага с около 90 легла за болните от коронавирус. До края на февруари само 1/3 от капацитета в лечебното заведение е бил запълнен.
Лекарят коментира и темата с ваксините. „В света има достатъчно поръчани ваксини – около 11,3 милиарда. Разбира се, не всички от тях са произведени. Проблемът е тяхното неправилно разпределение. В Германия се говори, че отделни държави се презапасяват с дози.
В Англия се падат 7 ваксини на глава от населението, а в Канада - 9. Междувременно има страни, които не са получили нито една доза. Затова беше създадена организацията КОВАКС, която цели това да не се случва. Няма как да се справим с вируса, ако някъде по света има огромно население, което не е ваксинирано”, смята д-р Вълков.
На въпрос дали една доза е достатъчна той отговори следното: „По-добре ваксиниран с нещо, отколкото неваксиниран с нищо. И трите ваксини изработват сравнително добър имунитет след първата игла".
Важно! Маршрутът на старта Giro dItalia в Несебър и временната организация на паркирането и движението в града
Черноморец изпусна победата срещу Етър в Несебър
Гордост! Бургаските кикбоксьори се завърнаха с купи и медали от Европейската купа в Хърватия
АТВ се вряза в зрители на автомобилно шоу, има загинали (ВИДЕО)
България е в най-лошата си фискална позиция от началото на хилядолетието, алармират от ИПИ
Над 42% по-скъп ток за бизнеса от днес
Лошо време скова Турция: Бурни ветрове и майски сняг
Бивш кмет на Ню Йорк и бивш съветник на Тръмп е в болница в критично състояние
Кога президентът ще връчи първия мандат
СЗО бие аларма! Идва ли нова епидемия? Трима души са загинали на борда на круизен кораб
Самолетът на испанския премиер кацнал принудително в Анкара
Синоптици: Седмицата започва със слани, но се гответе за...
