Казус от Бургас: Ако инвалид си бракува автомобила, губи правото на безплатна винетка
Бургазлия си бракувал стария автомобил, уведомил АПИ в срок, но впоследствие се оказало, че няма право на друга винетка
Общественият посредник на Бургас Тодор Стамболиев алармира за сериозна несправедливост, която ощетява хората с трайно увреждания. В писмо, което той изпрати до Флагман.бг, съобщава, че съгласно нормативната уредба, е-винетка следва автомобила и при смяна на регистрационните табели, тя може да се прехвърли на новия регистрационен номер по предвиден ред.
Когато собственик на автомобил е лице с трайно увреждане , (т.е. с 50 и повече от 50 на сто намалена работоспособност и степен на увреждане), то е освободено от заплащане на винетна такса за един автомобил.
Според чл.10в, ал.3 от Закона за пътищата, електронната винетка издадена по този начин не следва пътното превозно средство в случай на прехвърляне на собствеността върху него, като загубва валидността от деня на сделката.
Прехвърлителят е длъжен да уведоми Агенция „Пътна инфраструктура“ за прехвърлянето в тридневен срок, като в противен случай губи правото да получи нова безплатна е-винетка до изтичане на срока на валидност на първоначално издадената.
“В първият случай винетката следва МПС, във вторият-следва лицето с увреждания. До тук всичко е наред“, обяснява Тодор Стамболиев.
„Проблемът обаче възниква, когато лицето с увреждания е загубило собствеността си върху МПС, за което е издадена е-винетката, не при продажба или дарение, а по друг начин, например при „бракуване“ на автомобила“, казва общественият посредник.
Той е запознат с проблема от гражданина Ст. Р. който се жалвал, че на 26.01.2021 год., му била издадена винетка по този ред от Дирекция „Социално подпомагане“, но на 02.02.2021 год., се е наложило автомобилът, за който е издадена, да бъде бракуван. Веднага след това, още на същата дата е уведомил Агенция „Пътна инфраструктура“ за спиране на електронната винетка, като е спазил определения тридневен срок.
На 10.02.2021 год., жалбоподателят е подал заявление към Дирекция „Социално подпомагане“, като е изложил подробно обстоятелствата по случая и е поискал да му бъде издадена нова безплатна електронна винетка за оставащия период, но за новопридобития автомобил.
На 22.02.2021 год., е получил отговор, който гласи, че бракуваните автомобили не попадат в разпоредбите на закона. Посочено е, че „лицата с трайни увреждания бракували автомобила, за който са освободени от заплащане на винетна такса, не се освобождават от заплащане на винетна такса за друг автомобил, до изтичане на валидността на вече издадената електронна винетка.“
„Не упреквам Регионалната дирекция за Социално подпомагане в Бургас за произнесеното решение. Да, несправедливо е, но това е буквата на закона. Не намирам обаче никакви аргументи в подкрепа на решението на законодателя да лиши от възможността за получаване на безплатна е-винетка лице с трайни увреждания, което губи собствеността и ползването на автомобила си след като го е бракувал“, посочва Стамболиев.
Той казва, че поради заболяването си и трудностите при намиране на работа, обикновено това са хора с по-ниски доходи, които не сменят често автомобилите си. Вероятно за по-голямата част от тези хора, „бракуването“ е естественият начин да се разделят с автомобила си, а често това се случва при внезапно възникнала техническа повреда, чието отстраняване излиза скъпо на лицето.
„Веднага след сформирането на новото Народно събрание ще поставя писмено въпроса пред Комисията по правни въпроси и Комисията по труда, социалната и демографска политика, с надеждата да се предприемат мерки по промяна на посочената нормативна уредба“, посочва Стамболиев.
„Това е национален, не е само териториален проблем. Касае всяко лице с трайно увреждане, попаднало в подобна ситуация. Разбира се, ще се радвам ако бъдещите народни представители от бургаски избирателен район се само сезират по казуса, който поставям на вниманието на обществеността“, завършва писмото си общественият посредник.
Тревожни данни за Бургас: 27 деца пострадаха с тротинетки за година, при 13 от 38 случая се стигна до операция
Сеута показа колко лесно миграцията разделя Европа
Поморие сваля цената на дървата за огрев, нов зелен кът ще преобрази кв. „Св. Георги“
Майката на Ангел Рангелов след побоя над непалци: Живея в кошмар, тази компания е като секта
Митрополит Николай ще опее Георги Кузев, погребват го на 14 август в Кричим
Кабинетът ще търси нов европейски прокурор от България, рестартира избора
Мюфтийството се оплака от джаз концерт в Банско
Путин заплаши ЕС: Русия ще задържа европейски кораби в отговор на арести на руски съдове
100 евро за асансьор? Снимка от хотел в Златни пясъци разпали скандал
Царево посреща Пристан на спасение с Маргарита Хранова, Кварто квартет и православни песнопения
Съдът пусна двамата обвинени за побоя над непалци в Пловдив
Tъжната история на Рокардо Аройо - актьорът, изиграл образа на Висенте Марото в "Новите съседи"

"Не упреквам Регионалната дирекция за Социално подпомагане в Бургас за произнесеното решение. "
Точно нея трябва да упрекваш защото Решението е тяхно! Както сам посочвате Закона (за един автомобил), но явно някои чиновници или не познават Закона, или го използват за облагодетелстване! Закона си е наред. Проблема засяга т.н. електронно правителство, което ще ликвидира тези "проблеми".