Доц.Ангел Кунчев предупреди, че следващите седмици ще са мното тежки
Моят призив към българските граждани е да продължат да спазват мерките, за да може вълната, която ще преживеем, да е максимално под контрол и максимално ниска, призова той
В следващите 2-3 седмици ще сме свидетели на нарастване на случаите – това е третата вълна, предизвикана от британския вариант на коронавируса. Това докладва главният държавен здравен инспектор и член на Националния оперативен щаб доц. Ангел Кунчев на среща при премиера Бойко Борисов тази сутрин.
Той отчете, че заболеваемостта у нас бавно и постепенно расте.
„Моят призив към българските граждани е да продължат да спазват мерките, за да може вълната, която ще преживеем, да е максимално под контрол и максимално ниска“, призова доц. Кунчев.
Директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев също информира, че покачването в някои области на страната на новите случаи не се дължи на разхлабването на мерките, а на циркулацията на британския вариант.
„Този вариант се оказа много по-лесно предаващ се и много по-лесно заразява хората. В България все още не е доказан нито бразилският, нито южноафриканският щам. Доказва се само британският“, каза проф. Кантарджиев.
Във връзка с темата за възможността на доставки от ваксини, извън одобрените от ЕК до момента, изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов подчерта, че българското законодателство е изцяло синхронизирано с европейското и съгласно него оценката за всеки нов лекарствен продукт следва да се извършва от Европейската агенция по лекарства.
„Нашето национално законодателство не ни позволява българската агенция по лекарствата да извърши такава оценка, тъй като регламентът е задължителен и трябва да попадне в оценката на Европейската агенция по лекарствата“, уточни Кирилов.
„На този етап България не може да извърши национална процедура като оценка на която и да е ваксина, различна от тези, които са разрешени за употреба“, допълни той. Богдан Кирилов подчерта, че страната ни има пълната готовност, след като приключи оценката на европейската агенция, у нас да бъдат създадени условия за бързото прилагане на ваксините, които в бъдеще ще бъдат одобрени.
Washington Post: Унгария е предавала чувствителна информация на Русия от срещи на Съвета на ЕС
Георги Клисурски предлага компенсация за тока на бизнеса и запазване на тол таксите без ръст от 1 април
Проливни дъждове взеха най-малко 81 жертви, язовирни диги на косъм от скъсване
Божидар Саръбоюков направи нещо, което никой български мъж не бе постигал от 1991 година, но остана разочарован
Църквата почита двама мъже с тежки съдби, имен ден празнува нежно женско име
В България зъзнем, съседите не: Дъжд и сняг в страната
Най-романтичната зодия в хороскопа
Как правилно да използваме климатика при прехода от студ към жега?
С този трик подът у дома ще блести с часове
Пица на фурна - лесно и вкусно
Коя зодия е най-опасна, когато се ядоса
Как да изчистим загорял тиган с домашни средства
