Кметът Иван Алексиев подписа договор за подмяна на уличното осветление
Проектът предвижда подмяна на общо 1965 бр. осветителни тела на територията на четирите населени места в общината
Кметът на Поморие Иван Алексиев и заместник-министърът на енергетиката Жечо Станков подписаха договор за 100 % безвъзмездно финансиране за обновяване на уличното осветление в Поморие, Ахелой, Каблешково и Каменар. Проектът предвижда подмяна на общо 1965 бр. осветителни тела на територията на четирите населени места в общината с енергийно ефективни LED лампи и въвеждане на система за мониторинг на енергопотреблението и управление на осветителните системи чрез централна софтуерна платформа.
Реализирането на проекта ще допринесе за разрешаването на проблеми, свързани с ръста на енергийното потребление за уличното осветление, като един от големите консуматори на енергия в община Поморие. Общата цел е да се намали енергийното потребление, посредством прилагането на енергийно ефективни мерки, при гарантирано покриване на европейските и национални норми за осветеност на уличната мрежа.
Предвидените инвестиции се очаква да се възвърнат само от реализирани енергийни спестявания за по-малко от пет години. Годишните намаления на емисиите на CO2 ще бъдат 920,59 т, годишните енергийни спестявания – 780,16 MWh/г., а годишните парични спестявания – 133 514 лв.
За 19323 жители на четирите населени места ще се създадат по-добри условия за живот. Проектът ще се изпълнява в партньорство с норвежка организация – MP Energi AS, която ще подкрепи Община Поморие с експертиза и добри практики.
Срокът за изпълнение е 18 месеца.
Проектът на Община Поморие „Рехабилитация и модернизация на общинската инфраструктура – системи за външно изкуствено осветление на територията на община Поморие“ се реализира по Програма „Възобновяема енергия, енергийна ефективност, енергийна сигурност“, финансирана от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014–2020
Кои са най-трудните за разбиране зодии
Започна извеждането на блокирани кораби през Ормузкия проток
Синът на Дейвид Бекъм прави филмов дебют в гей драма
Фалшив ИИ билкар подмами болни хора с „мехлем чудо“ в интернет
ФИДЕ отложи санкциите срещу българския шахмат до 30 септември 2026 г.
СОС разглежда предложението Любен Дилов-син да бъде удостоен посмъртно със званието „Почетен гражданин на София“
Виктория Капитонова отпразнува рожден ден с равносметка за личния си живот
24/06/2026, Сряда 18:20
1
Бюджет 2026 с рекорден дефицит от 5,7 процента, запълват дупката в хазната с още един дълг
Грешки при монтажа на климатик могат да съсипят ефективността на уреда и да вдигнат сметките за ток
Двaмa нoви милиapдepи ce "paждaт" вceĸи дeн
Променливо време в страната с предиобедно слънце и следобедни летни порои
Випуск 2026 на Гимназията по туризъм в Слънчев бряг получи дипломите си

Срока, който си самоналагат е за възвръщане на инвестицията, а не за срока на изпълнение!
И, прави разлика между инвестиция, и безвъзмездно финансиране!
Би следвало този проект да е публичен, а не тайна! Другото е, че сами не можем да си проектираме, финансираме и изградим практично осветление? Тогава за чий чеп палащаме данъци? За чий чеп имаме администрация, която работа я вършат други?
Цял отдел има за проекти в Общината, та идва Министър!! За едно улично осветление! Ами позор бе Кире, срам и позор.