Кметът Иван Алексиев подписа договор за подмяна на уличното осветление
Проектът предвижда подмяна на общо 1965 бр. осветителни тела на територията на четирите населени места в общината
Кметът на Поморие Иван Алексиев и заместник-министърът на енергетиката Жечо Станков подписаха договор за 100 % безвъзмездно финансиране за обновяване на уличното осветление в Поморие, Ахелой, Каблешково и Каменар. Проектът предвижда подмяна на общо 1965 бр. осветителни тела на територията на четирите населени места в общината с енергийно ефективни LED лампи и въвеждане на система за мониторинг на енергопотреблението и управление на осветителните системи чрез централна софтуерна платформа.
Реализирането на проекта ще допринесе за разрешаването на проблеми, свързани с ръста на енергийното потребление за уличното осветление, като един от големите консуматори на енергия в община Поморие. Общата цел е да се намали енергийното потребление, посредством прилагането на енергийно ефективни мерки, при гарантирано покриване на европейските и национални норми за осветеност на уличната мрежа.
Предвидените инвестиции се очаква да се възвърнат само от реализирани енергийни спестявания за по-малко от пет години. Годишните намаления на емисиите на CO2 ще бъдат 920,59 т, годишните енергийни спестявания – 780,16 MWh/г., а годишните парични спестявания – 133 514 лв.
За 19323 жители на четирите населени места ще се създадат по-добри условия за живот. Проектът ще се изпълнява в партньорство с норвежка организация – MP Energi AS, която ще подкрепи Община Поморие с експертиза и добри практики.
Срокът за изпълнение е 18 месеца.
Проектът на Община Поморие „Рехабилитация и модернизация на общинската инфраструктура – системи за външно изкуствено осветление на територията на община Поморие“ се реализира по Програма „Възобновяема енергия, енергийна ефективност, енергийна сигурност“, финансирана от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014–2020
Никола Цолов триумфира в Австрия и взе четвърта победа за сезона
Рекордна жега притисна Европа, горещата вълна тръгва на изток
Ники Кънчев аут от "Стани богат", ето я причината
Над 10 000 унгарци участваха в първия гей парад след падането на Орбан
Русия е проникнала в iPhone на опозиционер с технология, която вече не е трябвало да ползва
Денят, в който четири атомни бомби паднаха над Испания
Какво е чревният микробиом и как се оказа скрит съюзник в борбата с килограмите
САЩ с нови удари, Тръмп: Иран вече няма да съществува
Гърция върна на Египет древни статуетки, намерени в контейнер за боклук
Ясни са всички 32 отбора в елиминациите на Мондиал 2026
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Видовден е! Спазват се вековни традиции за здраве, черпят интересни имена

Срока, който си самоналагат е за възвръщане на инвестицията, а не за срока на изпълнение!
И, прави разлика между инвестиция, и безвъзмездно финансиране!
Би следвало този проект да е публичен, а не тайна! Другото е, че сами не можем да си проектираме, финансираме и изградим практично осветление? Тогава за чий чеп палащаме данъци? За чий чеп имаме администрация, която работа я вършат други?
Цял отдел има за проекти в Общината, та идва Министър!! За едно улично осветление! Ами позор бе Кире, срам и позор.