Заради бавно правосъдие плащаме 8300 евро на реститути от Несебър
През 2000 г. жалбоподателите започват реституционна процедура
Правителството одобри изплащането на 8300 евро обезщетение след споразумение по жалба за бавно правосъдие. Тя е подадена от собственик на земеделски земи в местността „Акротирия“, Несебър, колективизирани по време на т.нар. социалистически режим.
През 2000 г. ограбените от комунистите собственици започват процедура за връщане на имотите си. Въпреки че е признато правото им на собственост, те не успяват да си върнат земите, тъй като те попадат в комплекс, стопанисван от Национална спортна академия - учебна спортна база.
След серия от дела, през 2017 г. Общинска служба по земеделие - Несебър отказва да възстанови собствеността върху имотите в стари реални граници и определя обезщетение, което не е прието от жалбоподателите. Реституционното производство е висящо и до момента, като е продължило над 19 години. Жалбоподателите повдигат оплакване до Европейския съд по правата на човека за неговата прекомерна продължителност и правна несигурност относно техните собственически права, както и за липса на ефективно правно средство за защита.
ЕСПЧ съдейства на страните да постигнат приятелско споразумение, ако българското правителство се съгласи да заплати на жалбоподателите обезщетение в размер на 8300 евро за всички вреди, разходи и разноски.
Александра Сърчаджиева с откровено признание за живота си извън сцената
Еротичен инфлуенсър отрече да е свързана със смъртта на Ел Менчо
Новият ерген хваща най-бързата риба в романтичното риалити
26/02/2026, Четвъртък 14:40
0
Мирослав Рашков напуска МВР заради с разследването „Петрохан“
Огледална дата 26.02.2026 създава уникален енергиен коридор
Храни от ежедневното меню могат да действат негативно на мозъчната функция
Екшън между протестиращи на "Боец" и полицаи пред кабинета на Сарафов
Синоптици предупреждават пролетта ще закъснее с по-ниски температури през март
Изкуственият интелект създава дигитални копия на починали хора
До 2 март работодателите подават в НАП справки за доходите изплатени през 2025 г.
Мъртвият Калушев "проговори" във Фейсбук: "Деяне, кажи истината!"
Оригиналният първообраз на българския трибагреник ще бъде показан на 3 март в НВИМ
