Бедствено положение в пловдивско село заради вода с манган
Кметът на община "Родопи" Павел Михайлов обяви бедствено положение в пловдивското село Брестовица заради наличието на манган в питейната вода, съобщиха от общинския пресцентър.
Завишените стойности на химичния елемент във водата са в пъти над допустимите - при разрешено количество от 50 мг/л стойностите на мангана в питейната вода е над 1000 мг/л.
Решението за обявяване на извънредно положение е след заседание на Общинския кризен щаб и ще бъде представено пред Междуведомствената комисия по бедствия и аварии към Министерски съвет.
Община "Родопи" все още очаква становището на специалистите. Кметът Павел Михайлов припомни, че въз основа на доклада ще бъде възложена, в спешен порядък, обществена поръчка за изготвяне на технически проект за изграждане на довеждащ водопровод и подмяна на близо 27 километра водопреносна мрежа. За проекта са осигурени 85 хиляди лева общински средства. Пари за подмяна на мрежата се очакват от държавата.
САЩ удариха строяща се атомна централа в Иран, обяви Техеран
Небето изсипа ледени късове колкото яйца над Плетена
Денков: България изчезва от масата, където решават бъдещето на Европа
Нова световна корона за Меси? Неофициално е избран за №1 на Мондиал 2026
Бургас вече с 12 дефибрилатора, един от тях е на остров Света Анастасия
Злато за грации от Бургас: Балетните таланти на НУМСИ покориха световната сцена в Дъблин
Телефонът става личен портфейл: карта, книжка, фишове и данъци на един екран
Иво Мирчев: При Радев няма калинки - само копринки!
Рояци гигантски скакалци налазиха Истанбул, свързват ги с миграция от Балканите
Карнобат сложи фотоволтаици върху 6 социални центъра и купи електромобил
Докато българските пенсионери си броят центовете, британските пенсионери имат поне по 500 хил. паунда в сметките
Славко Винчич прибира 60 000 долара само за финала на Мондиал 2026
Празненствата край аязмото до Пещерско започнаха с водосвет, стотици вярващи се къпят за здраве
