Очилата пазят от коронавирус?
Очилата пречат на човек да търка често очите си, в резултат на което рискът да се зарази намалява
Хората, които носят очила, са изложени на до три пъти по-малък риск от зараза с коронавируса, сочи индийско изследване. Единият от начините, по които вирусът може да проникне в тялото, е като хората докосват очите, носа или устата си след контакт с него.
Очилата обаче пречат на човек да търка често очите си, в резултат на което рискът да се зарази намалява. Изследването, публикувано в електронната библиотека medRxiv, е обхванало 304 души (223 мъже and 81 жени) - пациенти на болница в северната част на Индия на възраст между 10 и 80 години, които са били наблюдавани две седмици миналото лято.От тях 19% са съобщили, че през по-голямата част от времето носят очила. Изследователите са установили, че участниците са докосвали лицата си до 23 пъти на час, а очите - средно три пъти на час.Оказало се, че рискът от зараза с COVID-19 е с два до три пъти по-малък сред изследваните лица, които са носили очила.
"Докосването и триенето на очите със замърсени ръце може да бъде важен път на заразяване.Дългосрочната употреба на очила може да предотврати многократното докосване и триене на очите", пишат авторите на изследването, цитирани от Лупа.
Лекарите препоръчват на хората, които носят контактни лещи, да преминат към очила, за да избегнат потенциалното предаване на коронавируса от ръцете към очите си.
Бактерия, която "спи" в очите, може да е причината за алцхаймер
Пататник по родопски стъпка по стъпка
Пролетна диета за бързо влизане във форма
Топ 5 на зодиите, които трудно забравят обида
Лесна рецепта за пилешки хапки на фурна
Как да почистим дивана у дома
Само чудо праща Кирил Милов и Семен Новиков на Европейското по борба
Любо Ганев с емоционални думи след смъртта на Боби Михайлов
Любо Пенев проговори за битката с рака
Трикове, които всяка домакиня трябва да знае
Баница със сирене стъпка по стъпка
Гонзо със словесен гаф за Михайлов и критиците му

А Тедрос, Кил, Клаус и останалите глобални пионки и преститутки е трябвало да бъдат лекета на чаршафите на родителите си!