Олимпийският шампион в щангите Милен Добрев днес щеше да навърши 41 години
Милен Добрев е последният българин с олимпийска титла
Щангистът Милен Добрев, който почина внезапно и без време преди 6 години, днес щеше да навърши 41 години. Роден е на 22 февруари 1980 г. в Пловдив. Детството му преминава в село Житница. Тренира вдигане на тежести в клуб „Марица-Олимп“ при треньора Кръстю Милев.
Първият му успех е през 1996 г. на европейското първенство за юноши в Бургас, където печели бронзов медал в категория до 70 кг. От 2001 г. заема трайно място в елита на световните щанги с шампионската титла от игрите на добра воля в Брисбейн. Световен шампион в средна категория на първенството във Ванкувър (2003). Европейски шампион (2003 и 2004). Световен шампион от първенството в Киев (2004).
Печели златен медал от олимпиадата в Атина през 2004 в категория до 94 кг. Общо спечелва четири златни, два сребърни и два бронзови медала от големи първенства. След 17 години в щангите слага край на кариерата си след серия от тежки контузии в навечерието на олимпиадата в Пекин (2008).
Милен Добрев е последният българин с олимпийска титла по вдигане на тежести и последният пловдивски спортист със златен олимпийски медал. Умира от инфаркт в дома си в Пловдив на 21 март 2015 г.
Зодиите, които винаги казват истината
26/04/2026, Неделя 20:00
0
Трик за премахване на мазни петна от дрехи
Везенков с голямо признание на Стария континент
Емил Дечев: И Ваня Стефанова трябва да подаде оставка като и.ф. главен прокурор
Българка стана на 100 години, кмет й отиде на гости
Проблеми за Килиан Мбапе
26/04/2026, Неделя 18:20
0
Ивайло Мирчев: Искаме общ политически субект с ПП
Ердоган с реакция след драмата с Тръмп
Бърза рецепта за палачинки с прясно мляко
Внимавайте какво ядете! Откриха тонове мляко с манипулиран срок на годност в мандра
От Рейгън до днес: Историята на атаките около хотел „Хилтън“
Как да върнем блясъка на мивката с оцет и сода
