×
Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Петролът поевтиня след споразумението между Ирак и Турция
  • МиГ-29 по тревога: Полша реагира на руски разузнавателни полети
  • Такси вдигат цените на уредите за дома
  • След 29-часово прекъсване: Възстановиха тока в Куба
  • Скандал в хижа „Камен дел” завърши с изстрели
  • Турция отправи остри критики към Гърция, напрежението в Източното Средиземноморие се изостря
  • Зеленски призовава Тръмп и Стармър да се срещнат и да намерят общ език
  • Снаряд падна в близост до иранската атомна централа в Бушехр
  • Разследват смъртта на млада жена в софийска болница
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Пуерто Рико става 51-ят щат


20 Февруари 2021, Събота, 17:01 ч.
Автор: Флагман.Бг

52% от жителите гласуваха за своеобразна колония на САЩ

 

Губернаторът на Пуерто Рико - Педро Пиерлуизи, заяви за „моралното задължение“ на Конгреса на САЩ да вземе предвид резултатите от референдума на острова: 52% от пуерториканците се обявиха за предоставянето статута на пълноправен щат на своята родина - своеобразна колония на Вашингтон. Сега въпросът вероятно ще бъде решен в тяхна полза и появата на 51-и щат на САЩ ще бъде следващата стъпка към установяването на диктатурата на демократите.

В края на януари 1898 г. красавецът и гордостта на американския флот - новият брониран крайцер ''Мейн'', влиза в пристанището на Хавана. Неговата задача е да сплаши когото трябва и да окаже помощ на американски граждани, ако имат нужда, защото по това време в кубинската столица има въстание срещу испанските власти.

Три седмици по-късно, около 22 часа, взрив разтърсва крайцера, корабът потъва, убити са 266 души - две трети от екипажа. Общественото мнение в САЩ, където дълбоко се симпатизира на борците за кубинската независимост, е убедено, че това е испански саботаж. Така президентът Уилям Маккинли започва испано-американската война, която преди това се опитва да избегне.

Конфликтът продължава около 5 месеца, включително бомбардировките над кубинския Сантяго и обсадата на Манила във Филипините беше първата война, заснета на кинолента. Тя завърши с пълното поражение на Испания, което доведе страната до масивна депресия и криза на националното съзнание.

Много години по-късно най-вероятната причина за трагедията на ''Мейн'' ще е случаен пожар в погреба за въглища, от който детонират 5 тона барут. Тази версия се появи още в първите дни след експлозията, но американската "партия на войната" успешно я пренебрегна.

Така САЩ получиха Куба, за която се облизваха от половин век, Филипините, Гуам и Пуерто Рико - остров (по-точно група острови - един голям и няколко малки), който по време на завладяването му имаше само 5 жертви от американските войници.

Съдбата на тези територии беше различна. Куба веднага получи своята независимост, Филипините - след Втората световна война, а "свободната асоциирана държава Пуерто Рико" остана подчинена територия на САЩ (по-конкретно на Конгреса на САЩ), тоест една почти колония, последната по рода си. С Гуам стана също, но той е далеч - там живеят само 150 000 души. Докато Пуерто Рико е почти наблизо - на 1200 километра от Куба и има над 3 млн. жители с неизяснен досега статут.

Средностатистическият пуерториканец е католик, говорещ испански, живеещ в Сан Хуан и околностите на местната столица. Той е вторият най-стар град в Америка сред онези, основани от европейците (по-стар е само Санто Доминго в съседната Доминиканска република).Пуерториканецът е потомък на креоли и роби, докарани в местните плантации за тютюн и кафе, сънародник е на Рики Мартин, Дженифър Лопес и Бенисио Дел Торо. Смята сомбрерото за своя национална шапка, а национален символ е жабата кока - малко дървесно земноводно, което „като заек "си проправи път до тропическата част на самите САЩ, размножава се там и сега с гръмките си  крясъци през нощта сваля цените на недвижимите имоти.

Той е гражданин на САЩ, разплаща се с щатски долари, но печели два пъти по-малко от средния американец. Затова пуерториканците масово се придвижват към „континента“, което превърна родината им в световен рекордьор по изтичане на население -  по-бързо дори от Прибалтика.

Постепенната трансформация на острова в място за пенсионерите, огромните дългове и невъзможността да девалвира валутата си доведоха до това, че през август 2015 г. Пуерто Рико обяви фалит, а местните политически и социални организации започнаха с утроена сила да призовават за промяна на унизителния статут на своята родина и да настояват да станат 51-и щат на САЩ.

Разбира се, в Пуерто Рико има и хора с алтернативно мнение, има си своите собствени сепаратисти и дори революционери. Един от най-известните е Филиберто Охеда Риос, убит след престрелка с агенти на ФБР.

Общо на острова имаше 6 референдума за самоопределение, последният се състоя едновременно с президентските избори през 2020 г. в САЩ, в които пуерториканците не участваха (това е един от основните примери за нарушаване на техния статут ). Заради скандалите, последвали поражението на Доналд Тръмп, малко хора обърнаха внимание на резултатите от плебисцита, тъй като те бяха предвидими. Формулировката на въпросите на референдумите варираха, пропорциите на резултатите също, но по-голямата част от населението на Пуерто Рико винаги гласуваше да стане 51-я щат.

Републиканската партия на САЩ категорично се противопостави на този резултат. Официално, защото този процес ще изисква големи разходи за включването на пуерториканците във федералните програми и прехвърляне на техните дългове върху американските плещи, а парите наистина са сериозни.

Но има и втора причина, по-малко официална, но такава, за която президентът Джо Байдън няма да спести пари, за да смаже хидрата на „тръмпизма“ (между другото, самият Тръмп с характерната си спонтанност предложи да продаде Пуерто Рико).

Ставайки жители не на територия, а на щат, пуерториканците ще започнат да гласуват на президентските избори и ще получат пълно представителство в Конгреса. Трябва да се очаква, че в по-голямата си част те ще подкрепят демократите заради техните тежнения към испаноезичните и предимно левите настроения в обществото.

В резултат на това демократите ще получат няколко допълнителни електорални гласа и места в Камарата на представителите, което е изключително неприятно за републиканците, но все пак не е фатално, а допълнителните сенатори-демократи (те винаги са 2, независимо колко голям или малък е щата) и системата на сегашния баланс в САЩ е заплашена да не оцелее.

Точно към това сега върви Америка - към установяване на еднопартийно управление под лозунга за защита срещу бунтовниците, белите националисти и другото „отвратително наследство“, приписвано на Тръмп. Янките направиха почти същото, когато победиха южняците в гражданската война: отвратителната институция на робството, разбира се, беше изкоренена, но в същото време тя беше превърната в корумпирана диктатура, за което тон даваха военните (преди всичко президентът генерал Уилисъс Грант).

Операцията ще премине през няколко етапа. Най-болезнено е разширяването на всемогъщия Върховен съд на САЩ в полза на либералните съдии и унищожаването на консервативното мнозинство, което се разви там.

Те ще започнат със създаването на 51-вия щат и най-вероятно и на 52-рия - столицата Вашингтон и нейните околности (сега е окръг Колумбия), където републиканците получават по-малко от 10% от гласовете на изборите.

В същото време ще има и процес на предоставянето на гражданство на няколко милиона нелегални мигранти, тя е другата избирателна база на Демократическата партия, която ще контролира Белия дом, Сената и Камарата на представителите още поне 2 години.

След като има достатъчно мигранти от Латинска Америка, които да прехвърлят втория по големина щат Тексас в ръцете на демократите, техният кандидат ще печели почти всеки президентски избор.

Всичко това стана възможно благодарение на загубата на Тръмп и това, че допълнителните избори за Сената в щата Джорджия бяха неочаквано и за първи път от много години спечелени от демократите, като те спечелиха мнозинство от един глас в ключовия политически орган на Америка (това е гласът на председателя на Сената, вицепрезидента Камала Харис).

Сега американците постепенно ще свикнат с идеята, че щурма на Конгреса от страна на „тръмпистите“ дава на демократите моралното право да разбият политическата система на страната и да се застраховат срещу завръщането в Белия дом на Тръмп или някой от неговите съмишленици.

Изглежда, че този въпрос вече е решен и скоро дебатът ще бъде само за това откъде да се започне разширяването на САЩ - от Вашингтон (ще бъде по-евтино) или от Пуерто Рико (по-лесно е и освен това е "морален дълг").

На републиканците и за американците изобщо не може да се завижда в тази ситуация, но „островът на лошия късмет“ все пак ще получи своя пропуск и ще се сбогува със статута си на полуколония. А потокът долари от федералния бюджет ще му помогнат по-добре да съответства на името си, което преведено от испански означава „богато пристанище“.

(Превод за „Труд“ - Павел Павлов)


В категории: Политика


3
Коментара
3
Коментара по темата
3.
Бикъ
21.02.2021 08:54:40
0
3
Нас няма ли да ни вземат за 52рия?!
2.
2
20.02.2021 19:51:02
1
10
Личи си, разбира се.
Нивото на изказ е друго. Няма правописни, пунктуационни и граматически грешки. И най-вече: има смисъл в написаното и не се налага личното мнение на автора върху читателя. Това не можеш да го очакваш от тъпунгерите във флагман. Техният речник е беден. Те боравят с 1000 думи. На един акъл са с Бойко.
1.
Чико от Пуерто Рико
20.02.2021 18:44:30
0
10
Как си личи, когато статията не е писана от джурналист на Флагман :-))
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Скандал: Иво Аръков получил 325 000 евро от Министерството на културата за... музикална кариера Скандал: Иво Аръков получил 325 000 евро от Министерството на културата за... музикална кариера Информацията за отпуснатите средства предизвика реакции в социалните мрежи и въпроси за критериите   Цени на едро в България: Кои храни поскъпват най-силно от декември до март Цени на едро в България: Кои храни поскъпват най-силно от декември до март Данните на ДКСБТ и САПИ показват ясен натиск при зеленчуците и по-слабо движение при част от останалите основни храни Камион се озова в канавката на АМ "Тракия", Динко от Ямбол се намеси Камион се озова в канавката на АМ "Тракия", Динко от Ямбол се намеси След засечка от турски тир шофьорът е загубил контрол над тежката машина и е излязъл от пътното платно БАБХ свиква кризисен щаб заради огнища на шап в Гърция БАБХ свиква кризисен щаб заради огнища на шап в Гърция Въвеждат засилен контрол по границите и проверки на превозите с животни Задържаха мъж в Търговище за закана за убийство към съпругата му Задържаха мъж в Търговище за закана за убийство към съпругата му Случаят е квалифициран като домашно насилие, прокуратурата проверява данни за престъпление по Наказателния кодекс Прокуратурата разследва смъртта на 36-годишна жена в софийска болница Прокуратурата разследва смъртта на 36-годишна жена в софийска болница Проверяват се съмнения за лекарска грешка или немарливо изпълнение на медицинска дейност Парламентът прие пенсионерите да получават добавки два пъти годишно Парламентът прие пенсионерите да получават добавки два пъти годишно Великденските и коледните помощи се уреждат със закон и ще обхванат над 500 хиляди души Утре ще се проведе концертът на майсторския клас по цигулка на фестивала Солисими Утре ще се проведе концертът на майсторския клас по цигулка на фестивала Солисими Концертът ще се проведе от 16:30 часа в зала „Петя Дубарова“ в Културен център Морско казино Таксите в България са в пъти над тези в ЕС и се отразяват пряко върху домакинствата Таксите в България са в пъти над тези в ЕС и се отразяват пряко върху домакинствата Бизнесът настоява за мораториум върху екотаксите за електроуреди заради по-високи цениБългарските потребители плащат значително по-високи екотакси за домакински електроуреди в сравнение с други държави от Европейския съюз. Това води до по-високи крайни цени на уредите и предизвика искане от страна на бизнеса за спешен мораториум върху увеличенията. Българската стопанска камара и още 14 браншови организации настояват таксите да бъдат временно замразени, докато се направи анализ на реалните разходи на организациите за оползотворяване на отпадъци. Според тях липсва прозрачност при формирането и разходването на тези средства, съобщи Блиц. Данните показват съществени разлики с други страни в ЕС. Продуктовата такса за хладилник с тегло 70 кг в България достига 33 евро, докато в Гърция и Румъния тя е около 14 евро. За пералня таксата у нас е 18 евро, при 13 евро в Румъния и 8 евро в Гърция. В Австрия същата такса е едва 0,52 евро, съобщи БТА, позовавайки се на браншови организации. Разликите се виждат и при по-малки уреди. За прахосмукачка българските потребители плащат около 5 евро, докато в съседни държави таксата е около 1 евро, предава БНР. Екотаксите бяха увеличени от 1 юли миналата година, като при някои категории ръстът достига между 8 и 10 пъти. Още тогава производители и търговци предупредиха, че това ще доведе до поскъпване на уредите за крайния потребител. Според председателя на Българската стопанска камара Добри Митрев причината за високите цени не е външен фактор, а вътрешни регулации и натрупани разходи. Той подчерта, че бизнесът търси диалог с институциите и вече е насрочена среща с министъра на околната среда. Представителите на сектора настояват за по-голяма прозрачност и конкуренция при организациите за оползотворяване на отпадъци. Те предлагат либерализация на режима и допускане на нови участници на пазара, което да доведе до по-ниски разходи. Към момента няма официално решение по исканията на бизнеса. Очаква се темата да бъде обсъдена с държавните институции в следващите дни. Отказ на двигателя е една от версиите за трагедията край Маслен нос Отказ на двигателя е една от версиите за трагедията край Маслен нос При втори оглед на кораба, направен при по-добра видимост, водолазите са успели да влязат в машинното отделение
Зеленски се оплака: Войната в Иран отклонява световното внимание от Украйна Зеленски се оплака: Войната в Иран отклонява световното внимание от Украйна Преговорите за мир постоянно се отлагат. Причината е една – войната в Иран, посочи Зеленски Попадна ли Америка в капана на Али Хаменей Попадна ли Америка в капана на Али Хаменей Преди да бъде убит, аятолахът одобрил бойния план и всичко се развива по неговия сценарий Тръмп: Ако не бяхме ударили Техеран, щеше да има ядрена война Тръмп: Ако не бяхме ударили Техеран, щеше да има ядрена война Техеран получи предложение за прекратяване на огъня чрез двама посредници, но новият върховен лидер Моджтаба Хаменей го отхвърли Да си гей в Иран е забранено, освен ако не си във властта Да си гей в Иран е забранено, освен ако не си във властта На калъп с младо момче там бе хванат дори човекът, натоварен да лови хомосексуалисти и да ги праща на бесилото НАТО разширява противоракетната отбрана в Турция НАТО разширява противоракетната отбрана в Турция Алиансът вече е разположил система за противоракетна отбрана в Източна Турция за защита на радар за ранно предупреждение, който следи ракетната активност в Близкия изток Трус на авиопазара: Подгответе се за по-скъпи билети и по-малко полети Трус на авиопазара: Подгответе се за по-скъпи билети и по-малко полети За да се предпазят от енергийната несигурност, някои превозвачи прибягват до предварително изкупуване на големи количества гориво Тропическа „капсула на времето“: Учени откриха уникална гора на 300 милиона години в Китай Тропическа „капсула на времето“: Учени откриха уникална гора на 300 милиона години в Китай Древната тропическа гора, запазена под вулканична пепел, предлага безпрецедентни възможности за изследване на екосистеми от ранния пермски период Вучич: Сърбия няма намерение да напада Хърватия Вучич: Сърбия няма намерение да напада Хърватия Имаме многопластова отбрана във въздуха и придобиваме още повече, каза сръбският президент Истински приятел: Шон Пен пожертва Оскарите, заради среща със Зеленски Истински приятел: Шон Пен пожертва Оскарите, заради среща със Зеленски „Ти си до Украйна от първия ден“, заяви президентът на Украйна Израел удари високопоставени ирански военни лидери Израел удари високопоставени ирански военни лидери Засегнати са ключови фигури в иранската сигурност
Доналд Тръмп към съюзниците: Доналд Тръмп към съюзниците: Помогнете ни, или ще видите „много лошо бъдеще“ Виц на деня Виц на деня Във влака кондуктор пита блондинка, пътуваща с куче:
- За кучето платихте ли?
- Не! Подарък ми е за рождения ден.
Виц на деня Виц на деня Двама воайори си говорят:
- Какво ще правим в петък?
- Ще видим…
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Тъкмо се помирих с родата и айде пак избори…
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори