Проучване показа колко българи са готови да се ваксинират
Почти всеки втори на този етап не желае да бъде имунизиран
Всеки трети българин е готов да се ваксинира срещу COVID-19, докато почти всеки втори все още не би. Това сочи проучване на изследователския център "Тренд", поръчано от в. "24 часа". Според данните в изследването едва 28% от жителите на страната са готови да сложат една от достъпните ваксини към този момент. 43% пък са на мнение, че засега не биха се имунизирали.
Изследването е проведено в периода 12-19 януари чрез 1008 ефективни интервюта с респонденти на възраст над 18 години.
Липсата на сигурност, че ваксината е безопасна и опасенията от странични ефекти са сред основните причини българите да не искат да се ваксинират, сочи изследването.
Сред висшистите делът на деклариращите, че биха се ваксинирали е по-висок. Значим е делът (29%) на тези, които не знаят или още не са решили дали биха се ваксинирали, предава vesti.bg.
Липсата на сигурност, че ваксината е безопасна (22%) и опасенията от странични ефекти (12%) са сред основните причини българите да не искат да се ваксинират.
42% от анкетираните са на мнение, че с появата на ваксината срещу COVID-19 навлизаме в нов етап, в който светът овладява тази пандемия. Близо всеки трети пък е скептичен към това твърдение.
Обстоятелството, че зад разработката на ваксината срещу COVID-19 седят едни от най-големите международни фармацевтични компании, поражда доверие във ваксината за 36% от анкетираните. 38% е делът на тези, които заявяват, че за тях това не поражда доверие.
Всеки пети одобрява идеята хората, които нямат ваксина, да бъдат ограничени в пътуването със самолети. Повече от половината (57%) обаче не одобряват тази идея.
Медиите остават основният канал за информиране по отношение на ваксините срещу COVID-19 (65%).
Силните страни на всяка зодия в професионалния живот
20/05/2026, Сряда 22:00
0
И Джош Кавало поздрави Дара
Звезда от "Американски пай" се разведе
Паста Карбонара - лесна и вкусна рецепта за бърза вечеря
Как да сварите перфектни яйца всеки път
Фон дер Лайен с предупреждение към Кремъл
20/05/2026, Сряда 20:00
3
Диана Саватева и Людмила Иванова отличени със "Златно перо"
Закопчаха мъж, задигнал три мотоциклета за броени дни
Високо напрежение в парламента: Опозицията тръби за репресии
Скандал и оставка след "Евровизия"
Почина светило на българската художествена гимнастика
Ротари клуб Бургас приключи проект „Класна стая сред лехите“
