Британският COVID-мутант отдавна е в България, имунолог разкри как имунната система го убива
Един човек може се зарази повторно с различните варианти на коронавируса, каза проф. Сорен Хайрабедян
Британският вариант на COVID-19 отдавна е у нас и най-вероятно ще измести циркулиращият в момента коронавирус, но доказването му е сложно и трудоемко. Има вероятност голямата заболеваемост през ноември и декември да се е дължала именно на новия мутант. Трябва да очакваме и други варианти на вируса. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ директорът на Института по биология и имунология на размножаването проф. Сорен Хайрабедян.
„Освен британския, южноафриканския и бразилския вариант на COVID-19 очакваме нови щамове, тъй като самите вируси постоянно мутират. Няма обаче да има рязка промяна в имуногенността на вируса. Мутантите могат да доведат до по-тежко протичане на вируса и до по-бързо разпространение на вируса“, добави той.
„Няма научен коментар и становище, че те ще избягат от ваксината, тъй като става въпрос за единични мутации в самия белтък, с който вирусът влиза в клетката. Това му дава предимство, тъй като промените са такива, че той по-бързо се свързва с мембраната и заразява другите клетки, т.е. ще има повече увреждания в тъканите за кратко време, но миутациите на отделни малки места в белтъка“, обясни имунологът.
„Ваксините обаче използват целия белтък. Представете си, че имате пътна отсечка от 1 километър с няколко дупки по пътя! Дължината му се запазва, т.е. на практика показваме на имунната система целия белтък и тя започва да се обучава за него. За да може да избяга вирусът от ваксините, ще мине доста повече време“, добави той.
Може би след година ще има ваксина, която ще включва повече компоненти на вируса, прогнозира проф. Хайрабедян.
Според него е възможно един човек да изкара различните варианти на вируса, но те ще бъдат с по-леки симптоми, ако първият път заразата е прекарана тежко.
„Вирусът заразява клетките, но има механизъм те да подават сигнал, че са заразени. Тогава клетки на имунната система отиват, правят нещо като скрининг и разпознавайки заразените ги убиват. Това е причина хората със силен имунитет да изкарат инфекцията по-леко и дори безсимптомно“, обясни той.
Прокълнатото злато на Родопите и легендата за Емин ага
Хороскоп за септември: Ето най-късметлийския ден за всяка зодия
Слънчево изригване удари радиовръзките на Земята, NOAA отчете ниво R1
Съдът отсече за Кръв и чест: Ивайло Колев остава зад решетките, баща и син излизат срещу гаранции
Нетаняху с шокиращо разкритие: Иран се е опитал да убие един от синовете ми
Бивш топ полицай влезе в затвора
Предстои международен детски футболен турнир "Купа Черно море" в Несебър
Тръпката оживява на 28-и август! Свара и Табла идват в efbet.com
Земетресение с магнитуд 4,7 разлюля Вранча, трусът е само на 190 км от Русе
Лисабон вече гони 7000 евро на квадрат, а луксозните имоти стигат 35 000 евро
Жена удуши котка, глобиха я с 30 000 евро
13-годишно момче подпали 14 000 декара край Хасково, огънят стигна и до военен полигон

Аз по-голяма простотия от това ти изказване през последната година не бях срещал!!! ЧЕСТНО!
В първият коментар, под т.2 пише нещо.Прочети го бавно, бавно, още веднъж, но по-бавно.
Нищо не проумя, НАЛИ!!!
В края на статията пише:
1. ".... човек да изкара различните варианти на вируса, но те ще бъдат с по-леки симптоми, ако първият път заразата е прекарана тежко. "
2. „ ... това е причина хората със силен имунитет да изкарат инфекцията по-леко и дори безсимптомно“
Ако 2 е вярно, а то безусловно е такова, то тогава как точно да проумеем 1?
Ако си боледувал тежко, значи имунитета ти е слаб и К19 ти е разказал играта тотално. При някои завинаги, за съжаление!
Е как тогава ще преболедуваш по-леко новите мутации, като си карал тежко старите ????????
Също като бяла мечка, ама няма нищо общо!!