Обявиха кога ще отворят ресторантите и дискотеките в България
Въпреки консенсуса, постигнат днес, утре все пак ще има национален протест
Ресторантите и заведенията ще отворят врати на 1 март 2021 г., а дискотеките – 14 дни по-късно. Това каза министърът на здравеопазването Костадин Ангелов след днешната среща между него и представители на бранша. Те признаха, че са срещнали разбиране при разговорите си с министъра и в крайна сметка е достигнат консенсус по темата.
"Имаме решение - отваряме заведенията на 1 март. Призоваваме колегите единствено да бъдат предпазливи. До края на януари имаме гаранции, че ще бъдат изплатени абсолютно всички помощи и компенсации на всички заведения", заяви след провелата се днес среща зам.-председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация Златко Златанов. Той подчерта, че от бранша искат компенсации - така както колегите им от Европа бяха компенсирани заради затварянето и настоя за предвидимост и прозрачност.
Дискотеките от друга страна ще отворят две седмици по-късно и то ако няма негативна промяна в епидемичната обстановка у нас.
Въпреки разговорите днес обаче националният протест на ресторантьорите, готвен за утре, все пак ще се състои. От Сдружението на заведенията обявиха, че независимо от взетите днес решения, ще продължат да настояват заведенията да заработят месец по-рано - на 1 февруари. От там са категорични: "Ако това не се случи, ще отворим врати в знак на протест още в първия ден на следващия месец".
Председателят на сдружението Ричард Алибегов обяви, че отваряйки дори за протест, всички заведения ще работят при спазване на противоепидемичните мерки, които се спазваха до края на ноември. От БАЗ настояха за пореден път държавата да изплати всички обезщетения, огромна част от които все още не са пристигнали при засегнатите останали без работа служители в ресторантьорския бранш.
Очаквайте подробности!
„Солени ветрове“ връхлитат Бургас: 22 барда и 5 дуета от четири държави превземат „Охлюва“
Буря в Ямбол: Дървета смазаха коли, улиците се превърнаха в реки
Опасни бури над Западна България, рискът остава до полунощ
Майтапчии към ФИФА: По-добре дайте на Симон обезщетение за безработица
Скандал с Тура: Погачар проговори за жестоката контузия на големия си съперник
Неописуема трагедия: 11-годишно талантливо дете загина след ужас в басейн
„Сексотерапия“, изневери и много смях: „Мухи без глави“ ще ви изненада и с необичайна „рецепта за щастие“
От "Тракия" към София почти в кома: Шофьор закова скандалните 4,06 промила
Тъжна вест разтърси спорта: Топ боксьорка прегазена докато кара колело
Шокиращо престъпление: Изнасилиха мъж, полицията настръхна
Министър Илин Димитров отличи хотелите, включени в MICHELIN Guide Hotels
Почина футболната легенда Кевин Кигън
