Обновавят медицинските кабинети в ДКЦ I, Белодробната болница и Психото
Общинският съвет даде зелена светлина за ремонт на медицински кабинети, услуга „Асистентска подкрепа“ и участие в проект на УНИЦЕФ
Общинските съветници подкрепиха докладни записки на кмета, свързани с подобряване на здравните и социални услуги в Бургас. Те дадоха съгласие общинска администрация да започне ремонт и подобряване условията на труд в медицинските кабинети в ДКЦ I, Белодробната болница и Центъра за психично здраве.
В ДКЦ I ще бъдат ремонтирани микробиологичната лаборатория, педиатричните кабинети и манипулационните, както и осветлението в тях. В Центъра за психично здраве ще бъде подмени остарелия и амортизиран с нов водогреен котел, а в Белодробната болница ще бъдат обновени 30 болнични стаи. Това са първите общински лечебни заведения, за които администрацията вече има подготвени проекти. След тях Община Бургас ще изготви проекти и за останалите лечебни заведения, съобразно конкретните им нужди.
Местният парламент подкрепи и докладната записка на кмета за създаване на нова социална услуга "Асистентска подкрепа", насочена към лица в надтрудоспособна възраст с невъзможност за самообслужване и хора с трайни увреждания, които не получават помощ и грижа в домашна среда. Капацитетът на услугата ще бъде до 355 потребители, а за обслужването им ще се грижат 120 асистенти. Дейностите включват подкрепа от асистент за самообслужване, движение и придвижване, промяна и поддържане на позицията на тялото, изпълнение на ежедневни и домакински дейности, като изпълнението на услугата ще се възложи на Домашен социален патронаж - Бургас.
Зелена светлина получи и участието на Бургас в проект за подобряване на средата и работата с деца със специфични потребности в девет бургаски детски градини и превенция за деца от семейства в уязвимо положение. Тези дейности ще стартират след сключване на споразумение за партньорство между Община Бургас и Детския фонд на ООН - УНИЦЕФ. Пилотният проект "Гаранция за детето" е финансиран със средства на Европейската комисия.
Повече студенти ще могат да се възползват от общинската програма за стимулиране на обучението. За получаване на семестриална стипендия вече ще бъде достатъчно студентите в редовна форма на обучение в бургаско висше учебно заведение да са постигнали минимален семестриален успех поне много добър "5.00" или повече, а не както досега само отличен "6.00". Така по-голям брой студенти ще отговорят на условията и ще получат шанс да получават финансово подпомагане докато се обучават, а целта е задържане на младите хора в града и повишаване на мотивацията им за учене и развитие.
Делян Добрев подаде молба за напускане на парламента
Трагичен инцидент в Пловдив завърши със смъртта на тригодишно дете
Ограничават още един участък на АМ "Тракия"
Община Несебър и АБЧО насърчават новото поколение професионалисти в туризма
Историята на кученцето Мари, която трогна цяла България и доказа, че добротата няма цена
Горчив финал: Маги Томова от „Ергенът“ хванала Калоян в изневяра
Пиян моторист катастрофира край Пловдив
Гей парад по време на война: Киев отбеляза "Прайда" с мащабно шествие и контрапротест
Почина Феим Чаушев - бивш заместник-министър на външните работи
Айтос изпрати Випуск 2026 с празнична церемония и 55 отличници
Мнозинството от британците вече отчитат Брекзит като историческа грешка
ФК „Нефтохимик“ започва лятна подготовка и планира шест контролни срещи
