С бира и наздраве чешките пъбове отвориха в знак на протест
Отворените ресторанти могат да бъдат глобени с до 932 долара
Пъбовете и ресторантите в Чешката република отвориха врати в знак на протест срещу правителствените ограничения заради Covid-19, които ги държат затворени от октомври.
Стотици фирми се присъединиха към протеста, организиран от движението "Chcipl pes", чието име се отнася до правителствената антиепидемична система PES, управляваща ограниченията.
"Ние сме разочаровани от правителството от дълго време и искаме да покажем, че то е избрало погрешния път", каза мениджърът Иржи Янечек на пивоварната и ресторанта "Maly Janek" в Джинце, югозападно от Прага, пред АФП.
"Писна ни и смятаме, че министрите трябва да обмислят напускането на постовете си", добави Янечек, съосновател на движението.
По време на обяд "Maly Janek" вчера беше наполовина пълна с редовни отпиващи бира клиенти, семейства, които хапваха свински ребра или шницел и сервитьори и сервитьорки във вихъра си.
Говорителят на кметството в Прага Вит Хофман заяви пред АФП, че отворените ресторанти са изправени пред максимална глоба от 20 000 крони (932 долара) за нарушаване на правилата, предава dnes.bg.
Ресторанти, пъбове и барове, но също така и кина, театри, зоопаркове, фитнес зали и повечето магазини са затворени за 10,7-милионната нация в ЕС от октомври миналата година, с изключение на краткотрайно облекчаване преди Коледа.
Чешката република се бори да овладее разпространението на коронавируса от лятото, след като на два пъти зае мястото на най-тежката страна в Европа по отношение на нови инфекции и нови смъртни случаи. До момента тя е регистрирала над 930 000 случая на Covid-19 и 15 270 смъртни случая, като дневните нараствания са около 8 000 случая.
Огнен ад в Турция: Евакуираха болница, затвориха пътя Фетие - Анталия
17 млн. евро за МиГ-29: МО търси кой да ремонтира до 10 двигателя
Хедър Бенет и Нина Русева прекрачват рамките в изложбата „BEYOND RULES“ в Бургас
Ректорът на БДУ е сред учредителите на Алианса за устойчиво развитие на изкуствения интелект
Катастрофа с моторист затвори АМ Тракия край Ямбол, движението към София е блокирано
Лукс без граници: Как живеят Роналдо и Джорджина в Саудитска Арабия
28-годишен карнобатлия подкара Опела си с 2,41 промила
Зукърбърг към Вашингтон: Забраната на китайски ИИ модели няма да спечели надпреварата
Морът от Европа идва: Август започва с до 39°, после са възможни над 40°
Ще се спука ли AI балонът скоро
Жилище за 1 млн. евро: В България са нужни близо осем средни заплати
30/07/2026, Четвъртък 13:30
0
Созополският талант Михаил Янакиев подписа договор с италиански гранд
