×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Шантавата Луна от "Хари Потър" идва в София
  • Блокадите в Белград продължават
  • Полицията отбелязва професионалния си празник
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Рибари от Поморие се вдигат на протест заради намерение за мидена ферма, кметът ги подкрепи


Рибари от Поморие се вдигат на протест заради намерение за мидена ферма, кметът ги подкрепи
Тази медена ферма, ако се изгради, ще нанася само вреди на Поморие, каза кметът Иван Алексиев. Някой иска да усвои едни пари с инвестиционното намерение, добави той
22 Януари 2021, Петък, 09:37 ч.
Автор: Михаил ДИМИТРОВ

Построят ли я, загиваме, защото няма къде да ловим риба, споделиха поморийци

Рибари от Поморие готвят протести, заради инвестиционно намерение за изграждане на мидена ферма. Подготвили сме подписка и очаквам голям брой граждани да се подпишат, каза пред Нова телевизия Валентин Продромов, който е председател на рибарско сдружение. 

Тази сутрин рибари се събраха на източния вълнолом до централния градски плаж. Само на 900 метра оттук, ако бъде реализирано инвестиционното намерение, ще бъде изградена мидената ферма, уточни репортерът Цеца Алексова. 

„Тези хора негодуват срещу инвестиционно намерение за изграждане на ферма за отглеждане на култивирана черна мида. Те получили съобщение от Басейнова дирекция преди дни. След като се запознали с проекта, установили, че бъдещата ферма ще попречи на риболова“, обясни водещата на „Здравей, България Лора Инджова. 

Те се опасяват за поминъка си, добавя колега й Виктор Николаев. 

Искат да ни отнемат единственото място, където можем да ловим риба, каза Валентин Продромов

„Основното ни притеснение е, че зоната, посочена в инвестиционното намерение, е разположена на такова място, което приоритетно се използва от рибарите за риболов. То е единственото, където може да се упражнява тази дейност, защото от него в посока Ахелой е защитена зона“, каза Продромов. 

„В нашето сдружение членуват повече от 200 човека. На територията на Община Поморие има 500 риболовни лодки. 200 от тях са за стопански риболов. Представете си те да бъдат ограничени в едно малко пространство заради мидената ферма! Затова нека търсят друго по-подходящо място“, предложи той.

„Малко останаха в акваторията на Поморие хубавите места за риболов. Като ни вземат и това, не ни остава къде да ловим риба“, каза един от рибарите. 

Тук се лови чернокоп, лефер и дори паламуд, уточни той.

Морето е държавна собственост, но мястото, където искат да изградят фермата, е на 900 метра от поморийския бряг

„Няма как да подкрепим такова инвестиционно намерение. Първо то не създава никакви ползи за града, а напротив вреди. Вижте колко много хора са притеснени за бъдещето си!“, каза кметът на Поморие Иван Алексиев.

„Когато този мидарник бъде изграден и удари северния вятър и изкара всичко на плажа, какво ще се случи? Това ни е градския плаж. Всичките котви и въжета ще бъдат струпани тук. Ние туризъм ли ще развиваме, рибарство ли, или някой е решил да си усвои едни средства с инвестиционно намерение?“, попита той.

„Край Приморско се скъсаха въжетата и мидените ферми ги няма. Край Равда стана същото“, добави градоначалникът.

„Целият градски плаж е включен в тази зона, която е застрашена. Според експерти от Басейнова дирекция предвидените дейности попадат в зона за опазване на ценни стопански видове риби. Къде ще им акостира на мидената ферма водния съд?“, попита той.

Десетки рибари се събраха на източния вълнолом до централния градски плаж в Поморие. Те заплашиха с протести

„Построят ли мидена ферма, загиваме, каза един от рибарите. Аз съм потомствен рибар. Притеснени сме“, сподели един от рибарите, готови да протестират срещу намерението за изграждане на мидарника. 

„Още днес или в понеделник ще внесем докладна записка. Ние също заставаме зад рибарите, както и зад всички поморийци, защото живеем в туристически град. Ако се изгради тази ферма, ще е пагубно за нас“, предупреди председателят на Общинския съвет на Поморие Адам Адамов.

„Морето е държавна собственост, но мястото, където искат да изградят фермата, е на 900 метра от поморийския бряг. Защо това инвестиционно намерение не се съгласува с общинската администрация на Поморие?“, попита кметът Алексиев. 

„Сега трябва да пуснем жалба до Басейнова дирекция. Оттам ще ни отговорят, че всичко е наред, ще се стигне до дело в съда, а нещата може да се опростят като се пита местната общност чрез управата, която са си избрали. Такива важно проекти трябва да се съгласуват с общинската администрация“, каза още той.
 


В категории: Поморие


Флагман.БГ 4 причини да не се отказвате от брака си 4 причини да не се отказвате от брака си 05/07/2025, Събота 22:00 0
Показа я за първи път
Показа я за първи път 05/07/2025, Събота 19:20 0
14
Коментара по темата
14.
Gotzo Shantev
24.01.2021 11:48:28
0
1
За жалост не сме единен народ-никой не подкрепя другия щом не е пряко засегнат!??В никакъв случай не разрешавайте,рибарите в Равда изгоряха така със сумати места-протести до край!Вънка лапачите паразити и мушенници!
13.
Петър
24.01.2021 07:49:19
1
0
Клетва,
Закона (не по ЗОБ!) задължава инвеститора, както и институциите да информират, а не да прокламират! Промените в ЗОБ, които сътвориха два поредни Парламента тепърва ще дават видими резултати.
За кога е насрочен протест?
12.
*********
22.01.2021 22:01:45
0
1
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
11.
поморие е нашта клетва
22.01.2021 21:49:08
0
4
Ако обществеността на Поморие е против това инвестиционно намерение, администрацията може да се поучи от примера на Приморско, които приеха през 2019 декларация против изграждане на подобно съоръжение от „СИЙ ЛАЙФ“ООД – гр.Бургас в близост до града. За съжаление закона не ограничава реализацията на подобни инвестиционни намерения, които се финасират по европейски програми и като за пример това е стартиращия подобен проект в близост до к.к.Златни пясъци.
10.
Ковид 19
22.01.2021 16:18:43
1
1
Само не разбрахме кой е този с инвестиционните намерения.Даите малко повече инфо.
9.
Коментар
22.01.2021 12:31:54
1
3
"Екологично" чисти миди
8.
Коцето
22.01.2021 12:29:46
0
3
И на Танчето и се ходи
7.
Бот
22.01.2021 12:17:31
2
6
Отваряйте машинките, че рибарите нямат какво да правят спечеленото от "поминъка".
6.
*********
22.01.2021 11:45:38
1
6
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
5.
Рапанджия
22.01.2021 11:40:21
12
7
Брее гладни умряхте. Мидарника ще ви провали поминъка и сезона . Или
4.
РИБАРиер
22.01.2021 10:31:03
3
13
до 1
Ще стане както и с всички протести, изобщо които се случват у Бегето.....демек......Кучетата си лаят....кервана си върви......
Е това ще стане......
И някой..? (сещайте се ) ще се нагуши с едни дебели пачки $$$$$.....пък народа (протестиращите) кучета го яли...щото на никой не му пука.....
3.
Елементарно Уотсън!
22.01.2021 10:29:32
4
18
Навит е щото е от Герб, а именно от Герб са позволили да се прави мидената ферма
2.
тито
22.01.2021 10:21:57
8
7
До 1 И как точно разбра ча кмета е за мидена ферма ?
1.
Рибари
22.01.2021 10:13:22
5
18
Поморийци, кметът ви е със вас, ама и на мидена ферма е навит - а сега да ви видя, какво ще правите !
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
4 причини да не се отказвате от брака си 4 причини да не се отказвате от брака си Комуникацията е жизненоважната артерия на всяка връзка Най-големите грешки, които майките на момчета допускат Най-големите грешки, които майките на момчета допускат Ето кои са те  Най-добрите мъже любовници според зодията им Най-добрите мъже любовници според зодията им Мъжете, родени под знака на зодия Дева, управлявани от Меркурий, са ориентирани към детайлите и много внимателни любовници Уникален кадър от Китен през 70-те взриви нета Уникален кадър от Китен през 70-те взриви нета Ето как изглеждаха жените на плажа по времето на соца! Всички ще го харесат: мързелив чийзкейк, готов само за 40 минути Всички ще го харесат: мързелив чийзкейк, готов само за 40 минути Ето каква е рецептата Никога не трябва да се сваля брачна халка, защото.... Никога не трябва да се сваля брачна халка, защото.... Най-често той се носи на безименния пръст на лявата ръка – традиция, която идва още от древността Внимание! Опасни високооволтови кабели стърчат край детска площадка в ж.к. „Братя Миладинови“ Внимание! Опасни високооволтови кабели стърчат край детска площадка в ж.к. „Братя Миладинови“ Живущи в района сигнализират за необезопасени електрически проводници до детска площадка Камено с крачка напред: Започна енергийното обновяване на порутения блок 9 Камено с крачка напред: Започна енергийното обновяване на порутения блок 9 С над 323 хил. лева инвестиция сградата ще бъде модернизирана до енергиен клас „А“ до юни 2026 г. Ежедневни токови сривове в ж.к. „Славейков“, хиляди бургазлии са бесни Ежедневни токови сривове в ж.к. „Славейков“, хиляди бургазлии са бесни Жители и бизнеси страдат от системни прекъсвания в електрозахранването Пожар край Солниците в Бургас, 4 екипа са на място Пожар край Солниците в Бургас, 4 екипа са на място Огънят е обхванал около 100 дка сухи треви, няма опасност за хора и сгради
Доналд Тръмп заяви, че през следващата седмица може да има споразумение за спиране на огъня в Газа Доналд Тръмп заяви, че през следващата седмица може да има споразумение за спиране на огъня в Газа "Хамас" предаде на посредниците положителния си отговор на най-новото предложение Арестуваха кметовете на три големи града, заради измама и изнудва Арестуваха кметовете на три големи града, заради измама и изнудва Опозицията обвинява Ердоган в саморазправа с неудобни опоненти Как организираната престъпност вербува малолетни Как организираната престъпност вербува малолетни Те имат проблеми в семейството или пък са натрупали дългове и стават лесна плячка на криминални банди Звездите на Ливърпул отдават последна почит на Диого Жота Звездите на Ливърпул отдават последна почит на Диого Жота Арне Слот, Върджил ван Дайк, Хендерсън и още пристигнаха в Португалия Обмислят въвеждане на данък за граждани, които не са сключвали брак Обмислят въвеждане на данък за граждани, които не са сключвали брак Според премиера на РСМ Мицкоски демографската криза не е проблем само за страната, но и за цяла Европа Холивуд скърби! Напусна ни още една голяма звезда Холивуд скърби! Напусна ни още една голяма звезда Именитият актьор бе едва на 56 години Петролен магнат падна от прозорец в Москва Петролен магнат падна от прозорец в Москва Тялото на Андрей Бадалов е намерено до високата сграда на Рубльовско шосе, в която е има апартамент Морето зове: „Ветроходство и приятели“ се завръща в Сарафово Морето зове: „Ветроходство и приятели“ се завръща в Сарафово Сарафово се превръща в сцена на ветроходен празник без състезателен натис к Арестуваха известен политик - набил жена си, но първо й изневерил Арестуваха известен политик - набил жена си, но първо й изневерил Според запознати жената на Маринчешки го е изловила в изневяра и оттам е тръгнал скандалът Защо жегата мъчи най-много мъжете Защо жегата мъчи най-много мъжете Вижте каква е разликата между слънчев удар и слънчасване
Илияна ЙОТОВА, вицепрезидент Илияна ЙОТОВА, вицепрезидент Правителство ще има, докато каже г-н Пеевски Виц на деня Виц на деня 40 годишен девственик се жени. Видял се на другия ден с приятели, и започнали да го разпитват:
- Кажи ся, кажи... как беше първата брачна нощ!?
- Мани, мани. Чисто нов х*й, в гъ*а си го навря!
Виц на деня Виц на деня Полицай разпитва шофьор:
- Сега ми обяснете как ударихте пешеходеца?
Шофьорът:
- Господин полицай, изобщо не съм го удрял! Аз спрях за да му дам предимство и той припадна от изненада...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Според изследвания на учените, жените прекарват средно по 7 години от живота си в банята, а мъжете 3 години пред вратата, питайки я "Кога ще бъдеш готова?"
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори