Премиерът Борисов: Инвестираме нови 1,8 млн. лв. за развитието на археологията в България
На БАН се предоставят 350 000 лева, с които ще се продължат дейностите на праисторическия солодобивен градски център Провадия-Солницата
„Продължаваме да подкрепяме развитието на археологията в България. Имаме уникални културно-исторически обекти с огромен потенциал и правителството ще продължи да подпомага тяхното развитие“. Това заяви на днешното правителствено заседание премиерът Борисов. 1,8 милиона лева отпусна днес правителството за 6 значими археологически обекти в страната.
На Българската академия на науките се предоставят 350 000 лева, с които ще се продължат дейностите по археологическото проучване, реставриране и социализиране на праисторическия солодобивен градски център Провадия-Солницата. „Това е едно наистина емблематично място за цялата страна. Привлича много туристи и показва, че нашата земя е наистина една от най-древните в света“, заяви председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски.
Правителството отпусна 400 000 лв. на община Петрич за проучванията на Античния град „Хераклея Синтика“. Обектът е един от най-посещаваните в областта от туристи от над 60 държави. Пътят до „Хераклея-Синтика“ вече бе реновиран със средства, отпуснати също от Министерския съвет.
300 000 се предоставиха по бюджета на община Видин за археологически проучвания и теренна консервация на императорските терми в римския град Рациария.„Това е най-големият център на римската култура в Северозападна България. Огромен град, разположен на 800 дка“, заяви доц. д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН. Премиерът Борисов отбеляза и добрата работа на археолозите, които работят усилено по трасето „Ботевград-Видин“. „Когато има магистрала в района, ще идват и повече туристи да видят този обект“, изтъкна министър-председателят Борисов.
Археологът проф. Николай Овчаров благодари на правителството за предоставените средства. „Всички обекти са с огромен потенциал в областта на културно-историческия туризъм. Това е инвестиция и в бъдещето не само на археологията, а и за икономиката“ подчерта проф. Овчаров. Той изтъкна, че има засилени интерес на българските туристи към културно-исторически обекти в страната. „Много се направи в областта на археологията през последните години. Подобри се значително инфраструктурата до и на обектите“ изтъкна премиерът Борисов. Той отбеляза, че през годините правителството е отпуснало много средства за реставриране на културни паметници, включително са предоставени такива за развитието на подводната археология.
Другите обекти, за които днес Министерският съвет отпусна средства, са 450 000 лв. на община Кърджали за консервация на Скален античен и средновековен град Перперикон и на Средновековната крепост Вишеград. 300 000 лв. се предоставиха на община Търговище за античния и средновековен град Мисионис. 100 000 лв. бяха одобрени и за Българската православна църква за доизграждане на храм „Св. Цар Борис – Михаил Покръстител“ град Разград.
Валери Божинов се връща във Флоренция за вековния юбилей на Фиорентина
Димитър Николов: Преди три години тук беше блато, а днес - 600 дка модерна индустриална зона
На 28 август идва почти Кървава Луна, от България ще видим само началото
Скопие праща нов посланик у нас
Жегата остава: До 36 градуса в сряда, на места ще превали
Бургас събира експерти и иноватори в образованието на XVII Научно-практически форум
Хакаинде Хичилема спечели втори президентски мандат в Замбия
Тръмп нарече Ормузкия проток нова американска територия и показа карта
Асен Василев атакува Радев за заплатите
България излезе от американския Списък 301 след ударите срещу онлайн пиратството
Минималната заплата за 2027 г. се очертава между 620,20 и 667 евро

Вожде сега ти е тръгнало да даваш кинти, поне отпусни малко повече!
Не се стискай, данъкоплатеца ще плаща!