Ще се разпусне ли преждевременно 44-ото Народно събрание за кампания в епидемична ситуация?
Очаква се депутатите да работят до края на февруари, но дали няма да има друг развой в нестандартната обстановка
Президентът вчера определи дългоочакваната дата за парламентарните избори – 4 април. Докога обаче ще продължи да работи 44-ото Народно събрание (НС)?
Конституцията предвижда държавният глава да издава указ за разпускане на парламента, но само при предсрочни избори. Ситуацията сега не е такава.
Основният закон определя, че пълният мандат на НС е четири години. Настоящият парламент бе излъчен с вот на 26 март 2017 г. Това означава, че мандатът му приключва на 26 март 2021 г. Дотогава депутатите могат да законотворчестват. Освен ако не решат да излязат във ваканция в предизборната кампания, както предполага логиката и практиката.
От една страна, трибуната на парламента е удобна за агитация, но от друга, пречи на пълноценното провеждане на кампанията.
Повечето от настоящите депутати е нормално да се кандидатират и за следващия парламент. Част от партийните лидери в момента също са народни представители. Всички те се очаква да обикалят страната в предизборната кампания, която ще е през месец март. Затова и пред „Флагман“ депутати коментират, че парламентът вероятно ще работи до края на февруари.
Ситуацията обаче е уникална заради епидемичната обстановка. Към момента тя е обявена до 31 януари, но се предполага, че ще бъде удължена за пореден път.
Вероятността епидемията у нас да е утихнала до март е малка. Което поставя въпроса как ще се провеждат срещите на кандидат-депутатите с граждани по места. Дори и масовите събирания на закрито да бъдат разрешени, много от хората се очаква да се страхуват да участват в подобни агитационни мероприятия. Март е и все още сравнително студен месец, през който митинги на открито също няма да е удачно да се провеждат.
Дали пък депутатите няма да решат Народното събрание да продължи да работи и по време на кампанията, за да агитират от парламентарната трибуна, вместо да обикалят страната?
Пострадалите при намушкване в "Подуяне" са с опасност за живота
Над 800 000 души с пенсия под 630 лв.
Любов, приятели и казино: социалният Водолей в игралната зала
Експерт: Будизмът не проповядва насилие и самоубийство
Бивша резиденция на Тато стана 5-звезден хотел
Ивайло Калушев бил шаман, контактувал и с извънземни
Йотова: Разчитам Гюров да представи състав на кабинет без политически натиск
Камата удари 60 със стил: Приказна гора, златна торта и звезден спектакъл
На 12 февруари числото 12 носи мощна защита: Близнаци, Рак, Везни и Козирог под специален духовен щит
Защо тази монета от 2 евро се продава за 5 хил. евро
Поскъпване след влизането в еврозоната: Млечни продукти и зеленчуци с ръст до 15%, тиквички гонят 10 лв.
Един загинал и двама ранени след атака с нож в столичния квартал „Подуяне“
