Директорът на „Топлофикация Бургас“: За да имаме чист въздух, трябва амбициозна енергийна политика
Разходът за отопление на парно не е голям, но е икономичен и екологичен, каза инж. Христин Илиев
"За да имаме чист въздух, трябва амбициозна енергийна политика. Изборът на централното отопление е едно от решенията в каузата за намаляване вредните емисии в града", заяви инж. Христин Илиев, директор на "Топлофикация Бургас". По думите му основната причина за замърсяване на въздуха е битовото отопление, особено през зимата.
"Разходът за отопление на парно не е голям, но е икономичен и екологичен. Парното е едно от най-добрите решения на проблема с мръсния въздух. То е най-добрата опция за отопление на съвременните градове", заявява Инж. Илиев. Той отбеляза, че Бургас разполага с развита топлофикационна мрежа и обновени мощности. "Ние осигуряваме доставката на качествено и екологично чисто отопление през зимата, както и на битова гореща вода целогодишно", обяснява директорът на бургаската топлофикация.
Според инж. Илиев алтернативите на централното отопление, като например климатикът, не е най-добрият вариант. "Смятам, че за модерния облик на Бургас трябва да се насърчават централизираните решения за сметка на друг вид неефективни видове отопление. Климатикът е скъп и неефективен. С отоплението на климатик не се задържа толкова продължително температурата в помещението и излиза много скъпо“, пояснява още той.
Топлофикация Бургас оперира с близо 120 000 метра топлопреносна мрежа в Бургас като всички абонатни станции са модернизирани. Около 95% от абонатните станции са оборудвани с ултразвукови топломери и регулатори за отопление и битово – горещо водоснабдяване на фирмата “Данфос” – Дания. С тези уреди “Топлофикация – Бургас” топлоснабдява около 30 000 жилищни апартаменти и около 7 000 приведени апартаменти. Ежегодно дружеството инвестира в обновяването на мощности и топлопреносна мрежа.
Умерен ръст на жилищните цени в България през 2026 г.: Как еврозоната променя пазара
Регистрационните таблици в София - от „С“ до „ОХ“: Как стигнахме до края на азбуката
Заради еврозоната българите пазаруват повече. Страхуват се да не изгубят парите си
Саудитски милиардер дари цялото си богатство и заживя скромно
Паника преди еврото: Банките преливат от пари в брой, а българите се редят по дълги опашки пред чейндж бюрата
Цветове, защита и история на евробанкнотите: Какво трябва да знаете за еврото
Защо детектив-любител твърди, че е разкрил два от най-зловещите неразкрити случаи на убийства в света
Златото, среброто и платината достигнаха исторически рекорди
„На гости на…“ интериорния дизайнер Беата Хойман за която домът и е най-смелото вдъхновение
Русия с мащабна атака по Киев преди срещата между Зеленски и Тръмп
Защо сексуалният ви живот може да страда
НЗОК: Няма ограничение за броя направления за специалисти, когато има медицинска необходимост
