Чудесни новини в битката срещу Ковид-19
Основното сега е да се опазим от новия щам, който вдигна драстично нивото на болните във Великобритания
26 медици са заразени с коронавирус пред последното денонощие. Това каза на брифинг на Националния оперативен щаб министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов, след като малко преди това съобщи, че се наблюдавал повишен ръст на желаещите служители в болниците да се ваксинират.
„За последните 24 часа са регистрирани 13 лекари, три медицински сестри, двама санитари, един фелдшер и седем от друг медицински персонал“, уточни той.
Заболеваемостта е приблизително 150 човека на 100 000 население за 14 дни, каза професорът.
„54 години е средната възраст на новодиагностицираните. 17 души са под 19 години", добави той.
"Отчитаме изключително добра тенденция от въведените противоепидемични мерки в страната, като това рефлектира и върху използваемостта на болничните легла на национална база. Заетостта на леглата за неусложнени пациенти е 32%, на интензивните легла – 44%“, заяви министърът.
"Прави впечатление, че броят на излекуваните и на потвърдените случаи за седем дни е 14 853. 4023 са потвърдените с COVID-19. Разликата е повече от три пъти", добави той.
„Новините са чудесни, но все пак трябва да наблюдаваме и негативните тенденции във Великобритания и в Чехия. На какво се дължат те? Най-вероятно на т.нар. нов щам“, каза пък шефът на НОЩ ген. проф. Венцислав Мутафчийски.
„Във Великобритания в най-тежкия момент е имало 18 000 хоспитализирани, а в момента са 30 000, макар че мерките са много по-строги, отколкото през пролетта. Това е обезпокояващ факт, който не може да бъде пренебрегнат. Същото е положението и в Чехия“, добави той.
„В Нидерландия се оформят няколко огнища, които се преписват на новия щам, при които има повишено предаване на вируса. Затова въпреки добрите новини от страната ни, трябва да сме много внимателни“, коментира генералът.
Колкото по-близо стоим един до друг и си помагаме, толкова по-скоро пандемията ще остане един лош спомен, отсече министърът.
„Той съобщи, че в 15 области в България има заболеваемост до 150 души на 100 000 население. 13 пък са между 150 и 300 на 100 000 души. Този резултат дължим на всички български граждани, които вярваха и спазваха мерките, които се вслушваха в съветите на здравните експерти“, добави той.
Полудяха ли германците или те дойдоха - има 14 хил. сигнала за НЛО
Абитуриенти, проверете осигуровките си!
Над 1 млн. души евакуирани в Китай, тайфунът "Долфин" удари с ветрове до 151 км/ч
В пет български общини няма нито една медицинска сестра
Хиляди българи в Гърция с важно предупреждение: Red Code за пожари, вятърът стига до 9 бофорта
Яйца полетяха по Албин Курти в парламента на Косово (ВИДЕО)
Кошмар на АМ Тракия: Катастрофи и аварирали коли направиха километрична тапа между Нова и Стара Загора
Костадинов: Казахме първи, че дронът край Кардам е украински
Левски излетя за Казахстан с огромния Airbus, който вози ЦСКА до Баку
1,3 тона кетамин за 100 млн. евро откриха на кораб край Индонезия
Как живее Роман Абрамович след Челси: Турция, суперяхти и край на футболните вечери
Месец преди убийството на Георги Кузев: Двама от обвиняемите заснели друг "нощен лов" в Пловдив
