×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Турски бизнесмен загина при престрелка по време на сафари в Етиопия
  • Кран падна върху влак в Тайланд, 22 души загинаха
  • Днес е Банго Васил - празник на ромите в България
  • Седем са кандидатите за поста европейски прокурор от България
  • Средният осигурителен доход за ноември е 1933 лева
  • Едното платно в участък от пътя Пловдив – Рудозем е под вода заради авария
  • ВАС потвърди решение за конфликт на интереси на кмета на Община Кубрат Алкин Неби
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Добра новина: Одобриха шест бургаски училища за разкриване на високотехнологични центрове и кабинети


Добра новина: Одобриха шест бургаски училища за разкриване на високотехнологични центрове и кабинети
Всички технологични центрове в тях ще имат съвременен дизайн и обзавеждане, както и специализирано техническо оборудване
11 Януари 2021, Понеделник, 13:15 ч.
Автор: Флагман.бг

Вижте кои са учебните заведения, които получават средства

Шест бургаски училища са одобрени и ще получат средства за разкриване на иновативни технологични центрове и специализирани кабинети за практическо обучение на децата, съобщи кметът Димитър Николов.

Одобрените бургаски учебни заведения, които ще разкрият технологични центрове по програмата на МОН "Изграждане на училищна STEM среда" /STEM - наука (Science), технология (Technology), инженерство (Engineering), математика (Maths)/ са ОУ "Александър Георгиев - Коджакафалията", ОУ "Елин Пелин", ППМГ "Акад. Никола Обрешков", Търговска гимназия, Професионална гимназия по компютърно програмиране и иновации и ОУ "Васил Левски" - Българово.

Всички технологични центрове в тях ще имат съвременен дизайн и обзавеждане, както и специализирано техническо оборудване. В новите лаборатории и кабинети ще бъде интегрирано ново учебно съдържание, съобразено с интересите и възрастовите особености на учениците и с акцент върху развитие на тяхната креативност и практически умения.

В ОУ "Александър Георгиев - Коджакафалията" ще заработи Център за космически изследвания, свързан с изучаването на най-новия предмет в училището. В него ще се извършва симулация на изследователски и инженерни процеси във високотехнологичните индустрии и професиите на бъдещето. Центърът ще бъде тематично разпределен на лаборатории, обединени от т.нар. "Космодрум" - пространство за споделяне на резултатите от ученическите проекти. Това ще стимулира уменията за самостоятелно учене, екипната работа и критическото мислене. Водещ партньор в новата дисциплина на училището е Европейското бюро за космически образователни ресурси на Обединеното кралство (ESERO-UK).

Търговската гимназия ще създаде Център за дигитални създатели, който ще обедини 4 класни стаи. В него ще се интегрират всички природни науки, математиката и информационните технологии за създаването на цялостни проекти. В Центъра ще има зона за дискусия, работни станции за групи от 4-5 ученици, табла за закачане на материали и проекти, кът за учителя. Ще има зони, оборудвани и организирани за социални контакти между учениците през свободно време. Чрез технологиите в Центъра, учениците ще създават дигитално съдържание и продукти на база изучаваните теми, ще развиват дигитални способности, умения за изразяване и презентиране.

Център за технологии в креативните индустрии ще бъде реализиран в ОУ "Елин Пелин". Той ще се състои от зала за презентационни компетентности с интерактивни маси и таблети, кът за дебати, зони за отдих и студио за дигитални умения във фото и видеомонтажа. Центърът ще се използва за приложни проекти и симулации, решаване на реални казуси, обучение в дигитална среда, експериментална работа. Децата ще развиват своето въображение, комуникационни умения, критично мислене и компетенции за планиране.

В ППМГ "Акад. Никола Обрешков" ще бъде създаден Център за природни науки и технологии, който ще бъде оборудван със съвременни уреди и апарати за обучение по математика, физика и биология. В него ще има обособени кътове за самостоятелна работа, за прожекции, експериментална работа и наблюдение.

Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации ще създаде лаборатория по Game Development. Тя ще дава възможност на учениците да създават дигитални компютърни игри и да развиват уменията си по програмиране. Лабораторията ще бъде оборудвана с лаптопи и камери за всеки ученик. Чрез проекта ще да бъдат разработени образователни игри за деца със специални потребности, които да бъдат предоставени на според необходимостта на бургаски детски градини и училища за обучение с тях.

Център за дигитални създатели ще има и в ОУ "Васил Левски" в град Българово. В него ще има компютърна зала с 3D принтер, чрез който учениците ще се учат да изграждат 3D модели и проекти, както и кът за творчество и отдих.

Всички тези проекти са в синхрон с усилията на Община Бургас в последните години за въвеждане в учебните заведения на съвременни образователни условия, иновативни методи на обучение и нови предмети, свързани с т. нар. професии на бъдещето.

 


В категории: Бургас


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
13
Коментара
Светлозария КИДЕРОВА Таксата за вход поскъпна с еврото в разрез със закона Таксата за вход поскъпна с еврото в разрез със закона 14/01/2026, Сряда 16:40 3
13
Коментара по темата
13.
Kld
11.01.2021 23:01:09
0
1
Ще има клъстер колкото произвеждаме в Бургас и двигатели за самолети. Нали се биеха в гърдите преди две години. Някой да е чул нещо да работи ...
12.
Ясно
11.01.2021 22:59:40
0
1
Защо ги изброяване училищата,ние всички знаем кои са.Все едни и същи.
11.
Ясно
11.01.2021 22:59:25
0
4
Защо ги изброяване училищата,ние всички знаем кои са.Все едни и същи.
10.
до 9
11.01.2021 19:42:13
0
0
до колкото съм информирам, няма да има подобен клъстер
9.
До 8
11.01.2021 17:58:57
0
10
Ма Кво разправяш направо ще сглобяват совалките и сателитите на Илон Мъск
8.
Информиран
11.01.2021 17:44:10
2
3
Страхотно, децата ще имат предварителна подготовка и ще могат да се реализират в новият високотехнологичен парк в Бургас.
7.
Майко мила
11.01.2021 17:41:46
1
3
Ужас,,,,, е*а им се майката на малките лапета
6.
Стем
11.01.2021 16:35:54
3
12
Тъпото е, че само се наливат средства в строене, техника, обзавеждане. Там има кинта и марфа. Кой ще ги обучава тия лапета неграмотни дето една обява не могат да напишат в ОЛХ без поне пет граматически грешки. Учители няма свястни, деца няма свястни, родители няма свястни ама иначе космология. За да избягат после тия дето поназнайват нещо в чужбина. Каква реализация им се предлага тук. Сервитьорки и бармани. В обучение на даскали няма марфа, в обучение и възпитание на подрастващи няма марфа, в развиващо се и щастливо общество няма марфа. Най-много след поредната тревичка в двора да отидат да гледат филм за вселената щото ще са хубаво друсани.
5.
Забелязвам
11.01.2021 15:07:23
1
13
, че отново са училища, в които учат предимно отрочетата на местният "елит" и някой друг направил състояние от далавери.
4.
oченик с ''Fred Perry''
11.01.2021 14:08:39
2
16
В най-бедната ЕС страна с НАЙ-ниски доходи страна с НАЙ-нисък демографски прираст да развиваш ''КОСМИЧНИ''технологии и фалшиви колонизации на Марс е меко казано смешно
По скоро да са наблегне на евтини и достъпни технологии за жилищно строителство (3 D принтиране на къши) и интензивно животновъдство и интензивно селско стопанство -ОСНОВИТЕ на ЖИВОТА
Що то в Космоса ИМА само убийствена радиация ,алфа и гама лъчение и е пълен спек и леш .В Космоса НЯМА атмосфера ,въздух ,бели широки плажове тюркоазена синя вода щъкащи рибки и птичи песни няма и красиви борови гори няма и буйни планински потоци
3.
Бургазлия
11.01.2021 14:01:13
4
5
Защо пропускате ОУ "Братя Миладинови"? Това е първото одобрено учебно заведение!
2.
Капи
11.01.2021 13:16:49
3
12
А ,до кога учениците ще се размотават в униформи или цивилни в час по физическо,вместо да са със спортни екипи? Или то вече няма такива размери?
Ама дигитални стаи ,бол. Иначе ,похвално за новите придобивки.
1.
ГРЕБ
11.01.2021 13:08:57
6
9
Сарафово кога,защо нищо не се прави къде спи директорката къде са общината!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Министерският съвет одобри близо 2 млн. евро за ваксини за деца и бременни Министерският съвет одобри близо 2 млн. евро за ваксини за деца и бременни Финансирането за 2026 г. включва задължителна имунизация срещу варицела и целева ваксина срещу RSV Анита, бившата жена на Димитър Рачков, се оттегли от публичното пространство Анита, бившата жена на Димитър Рачков, се оттегли от публичното пространство След активен социален живот плеймейтката намали присъствието си в медийното пространство и спря да публикува в социалните мрежи Банго Василий е! Ромската общност в Бургас посреща Новата 2026 г. Банго Василий е! Ромската общност в Бургас посреща Новата 2026 г. На Василица трапезите са богати, от всяка къщи звучи музика, а местните се забавляват Нова златна професия изпреварва ИТ сектора в България Нова златна професия изпреварва ИТ сектора в България Юрисконсулт във МвнР с по-малка заплата от касиерка в Лидъл Юрисконсулт във МвнР с по-малка заплата от касиерка в Лидъл Една вечеря с инфлуенсърка или реалити-звезда ще доведе до пълен фалит държавния служител Таксата за вход поскъпна с еврото в разрез със закона Таксата за вход поскъпна с еврото в разрез със закона Домоуправители масово закръгляват нагоре месечните такси след 1 януари, често без законово основание и без реално общо събрание БДУ задълбочава международното си сътрудничество с университета в  Анже БДУ задълбочава международното си сътрудничество с университета в Анже Основен акцент в разговорите бяха възможностите за разширяване на сътрудничеството по програма „Еразъм+“, включително обмен на студенти и преподаватели Над 4000 подадоха данъчната си декларация през първите дни на  данъчната кампания Над 4000 подадоха данъчната си декларация през първите дни на данъчната кампания Декларираме доходите си от миналата година в левове, плащаме данъка безкасово в евро Номинация за Личност на годината 2025: Анета Драгнева-Данаилова, за цялостен принос към културата на Поморие Номинация за Личност на годината 2025: Анета Драгнева-Данаилова, за цялостен принос към културата на Поморие Предложението идва лично от кмета на община Поморие Иван Алексиев България очаква резки температурни колебания с промяна от +12° до -9° през следващите дни България очаква резки температурни колебания с промяна от +12° до -9° през следващите дни Прогноза за време показва затопляне в четвъртък и силно застудяване през уикенда с възможни слаби снеговалежи
Американец планира да осинови деца и да ги отглежда с АI майка Американец планира да осинови деца и да ги отглежда с АI майка По думите му идеята не е виртуален експеримент, а сериозно намерение за създаване на реално семейство Първо лекарство, разработено с помощта на изкуствен интелект, навлиза в клинични изпитвания Първо лекарство, разработено с помощта на изкуствен интелект, навлиза в клинични изпитвания Рентосертиб цели лечение на рядко белодробно заболяване и може да съкрати времето за разработване на лекарства Арестуваха Кийфър Съдърланд в Лос Анджелис след сигнал за нападение над шофьор Арестуваха Кийфър Съдърланд в Лос Анджелис след сигнал за нападение над шофьор Актьорът е освободен срещу гаранция от 50 000 долара и трябва да се яви в съда на 2 февруари Работникът от Ford, обидил Тръмп, бе уволнен Работникът от Ford, обидил Тръмп, бе уволнен Инцидентът в автомобилния завод в Детройт предизвика политически скандал, Белият дом защити поведението на държавния глава Претърсват офисите на партията на Юлия Тимошенко заради схема пари срещу гласове Претърсват офисите на партията на Юлия Тимошенко заради схема пари срещу гласове Антикорупционните служби в Украйна разследват предполагаеми подкупи към депутати, случаят не е пряко свързан с Енергоатом Златото с нов исторически рекорд, среброто премина 90 долара за унция Златото с нов исторически рекорд, среброто премина 90 долара за унция Благородните метали поскъпват на фона на по-слаба инфлация в САЩ и очаквания за понижение на лихвите Илон Мъск ще иска еднолично попечителство над сина си Ромулус Илон Мъск ще иска еднолично попечителство над сина си Ромулус Решението идва след публични изявления на майката Ашли Сейнт Клер в подкрепа на ЛГБТИ общността Кран се срути върху пътнически влак в Тайланд, най-малко 22 загинали Кран се срути върху пътнически влак в Тайланд, най-малко 22 загинали Инцидентът е станал по време на строеж на нова бърза железопътна линия, десетки са ранени Българи плащат по 7 000 лева за ВИП номер на колата си Българи плащат по 7 000 лева за ВИП номер на колата си Комбинацията е от шест букви и/или цифри по желание Полугола клиентка изуми във варненски магазин Полугола клиентка изуми във варненски магазин Жената е украинка, изявява се като инфлуенсър
Бойко Борисов Бойко Борисов Без ГЕРБ щяхме да си пътуваме само по Перловската река Виц на деня Виц на деня - Учителю, дай ни съвет за времената, в които живеем!
- Където и да отидете, не си забравяйте зарядното!
Виц на деня Виц на деня - Скъпи, ще ме обичаш ли и след като се оженим?
- Разбира се! Мен винаги са ме привличали омъжените жени.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук На 99% от жените започва да им се прави секс, когато са на яхта!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори