Санират жилищната сграда с гръмналия през 2012 г. трафопост в Бургас
Блокът на ул. "Хан Крум" №11 е въведен в експлоатация през 1961 г.
Поредна многофамилна жилищна сграда в Бургас ще придобие нов облик, а с въведените мерки за енергийна ефективност нейните обитатели ще спестят пари. Адресът й е ул. "Хан Крум" №11. Намира се в непосредствена близост до Старата поща.
На 16 октомври 2012 г. в партерен етаж на същия блок се взриви вграден трафопост. Инцидентът по чудо се размина без жертви, тъй като заради усетена миризма и първични гърмежи от инсталацията повечето жители се евакуираха навреме. Тогава по заповед на кмета Димитър Николов старите вградени трафопостове в Бургас бяха преместени извън сградите, вече отделно се изграждат и новите.
Блокът на ул. "Хан Крум" №11 е въведен в експлоатация през 1961 г. Ремонтът се случва благодарение активността на собствениците, финансиране от Оперативна програма "Региони в растеж" и административната подкрепа на Община Бургас.
Блокът не притежава статут на единична недвижима културна ценност, но попада в охранителната зона на Старата поща, която е архитектурно-строителна недвижима културна ценност с категория "ансамблово значение". По-малката част от него е с въведени мерки за енергийна ефективност, а в момента тече обновяването на останалите апартаменти от входове А, Б и В. Одобреният инвестиционен проект включва изпълнение на топлинно изолиране на външни стени и покрив, подмяна на дограма и осветителни тела, както и одобрени от Национален институт за недвижимо културно наследство фасадни решения.
Бургас продължава да променя и подобрява своя облик, благодарение обновлението на стотици стари сгради. Финансирането за тези дейности идва основно по две направления. На първо място - националната програма за енергийна ефективност, по която с пари от държавния бюджет тук бяха санирани близо 200 панелни блока, обитавани от 40 000 души. Очаква се конкретна информация за нейното продължение тази година.
Втори сериозен източник на публични средства за такива проекти е Оперативна програма "Региони в растеж" 2014 - 2020 г. Тя е за по-малки постройки, с до 35 отделни апартамента в тях. И по тази програма Община Бургас е партньор на собствениците, помагайки с администрирането на процеса на всички нива.
Именно с европейско финансиране по ОПРР тече или скоро ще стартира обновление на над 20 стари сгради в Бургас, една от които е споменатият блок. Проектите ще се изпълняват до 2022 г.
Община Бургас още веднъж благодари на собствениците на стари частни сгради за доброто партньорство, защото без тяхното желание и съдействие такива проекти няма как да се реализират.
Уточняваме, че и националната, и европейската програма в момента са затворени за кандидатстване. Когато бъдат отворени, ние първи ще ви уведомим, за да продължим заедно да променяме и обновяваме Бургас!
Скоро ще съобщим и кои са следващите собственици на стари сгради по главните улици в центъра, подкрепили собствената инициатива на Общината, наречена "Нов живот за старите фасади".
Едно е сигурно - през следващите години ще виждаме как архитектурното въздействие на Бургас става все по-впечатляващо.
Денят, в който четири атомни бомби паднаха над Испания
Какво е чревният микробиом и как се оказа скрит съюзник в борбата с килограмите
САЩ с нови удари, Тръмп: Иран вече няма да съществува
Гърция върна на Египет древни статуетки, намерени в контейнер за боклук
Ясни са всички 32 отбора в елиминациите на Мондиал 2026
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Видовден е! Спазват се вековни традиции за здраве, черпят интересни имена
До морето с кола излиза по-скъпо това лято
Как Дуейн Джонсън превърна прякора Скалата в машина за милиони
Изгубени мемоари на оцелял от Хирошима излизат след близо 80 години
Жълт код за жега в 14 области, юли идва с бури и градушки
Дневен хороскоп за 28 юни 2026: Овенът да избягва конфликтите, а Рибите да действат смело
