Санират жилищната сграда с гръмналия през 2012 г. трафопост в Бургас
Блокът на ул. "Хан Крум" №11 е въведен в експлоатация през 1961 г.
Поредна многофамилна жилищна сграда в Бургас ще придобие нов облик, а с въведените мерки за енергийна ефективност нейните обитатели ще спестят пари. Адресът й е ул. "Хан Крум" №11. Намира се в непосредствена близост до Старата поща.
На 16 октомври 2012 г. в партерен етаж на същия блок се взриви вграден трафопост. Инцидентът по чудо се размина без жертви, тъй като заради усетена миризма и първични гърмежи от инсталацията повечето жители се евакуираха навреме. Тогава по заповед на кмета Димитър Николов старите вградени трафопостове в Бургас бяха преместени извън сградите, вече отделно се изграждат и новите.
Блокът на ул. "Хан Крум" №11 е въведен в експлоатация през 1961 г. Ремонтът се случва благодарение активността на собствениците, финансиране от Оперативна програма "Региони в растеж" и административната подкрепа на Община Бургас.
Блокът не притежава статут на единична недвижима културна ценност, но попада в охранителната зона на Старата поща, която е архитектурно-строителна недвижима културна ценност с категория "ансамблово значение". По-малката част от него е с въведени мерки за енергийна ефективност, а в момента тече обновяването на останалите апартаменти от входове А, Б и В. Одобреният инвестиционен проект включва изпълнение на топлинно изолиране на външни стени и покрив, подмяна на дограма и осветителни тела, както и одобрени от Национален институт за недвижимо културно наследство фасадни решения.
Бургас продължава да променя и подобрява своя облик, благодарение обновлението на стотици стари сгради. Финансирането за тези дейности идва основно по две направления. На първо място - националната програма за енергийна ефективност, по която с пари от държавния бюджет тук бяха санирани близо 200 панелни блока, обитавани от 40 000 души. Очаква се конкретна информация за нейното продължение тази година.
Втори сериозен източник на публични средства за такива проекти е Оперативна програма "Региони в растеж" 2014 - 2020 г. Тя е за по-малки постройки, с до 35 отделни апартамента в тях. И по тази програма Община Бургас е партньор на собствениците, помагайки с администрирането на процеса на всички нива.
Именно с европейско финансиране по ОПРР тече или скоро ще стартира обновление на над 20 стари сгради в Бургас, една от които е споменатият блок. Проектите ще се изпълняват до 2022 г.
Община Бургас още веднъж благодари на собствениците на стари частни сгради за доброто партньорство, защото без тяхното желание и съдействие такива проекти няма как да се реализират.
Уточняваме, че и националната, и европейската програма в момента са затворени за кандидатстване. Когато бъдат отворени, ние първи ще ви уведомим, за да продължим заедно да променяме и обновяваме Бургас!
Скоро ще съобщим и кои са следващите собственици на стари сгради по главните улици в центъра, подкрепили собствената инициатива на Общината, наречена "Нов живот за старите фасади".
Едно е сигурно - през следващите години ще виждаме как архитектурното въздействие на Бургас става все по-впечатляващо.
Падаща противоградова ракета подпали житен масив във видинско
Откакто научих тази рецепта за запеканка, вече не пържа тиквичките
31-годишен мъж е обвинен за смъртта на Къци на Лъвов мост
Започва възстановяването на уличните настилки по интегрирания воден проект на Несебър
Премиерът Радев: Няма да замразяваме минималната заплата тази година
Анелия разкри тайната за перфектна фигура
Шампионка по борба загина след скок от 11-ия етаж заради любовна драма
Ако нямаш книжка, аз ще ти уредя, звъним и ти донасят веднага: Вижте схемата за фалшиви СУМПС
Рецепта за праселкухен - немски бутер сладкиш с плодове
Без ръст на минималната заплата до 2028 г. и нови осигуровки за част от държавния сектор
Държавата създава приложение, което ще показва в реално време цените на основните хранителни продукти
Млада майка забрави двете си деца в кола при 40-градусова жега във Франция, те починаха
