Учители настояват е-обучението да продължи
Учители от неформално обединение "Учители за безопасно образование" изразяват категоричното си несъгласие за връщането на учениците от 1 до 4 клас в училище след 4 януари. Това заявяват те в отворено писмо до медиите.
Считаме, че данните от тестовете към настоящия момент не дават реална представа за броя заразени. Възстановяването на присъствени занятия за 1-4 клас непосредствено след празниците, когато би имало огромен брой новозаразени, ще доведе до трета вълна от COVID-19 в България, подчертават учителите.
Те се опасяват още и от новия щам на вируса, който по думите им е с 70% по-заразен и засяга предимно деца и млади хора. По данни на института "Роберт Кох" и д-р Велислава Петрова, епидемиолог в университета в Кеймбридж, в период на ваксинация учебните заведения трябва да останат затворени. Тяхното отваряне би довело до нова епидемична вълна, би могла да се появи нова мутация на вируса и по този начин се провали и ваксинацията на цялото население, поясняват от неформалното обединение.
Учителите припомнят, че на 2 декември ЕК публикува становището на ЕСDC, според която би трябвало да има период от минимум десет дни след празниците, за да се добие реална представа за епидемичната картина в страната.
Затова те настояват учебните занятия да не се възстановяват в присъствена форма от 04.01.2021 г., а да продължат в електронна среда.
Научни данни от най-престижните медицински проучвания, както и на Lancet, доказаха, че децата са решаващ фактор при разпространение на заразата. Затварянето на учебните заведения води до процентно намаление на репродуктивното число R между 38-54 %. Установено е и значително увеличение на стойността при повторното им отваряне, отбелязват още учителите в позицията си.
Те са категорични, че в тази ситуация електронното обучение е единствената разумна алтернатива и то трябва да продължи.
Президентът Йотова скърби за Михаил Заимов
Прическите за пролетта: Лесни за поддръжка и стилни решения
Успех за каратистите от КК „Сансай” на международния турнир в Истанбул
Oтглеждане на тийнейджър, по време на менопауза - 5 стратегии за оцеляване
Емили Блънт: Страхувах се от Мерил Стрийп, докато снимах „Дяволът носи Прада"
Всички партии с място на първия ред в новия парламент
Рецепта за протеинов шоколадов десерт без захар
Синоптици бият аларма за утре - не е нито за дъжд, нито за вятър
17% повече вода в язовирите тази пролет
Разбита е банда за пране на пари с 600 000 евро, 70 кг. наркотици и боеприпаси
По-високи цени на пластмасовите продукти заради кризата в Ормузкия пролив
Ученици в с.Оризаре проведоха спортен празник, посветен на здравословното хранене

Спор няма, че онлайн образованието е голям провал за учениците ...