Нови важни находки са открити при крепостта Русокастро
Монограмите са открити при проучването на замъка на средновековния град
През 2020 г. при разкопките на крепостта Русокастро са открити две нови важни находки. Това са дъна от чаши, изработени в техника „сграфито“, на които са изобразени отделни монограми.
Единият от тях е с името Михаил, а вторият е монограм на императорската фамилия Палеолог. Подобни находки се откриват в черноморските градове – Созопол, Несебър, Варна, Кастрици, Калиакра, и в градовете, намиращи се в близост до морето – Русокастро, Провадия и Шумен. Чашите са изработвани вероятно в Константинопол, и са доказателство за оживените търговски връзки между българските черноморски градове и Византийската столица. Подобни се откриват и в Егея, в гр. Солун, Родос и на остров Тасос.
Монограмите са открити при проучването на замъка на средновековния град Русокастро. Разкопките се изпълняват от Регионален исторически музей – гр. Бургас и се финансират от Община Камено и Министерството на културата на Република България.
Делян Добрев на въпрос ще си партнира ли ГЕРБ с ПБ: Питайте началниците
Николай Денков: Не сме развалили коалицията, търсим нов подход след изборите
Цената скача 8 пъти за таксите за пребиваване в Турция
Посрещнаха Румен Радев с аплодисменти в НС, депутатите полагат клетва
Феноменален син гол бе обявен за номер 1 на кръга във Втора лига (видео)
Асен Василев: Темата с разцеплението е приключила, имаме важни неща
ЕС с нови правила: Задължително микрочипиране и регистрация на кучета и котки
Владимир Николов посочи кой ще бъде премиер и каза за Министерството на спорта
Километрична тапа заради самозапалил се товарен камион по източния обходен път на Пловдив
Слави Василев: Влизаме в парламента, за да променим България
Последен шанс за деклариране на доходите за 2025 г.
Въоръжен с чук нападна 5 мъже в чужбина, включително полицаи
