×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Намушкаха жена в дланта и бедрото, задържаха мъжа ѝ
  • Антракс може да доведе до смърт: Шефът на БАБХ за опасната зараза по животните
  • Почти 150 случая на морбили: Заради епидемията ударно са поставени близо 20 000 ваксини
  • Стрелба край пирамидите в Мексико, убита е канадка и много ранени
  • Учителският синдикат с икане: Учебният материал да бъде намален с 35% сега, а не през 2029 г.:
  • 61-годишен турски шофьор е загиналият в тежката катастрофа с полетял в дере ТИР край Велико Търново
  • Унгария ще арестува Нетаняху, ако влезе в страната
  • Мондиал 2026 ще бъде най-скъп за феновете
  • Турция остава най-младата нация в региона, близо 25% са непълнолетни
  • Окончателните резултати от изборите: Очаква се ЦИК да ги обяви до дни
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Депутатите въведоха нов вид административно наказание за маргинали - безплатен труд


Депутатите въведоха нов вид административно наказание за маргинали - безплатен труд
Новият вид санкция мина без дебати
17 Декември 2020, Четвъртък, 13:46 ч.
Автор: Лъчезар ЛИСИЦОВ (снимка: Авторът)

Ще се налага от районните съдилища, ще може да се жали пред административните

Народното събрание прие окончателно нов вид наказание за административни нарушения. То се дефинира като "безвъзмезден труд в полза на обществото".

Депутатите днес гласуваха на второ четене промени в Закона за административните нарушения и наказания. В основната си част те са внесени от Министерски съвет.

Представители на „Обединени патриоти“ (ОП) и най-вече на ВМРО, обаче, на второ четене се „вклиниха“ със свои стари предложения, насочени към маргинални групи. Този път те минаха и то без дебат.

Досега възможните административни наказания бяха: обществено порицание, глоба и временно лишаване от право да се упражнява определена професия или дейност.

Новата санкция – безвъзмезден труд, ще се прилага за повторно или системно извършени административни нарушения. Това ще може да става самостоятелно или едновременно с друго наказание от гореизброените.

Съпредседателят на парламентарната група на ОП Искрен Веселинов, който е вносител на поправките, обясни, че новата мярка – безвъзмезден труд, е насочена към маргинали.

Той предложи за административни нарушения, с които се нарушава общественият ред, да може да се налага и наказание задържане (арест) в териториална структура на МВР. Това обаче не бе одобрено от големия коалиционен партньор - ГЕРБ, и не мина. 

Иначе за санкцията безвъзмезден труд ще се произнасят районните съдилища по предложение на съответните административни органи. Тя ще може да се обжалва пред административните съдилища, които ще взимат окончателно решение. 

Веселинов даде като пример незаконните сечи в горите. При тях се случвало едни и същи лица да бъдат хващани многократно. Били им налагани глоби, които те не плащали и продължавали да вършат нарушението. Надеждата на ВМРО е това да бъде спряно с мярката безвъзмезден труд. 

Продължителността на този труд не може да бъде по-малко от 40 часа и повече от 200 часа годишно за не повече от две последователни години, одобри още парламентът. 

Наказанието ще се изпълнява от пробационната служба по настоящия адрес на наказания. 

За конкретните нарушения, за които ще може да се налага новата санкция, ще са нужни съответни промени в специализираните закони. Днес бяха одобрени и първите от тях през Преходните и заключителните разпоредби - в Закона за горите и в Указа за борба с дребното хулиганство.


В категории: Политика


Лъчезар ЛИСИЦОВ Автор
Лъчезар ЛИСИЦОВ
4
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Пожар горя в Поморие Пожар горя в Поморие 21/04/2026, Вторник 08:39 0
Тервел ИЛИЕВ Двама хванати с дрога в Бургаска област Двама хванати с дрога в Бургаска област 21/04/2026, Вторник 08:33 0
Тервел ИЛИЕВ Кой празнува имен ден на 21 април Кой празнува имен ден на 21 април 21/04/2026, Вторник 07:28 0
Михаил ДИМИТРОВ Смях и глъч изпълниха Детската болница на Бургас Смях и глъч изпълниха Детската болница на Бургас 20/04/2026, Понеделник 23:29 0
Михаил ДИМИТРОВ Тъжна вест: Отиде си Красимир Райдовски Тъжна вест: Отиде си Красимир Райдовски 20/04/2026, Понеделник 22:00 3
Тервел ИЛИЕВ Витиня уплаши ПСЖ Витиня уплаши ПСЖ 20/04/2026, Понеделник 21:49 1
4
Коментара по темата
4.
оффф...
17.12.2020 23:02:21
2
2
Тоест, въвели са законно оправдано робство.

Браво, развиваме се. СЛед няколко години ще настигнем ЕГИПЕТ
3.
бай Драгой
17.12.2020 17:52:00
3
2
Народното събрание на ГЕРБ прие окончателно нов вид наказание: "Безвъзмезден труд в полза на обществото". Браво върнахте Комунизма.
2.
Иван
17.12.2020 17:25:04
0
6
Те не могат да накарат циганите да работят за пари! Иначе очакват да се трудят "безплатно".
1.
Гошо тъпото
17.12.2020 14:36:15
5
5
Маргините какво общо имат?
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Микробиолозите на УМБАЛ Бургас представят редки бактерии на научен форум Микробиолозите на УМБАЛ Бургас представят редки бактерии на научен форум В последните години тук откриват причинители на заболявания, които са екзотика за нашата страна Смях и глъч изпълниха Детската болница на Бургас Смях и глъч изпълниха Детската болница на Бургас Децата се запознаха с новите медицински технологии и получиха незабравими спомени Падналият тир в дерето на Хаинбоаз е турски, шофьорът е загинал Падналият тир в дерето на Хаинбоаз е турски, шофьорът е загинал Пътят е затворен Тъжна вест: Отиде си Красимир Райдовски Тъжна вест: Отиде си Красимир Райдовски Българската журналистика и публична администрация загубиха един от своите най-важни професионалисти Фалстарт за Стефка Костадинова на изборите, изпада от парламента и Йордан Цонев Фалстарт за Стефка Костадинова на изборите, изпада от парламента и Йордан Цонев Доайенът в политиката не успя да спечели нов мандат, за място в Народното събрание не може да се пребори и световната рекордьорка по скок на височина Тежка катастрофа на Хаинбоаз, тир се обърна Тежка катастрофа на Хаинбоаз, тир се обърна Не се съобщава за жертви, но щетите са големи Защо Gen Z избра ген. Радев вместо ПП-ДБ Защо Gen Z избра ген. Радев вместо ПП-ДБ Поколението, което бе в основата на протестите, иска промени, които може да се случат с подкрепата на ПП-ДБ и дори на „Възраждане“ Иван Демерджиев: Режем достъпа на олигархията до парите на народа, ще има справедливи наказания Иван Демерджиев: Режем достъпа на олигархията до парите на народа, ще има справедливи наказания Хората разбраха, че „Прогресивна България“ е единствената алтернатива на модела „Пеески-Борисов“, затова гласуваха за нас и няма да бъдат излъгани, уверява той   Ето го наглия татко, който метна 200 евро върху патрулката на полицаи от Второ РУ-Бургас Ето го наглия татко, който метна 200 евро върху патрулката на полицаи от Второ РУ-Бургас Той искал да "защити" сина си, който буквално подлудявал живущите в кв. Долно Езерово със силна музика след позволеното време Защо шофьорите масово крият ключовете от колата си в микровълновата Защо шофьорите масово крият ключовете от колата си в микровълновата Поради рисковете и ненадеждността обаче този метод не се счита за безопасен
Танк експлодира и трима войници загинаха по време на учение Танк експлодира и трима войници загинаха по време на учение Инцидентът се е случил на полигон в Япония в югозападния регион Оита   Реакциите в Западна Европа след победата на „Прогресивна България“ на изборите Реакциите в Западна Европа след победата на „Прогресивна България“ на изборите  Европейски лидери поздравиха Румен Радев, очаква се позицията на България за новите санкции срещу Русия Тръмп предупреди за „дълъг и труден“ процес при извличането на иранския уран Тръмп предупреди за „дълъг и труден“ процес при извличането на иранския уран Американският президент коментира ситуацията около ядрената програма на Иран и опасенията за бъдещи преговори Москва е окуражена от победата на Радев, а Урсула фон дер Лайен реагира сдържано след много въпроси Москва е окуражена от победата на Радев, а Урсула фон дер Лайен реагира сдържано след много въпроси Очаквам съвместната ни работа за просперитета и сигурността на България и Европа, каза тя след дълго мълчание Тръмп подкрепя ускорените изследвания на психеделични вещества за лечение Тръмп подкрепя ускорените изследвания на психеделични вещества за лечение Докато лекари изразяват опасения относно безопасността им Япония алармира за повишен риск от "огромно" вторично земетресение  Япония алармира за повишен риск от "огромно" вторично земетресение  С магнитуд над 8 или по-висок, след мощния трус който удари по-рано  Първи вълни цунами достигнаха източното крайбрежие на Япония Първи вълни цунами достигнаха източното крайбрежие на Япония Цунами с вълни до 3 м се очаква да засегне префектурите Хокайдо и Ивате Предупреждение за цунами в Япония, след силно земетресение Предупреждение за цунами в Япония, след силно земетресение Трусът с магнитуд 7,6 по Рихтер удари на 236 км източно от Хачинохе Цените на петрола продължават да скачат Цените на петрола продължават да скачат Фючърсите на суровия петрол Брент поскъпват на фона на напрежението между САЩ и Иран Откриха отрова за плъхове в бебешка храна Откриха отрова за плъхове в бебешка храна Властите подозират опит за изнудване, изтеглят партиди и в Чехия, и в Словакия
Иво СИРОМАХОВ Иво СИРОМАХОВ Само който е бил депутат, знае колко боли, когато вече не си депутат.
Виц на деня Виц на деня Депутат:
- Политика правим само предизборно, после правим само икономика.
Виц на деня Виц на деня - Интересувате ли се от политика?
- Разбира се!
- Активен или пасивен?
- В смисъл?
- В смисъл - депутат ли сте или просто гледате телевизия?
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Интересно, но и озадачаващо е, че все повече психиатри коментират българската политика.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори