×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Лютеници и луканка задължителни в колетите за чужбина


07 Декември 2020, Понеделник, 13:20 ч.
Автор: Флагман.БГ

Пандемията от коронавирус засегна и международните колети в традиционно най-силния им период в годината, показа проверка на "Телеграф". Тенденцията е към намаляване на броя пратки, както и към сериозни закъснения на изпратените, разказаха служители на "Български пощи" ЕАД. Официално от дружеството отчитат само малко намаление на експедираните колети през ноември 2020 г. спрямо ноември година по-рано. Служители по колетните гишета обаче потвърждават, че изпратените колети са по-малко от обикновено за този сезон.

Според тях интересът е много по-малък най-вече за далечните дестинации, до които коледните колети за българските емигранти се пращат през ноември – САЩ, Канада и ЮАР. По-малкото колети се дължат и на несигурната обстановка с международните пратки на фона на това, че заради пандемията много държави ограничиха трансграничната логистика. "Непрекъснато се мени „затворено“-“отворено“. Току дойде съобщение, че някоя страна започва да приема колети и ден-два по-късно отново затварят. Ситуацията е динамична и това влияе на изпращачите. Като ги върнем един път, те не следят положението занапред и просто се отказват да изпращат", обясни служител на колетно гише за "Телеграф".

Има и много страни, за които колетите са напълно спрени. Три от тях са традиционни дестинации от България и през тази година на служителите на пощите често се налага да разочароват изпращачите с откази - Русия, Австралия и Сингапур. Положението все пак е по-добре от месеците април, май и юни, когато заради спрените полети пощите са отказвали международни препоръчани пратки от всякакъв вид заради невъзможността те да бъдат доставени навреме. В същото време през ноември се наблюдава увеличение на броя на входящите пратки, съобщиха от "Български пощи".

Увеличението идва основно по линия на малки пратки от Китай, основно купувани от гиганта в онлайн продажбите Aliexpress. През тази година няма промяна в дестинациите на изходящите пратки. Най-много както и в предишни години са колетите за САЩ и Канада - всеки втори колет е за тези две страни. Веднага след това се нареждат Германия, Англия и Испания с равна натовареност. Следват останалите държави от ЕС и Турция. Лютеница и луканка са задължителните артикули в колета от България до нашенци в чужбина. За това свидетелстват пощенски служители, които по закон са длъжни да проверяват съдържанието на всяка изходяща пратка. Понякога луканката е заменена от сходните бабек, дядо или сушеница. Всичките задължително са фабрично етикетирани и във вакуумна опаковка, тъй като пощите не приемат домашно производство. Често присъства тенекия сирене или вакуумиран кашкавал.

Пращат се и добруджански или смилянски боб, сушени чушки и дори и сушени български плодове, както и консерви с родни домати. Локум, лимонови резенки, вафли също се пращат не защото ги няма в чужбина, а защото напомнят на сънародниците ни за България. Образователната линия е силно застъпена в колета за чужбина. "Които имат внучета, изпращат много буквари и книжки с приказки на български. Има и много учебници, за да се поддържа езикът на малките ни сънародници в чужбина", разказваха от колетно гише. Модерни напоследък за емиграцията ни са и произведенията с етнонишка като носии, китеници, черги, тъкани. Дори и родопски чанове често подрънквали в колетите. Всякаква козметика с розово масло и родна лавандула – от кремове през парфюми, също изпълва кашоните.


В категории: Животът


Коментари
Флагман.БГ Не дръжте тези неща под леглото Не дръжте тези неща под леглото 26/11/2025, Сряда 16:50 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Ученици от Механото в Бургас дариха „сърце за капачки“ на ДГ „Раковина“ Ученици от Механото в Бургас дариха „сърце за капачки“ на ДГ „Раковина“ Младежите от ПГМЕЕ изработиха металното съоръжение и споделиха за важното значение на рециклирането Ето кой е рецидивистът, играещ си на котка и мишка с бургаските полицаи Ето кой е рецидивистът, играещ си на котка и мишка с бургаските полицаи Ивайло уж го чакаше бляскава боксова кариера, а сега ще търка наровете 3 години за притежаване и разпространение на наркотични вещества Задържаха жената и счетоводителя на Ивелин Михайлов Задържаха жената и счетоводителя на Ивелин Михайлов Той подчерта, че според него партията не може да бъде обвързвана с разследването като организация Тунелът „Шипка" най-после тръгва - държавата заобиколи капана на Тома Белев Строителното разрешение за подхода от Габрово отключва проекта, блокиран години наред заради спорния план за управление на парк „Българка“   Зелка гигант в Бургаско счупи рекорда на България (ВИДЕО) Зелка гигант в Бургаско счупи рекорда на България (ВИДЕО) Огромната зелка тежи малко над 14 килограма, което документирахме официално в офиса на Флагман.БГ Изкуствата се обединяват за младите таланти с провеждане на благотворителна изложба „Нов роял за талантите на Бургас“ Изкуствата се обединяват за младите таланти с провеждане на благотворителна изложба „Нов роял за талантите на Бургас“ Водещи артисти и дарители се включват в каузата за нов концертен роял за учениците на музикалното училище в морския град Продажбите на нови автомобили в България с 27% ръст на годишна база Продажбите на нови автомобили в България с 27% ръст на годишна база Регистрациите на хибридни електрически автомобили са заели 34,6 на сто от пазара и остават предпочитания избор сред потребителите в ЕС Правителството обяви новите мерки за борба с имотната мафия Правителството обяви новите мерки за борба с имотната мафия "Ограничаваме възможността за безконтролен достъп до изключително чувствителна информация, каквито са нотариалните актове", подчерта Георги Георгиев 2 млрд. лв. печалба в хазарта, 70 млн. за тотото: защо държавата търси концесия за 15 години 2 млрд. лв. печалба в хазарта, 70 млн. за тотото: защо държавата търси концесия за 15 години Тотализаторът остава държавен, но се отваря врата за международен оператор с двойно по-висока концесия "Купувач" открадна мотоциклет по време на оглед за покупка "Купувач" открадна мотоциклет по време на оглед за покупка Качил се на машината „за проба“, но потеглил и изчезнал в неизвестна посока
Защо Папа Лъв XIV избра Турция за първа задгранична визита Защо Папа Лъв XIV избра Турция за първа задгранична визита Ето какво определя и важността на това посещение Колумбийският президент: Натискът на САЩ върху Венецуела е заради петрол, не заради наркотици Колумбийският президент: Натискът на САЩ върху Венецуела е заради петрол, не заради наркотици Обвинението му идва на фона на нарастващата американска военна активност в Карибите и Тихия океан Apple си връща трона: iPhone 17 изстрелва компанията на върха на световния пазар Apple си връща трона: iPhone 17 изстрелва компанията на върха на световния пазар С рекорден ръст в продажбите и нови модели в подготовка, Apple измества Samsung и се готви да остане №1 до 2029 г. 15-годишни австралийци атакуват в съда националната забрана на социалните мрежи 15-годишни австралийци атакуват в съда националната забрана на социалните мрежи Активистите, нарекли се "Проект дигитална свобода", като това е най-новият им опит да блокират закона Ужасяващо: Извадиха от водата безжизненото тяло на млад футболист Ужасяващо: Извадиха от водата безжизненото тяло на млад футболист Играчът беше два дни в неизвестност Мелания Тръмп посрещна елхата пред Белия дом в бяло палто Мелания Тръмп посрещна елхата пред Белия дом в бяло палто Съпругата на американския президент се появи публично под звуците на военен оркестър Тръмп праща преговарящи в Москва и Киев, отказа се от крайния срок за мирното споразумение Тръмп праща преговарящи в Москва и Киев, отказа се от крайния срок за мирното споразумение Крайният срок за мен е, когато всичко приключи, каза американският президент Италия изгони опасния имам от Торино, подклаждал джихад срещу християните Италия изгони опасния имам от Торино, подклаждал джихад срещу християните Шейх Шахин е арестуван, лишен от гражданство и експулсиран заради крайни религиозни послания, създаващи риск за националната сигурност Гърция обяви червен код заради Бурята „Адел“ Гърция обяви червен код заради Бурята „Адел“ Очакват се поройни дъждове Търг за произведение на Реноар започва от 1 милион евро Търг за произведение на Реноар започва от 1 милион евро Tворбата,  никога не е била показвана публично от създаването си преди повече от 100 години
Бойко Борисов Бойко Борисов "Постна пица – Дянков" няма да предложа пак Виц на деня Виц на деня Техника за овладяване на гнева:
1. Поемете дълбоко въздух
2. Затворете едното си око.
3. Издишайте.
4. Стреляйте!
Виц на деня Виц на деня - Скъпи, пусни ме под юргана. Студено ми е.
- С гащи не може. Тук има дрескод!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Едно време с какви хубави имена кръщаваха децата! Сега го повикаш в парка по име и пет кучета дойдат при теб!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори