×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • НАП: В момента дизелът е най-евтин за последните 40 дни
  • Румен Радев заминава на първа визита, среща се с Фридрих Мерц
  • Куба укрепва отбраната си с руски дронове на фона на напрежение със САЩ
  • Медузи заляха популярни курорти в Гърция
  • Част от София ще остане без вода през следващите пет дни
  • Българският национал Мартин Георгиев официално вдигна шампионския трофей с АЕК Атина
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Кампания по кръводаряване за плазма стартира в Бургас, хирург е сред първите дарители


Кампания по кръводаряване за плазма стартира в Бургас, хирург е сред първите дарители
Надявам се моята плазма да е ценна за тези, които се борят в момента с COVID-19, каза хирургът д-р Георги Гендов
02 Декември 2020, Сряда, 09:02 ч.
Автор: Михаил ДИМИТРОВ

 Надявам се до две седмици да имаме достатъчно количество плазма от всички кръвни групи, каза д-р Людмила Желязкова

Кампанията за вземане на кръв в Бургас за създаване на рековалесцентна плазма стартира тази сутрин, но опашка от желаещи да даряват засега няма. 

Хирургът д-р Георги Гендов, който бе сред първите дарители, сподели пред бТВ, че се надява  неговата плазма да е ценна за тези, които се борят в момента с COVID-19.

„Болниците в Бургас отправят призив за кръводарители, които са преболедували COVID-19. Събраната кръв ще се изпраща в Стара Загора, където ще се преработва за създаване на лечебна кръвна плазма. Това се налага, защото най-голямата по територия област в страната няма собствен кръвен център“, обясни водещият на „Тази сутрин“ Антон Хекимян. 

Близките на болни досега се налагаше да пътуват до София, Пловдив или Варна за плазма. С решението да се изпраща кръв в Стара Загора ще се съкратят значително не само времето за транспорт, но и разходите за пациентите. 

Така се случи, че се наложи да даря кръв за мой близък, но тъй като се оказа, че съм преболедувал заболяването, моята плазма може би ще е ценна за тези, които се борят в момента с инфекцията, заяви д-р Генов. 

„Около половин час ми отне процедурата и след това се върнах веднага на работа. Чувствах се добре и нямаше причина да си стоя у дома“, добави той. 

„Винаги има смисъл да помогнете на някой, дори и да не го познавате. В такива времена трябва да си помагаме“, подчерта хирургът от УМБАЛ – Бургас. 

Даряването на кръв в Бургас ще става по-лесно, каза шефката на Отделението по трансфузионна хематология в УМБАЛ – Бургас д-р Людмила Желязкова

Началникът на Отделението по трансфузионна хематология в бургаската болница д-р Людмила Желязкова пък обясни, че тази кръв, която се взема по време на кампанията, независимо дали ще се произвежда или не рековалесцентна плазма, се изнася до медицинския център в Стара Загора в определени дни и часове. Там тя се обработва на съответните биопродукти и се връща при нас по график, добави тя. 

„За да не губим време, имаме възможност да вземем този продукт в момента, в който от ЦТХ Стара Загора ни кажат, че той е изследван и готов за употреба. Вчера имаше пациент, на който нямаше как да бъде осигурена рековалесцентна плазма. Обадихме се във всички ЦТХ, където се произвежда, но се оказа, че няма такъв продукт за съответната кръвна група, готов за употреба“, заяви д-р Желязкова. 

„Когато хората дават кръв в Бургас, това ще стане по-лесно, защото няма да пътуват, няма да правят разходи за изследване на антитела. Ние ще им вземем кръв като стандартно даряване. След което тя ще се изследва в Стара Загора за антитела“, обясни тя. 

„Ако имаме достатъчен брой кръводарители в дните на транспорта, ще се уговаря извънреден транспорт, за да може кръвта да бъде доставена в Стара Загора за преработка. Надявам се до 1-2 седмици да имаме депо с достатъчно количество плазма от всички кръвни групи“, изтъкна шефката на Отделението по трансфузионна хематология в УМБАЛ – Бургас. 

Кампанията продължава до 10:30 часа през ден. Пациентите, преболедували COVID-19 са с предимство пред останалите при кръводаряването.
 


В категории: Бургас


Михаил ДИМИТРОВ Автор
Михаил ДИМИТРОВ
6
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Босът на Ботев каза защо се раздели с Херо Босът на Ботев каза защо се раздели с Херо 18/05/2026, Понеделник 11:00 0
Михаил ДИМИТРОВ Възрастта за пенсия няма да расте над 65 г., засега Възрастта за пенсия няма да расте над 65 г., засега 18/05/2026, Понеделник 10:40 2
Тервел ИЛИЕВ Танцът му със стола в Евровизия се превърна в меме Танцът му със стола в Евровизия се превърна в меме 18/05/2026, Понеделник 10:40 0
Тервел ИЛИЕВ Как Тръмп преметна Путин Как Тръмп преметна Путин 18/05/2026, Понеделник 10:21 3
Михаил ДИМИТРОВ "Бангаранга" ще звучи вместо училищен звънец "Бангаранга" ще звучи вместо училищен звънец 18/05/2026, Понеделник 10:00 8
Тервел ИЛИЕВ Ударно начало на сезона в Царево Ударно начало на сезона в Царево 18/05/2026, Понеделник 08:29 0
Тервел ИЛИЕВ 123 години Пристанище Бургас 123 години Пристанище Бургас 18/05/2026, Понеделник 08:24 4
Тервел ИЛИЕВ Драма с избягал тигър, полицията стигна до стрелба Драма с избягал тигър, полицията стигна до стрелба 18/05/2026, Понеделник 08:16 0
Тервел ИЛИЕВ Времето и романтично поверие за 18 май Времето и романтично поверие за 18 май 18/05/2026, Понеделник 08:03 0
6
Коментара по темата
6.
Буден
03.12.2020 23:31:45
1
3
Боже,боже тая умряла лисица желязкова началник ли стана,ей тежко ви
5.
Аз
03.12.2020 09:29:20
0
2
Защо се връщат кръводарители от противната баба......каква работа има тази жена,тя знае ли изобщо закщо стои там?
4.
Ha
02.12.2020 14:51:29
1
3
Тая плазма се съхранява и после се продава !
Кой ще дава плазма след като има шанс да се зарази човек и ще бъде по слаб след дарението .
И в квъвния център е монопол !!
3.
??!!
02.12.2020 10:59:06
6
3
И кое по-точно е новото ?
И преди , и сега кръвта, която се дарява тук, в Бургас ,се изпраща в Ст.Загора и от там я връщат като плазма за лечение на Ковид.Ако добият достатъчно плазма, ще има и за Бургас, ако не-няма да има !
"Новото" е, че сега приемали преболедували и то с предимство?!
А преди това какво им пречеше?Нали те са преболедували, т.е. здрави хора?
2.
Бай Дечо до 1
02.12.2020 09:59:04
3
10
Каква кампания очакваш бе мързеливо момче?
Хващай се на работа и стига си чакал на готово от държавата.
1.
Sss
02.12.2020 09:25:11
12
2
Интересно,кога ще има кампания за раздаване на адекватна финансова помощ на населението.????
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Теодор от бургаския ж.к. "Изгрев" се разминал с рана на клепача след зрелищната катастрофа до х-л "Мираж" Теодор от бургаския ж.к. "Изгрев" се разминал с рана на клепача след зрелищната катастрофа до х-л "Мираж" Той бе изваден от автомобила си от пожарникари, което бе много притенснително, за всички станали очевидци на спасителната операция Община Несебър стартира внедряване на иновативен модел за устойчив туризъм по проект TOURAL Община Несебър стартира внедряване на иновативен модел за устойчив туризъм по проект TOURAL Семинарът цели развитие на туризма чрез нови модели и устойчиво сътрудничество между селски и градски райони Босът на Ботев каза защо се раздели с Херо Босът на Ботев каза защо се раздели с Херо Той е страхотен футболен специалист, но за мен след загубите от двата най-омразни отбора и това, че съм искал винаги Ботев да играе нападателен футбол с крила, се разбрахме да се разделим, каза Филипов Възрастта за пенсия няма да расте над 65 г., засега Възрастта за пенсия няма да расте над 65 г., засега Тази година възрастта за пенсиониране в редовата трета категория труд е 62 г. и 6 м. за жените и 64 г. и 9 м. за мъжете "Бангаранга" ще звучи вместо училищен звънец "Бангаранга" ще звучи вместо училищен звънец "Тук нашите звънци са мелодични и звучат с български песни. А това е българска песен, представена на Евровизия – и то страхотна. Така че вероятно цялата тази седмица ще звучи Bangaranga", каза директорката на 125-ото училище  България ще се справи перфектно с домакинството на Евровизия, гарантира министърът на културата Евтим Милошев България ще се справи перфектно с домакинството на Евровизия, гарантира министърът на културата Евтим Милошев Трите големи града, които авторитетно и амбициозно заявиха интерес – това е хубав знак. Смятам, че най-разумното е, както във всеки такъв процес, да се разгледат всички възможности, да се обмислят внимателно и тогава да се вземе окончателното решение, каза той От Украйна, Португалия и Финландия не разбраха Бангаранга - гласуване по държави От Украйна, Португалия и Финландия не разбраха Бангаранга - гласуване по държави Журитата на визираните три страни не дадоха нито точка на песента на Дара - хитът обаче спечели с историческа разлика Регионалният министър: Ще дадем тласък на АМ "Черно море", ще я строим с публично-частно партньорство Регионалният министър: Ще дадем тласък на АМ "Черно море", ще я строим с публично-частно партньорство Част от тези магистрали, които в момента ги няма на картата, първо ще ги проектираме и после ще ги направим с публично-частно партньорство, уточни Иван Шишков "Почерпен" чужденец отнесе млада бургазлийка на пешеходна пътека "Почерпен" чужденец отнесе млада бургазлийка на пешеходна пътека 43-годишен чешки мотоциклетист се провини, за щастие инцидентът не е фатален Дневен хороскоп за 18 май 2026: Телецът да внимава с любовните драми Дневен хороскоп за 18 май 2026: Телецът да внимава с любовните драми Възможни са напрежение в отношенията и финансови предизвикателства
Танцът му със стола в Евровизия се превърна в меме Танцът му със стола в Евровизия се превърна в меме Вижте какво каза Кристиан Тарче Как Тръмп преметна Путин Как Тръмп преметна Путин Песимизъм в Русия осем месеца след оптимистичната среща на високо равнище в Аляска Защо Дара спечели „Евровизия“? Защо Дара спечели „Евровизия“? Коментар за част от българите, които са народ, а не „стадо“ Мондиал 2026: Нови притеснения около провеждането на турнира Мондиал 2026: Нови притеснения около провеждането на турнира FIFPRO препоръчва въвеждането на защитни мерки Почина Тими - гърбатият кит, който беше заседнал и спасяваха в Германия Почина Тими - гърбатият кит, който беше заседнал и спасяваха в Германия Животното е открито край датския остров Анхолт Русия върна на Украйна телата на 528 убити Русия върна на Украйна телата на 528 убити Координационният щаб изрази благодарност към Международния комитет на Червения кръст за оказаната помощ и подкрепа при репатрирането на тленните останки САЩ предупреждават: Ормузкия проток остава затворен до лятото, световният пазар на енергия в напрежение САЩ предупреждават: Ормузкия проток остава затворен до лятото, световният пазар на енергия в напрежение Американският министър на енергетиката Крис Райт обещава дипломатическо решение, но военна намеса остава опция Централната банка на Турция повиши прогнозата за инфлацията до 24 процента Централната банка на Турция повиши прогнозата за инфлацията до 24 процента Анкара под напрежение заради регионалните рискове и продължаващите икономически предизвикателства Дара на шесто място според букмейкърите: Може ли „Bangaranga“ да обърка сметките на фаворитите? Дара на шесто място според букмейкърите: Може ли „Bangaranga“ да обърка сметките на фаворитите? Българската изпълнителка впечатли с хитовото си парче и вече предизвиква вълна от реакции пред големия финал на „Евровизия 2026“ Иран постави ултиматум за флаговете на Мондиал 2026, предизвиква спорове за LGBTQ символите Иран постави ултиматум за флаговете на Мондиал 2026, предизвиква спорове за LGBTQ символите Националният отбор на ислямската република ще играе в Сиатъл при условие
Петър ГАНЕВ, икономист Петър ГАНЕВ, икономист Всеки истински джентълмен трябва да има неизчерпаем запас от комплименти за дамата, в случай че парите му свършат... Виц на деня Виц на деня Влизат двама в бара. Единият пита другия:
- Какво ще пиеш?
- Каквото и ти.
- Барман, дай две бири.
- Тогава и за мен две.
Виц на деня Виц на деня Блондинка започва да готви и изпада в истерия. Мъжът и я пита:
- Скъпа, какво се е случило?
- Вадя от хладилника ледчета, сложих ги в тенджерата с вода, а сега не мога да намеря нито едно!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Всеки истински джентълмен трябва да има неизчерпаем запас от комплименти за дамата, в случай че парите му свършат...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори