×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

В нокдаун ли е туризмът? Българинът ще празнува Нова година в семейни хотели и в къщи за гости


В нокдаун ли е туризмът? Българинът ще празнува Нова година в семейни хотели и в къщи за гости
Туризмът ни работи, уверява доц. Румен Драганов
30 Ноември 2020, Понеделник, 08:35 ч.
Автор: Михаил ДИМИТРОВ

Около 3200 от местата за гости са ангажирани за посрещането на 2021-ва, съобщи доц. Румен Драганов

Туризмът ни не е в нокдаун. От 19 900 места за настаняване 5228 работеха до началото на локдауна. Толкова са били в търсачките, които активно предлагат продукт. Около 3200 от местата за гости са ангажирани за посрещането на Нова година. Това каза в „Денят започва“ по БНТ председателят на Конфедерацията на българският туристически бизнес доц. Румен Драганов.

„От Института за анализи и оценки в туризма следим ситуацията непрекъснато. И сега мога да кажа „заповядайте в българските курорти!“ Те не са само зимни. Те са къщи за гости, за балнео туризъм, семейни хотели. Имаме стабилна структура“, добави той.

„Всички осъзнаваме, че сме в извънредна ситуация и е важно как може да я преодолеем. 
Мога да ви говоря в каква криза е българският и световният туризъм, но от това няма никакъв смисъл“, заяви доцентът. 

„Туризмът работи. Ако утре се възстанови обстановката, ние имаме възможност тези заведения, които са работили миналата седмица, да продължат да функционират“, уверява той.

„Сега сме в слаб сезон. Никога в началото на декември не сме имали висока заетост на легловата база“, уточни експертът. 

„Ако се случи някаква катастрофа, тя ще изведе туризма от неговата стабилност. В момента всичко е възстановимо. Служителите ще получат минимално възнаграждение за този период на затваряне. То въобще не може да покрие разходите на инвеститорите, защото там има наеми, издръжки, такса смет, която никой никога не е намалявал“, коментира той.

„Цялата супер структура на туризма е запазена. Съгласни сме, че заради панадемията трябва да си стоим вкъщи, за да подпомогнем лекарите, но икономическият удар е голям. Задава се криза. Работодателите и работниците са силно притеснени, обезверени са и не знаят какво е тяхното бъдеще“, заяви доц. Драганов. 

„Много от работниците са в безпътица. Те имат деца, възрастни родители, а нямат средства. Как да оцелеят? Задачата е с много неизвестни и заради това се създаде тази Конфедерацията на българският туристически бизнес“, добави той.

„Работим в няколко направления. От една страна виждаме огромното изоставане на бизнеса. В последните години той бе оставен на 208 организации, които бяха разпокъсани и без никакъв шанс за обединение. Това бе системата на предишния министър на туризма. Многократно сме молили за шанс за някакво представителство на тези, които са категоризирани съгласно Закона за туризма“, изтъкна шефът на Института за анализи и оценки в туризма

„Който и да държи лоста на управлението трудно може да се справи без бизнеса, който да му помага и да предлага печеливши решения, които да се възприемат от обществото, да са добре обмислени икономически и юридически“, добави той.

„От миналата седмица започнахме да създаваме кооперации за екскурзоводи, планински водачи, ски учители и за аниматори, за да може да получат подпомагане, тъй като всички самоосигуряващи се лица не получават помощ по мярката 60/40 и 80/20. Затова разговаряхме са министърът на туризма Марияна Николова и стигнахме до извода, че трябва да се създаде някаква нова форма, каквато до момента не сме имали, за да може да подпомогнем хора над 55-годишна възраст“, заяви Драганов. 

„През лятото си извадихме извода, че работят устойчивите форми на туризъм – семейните хотели, къщи за гости. Пред тях нямаше места за паркиране в много от градчетата в страната, а не само по Южното Черноморие“, добави той.

„Учебниците по туризъм започват с това, че е семеен бизнес. Собствениците на къщите за гости имат ферми и предлагат много качествени хранителни продукти на добра цена“, изтъкна експертът. 

Според него държавата се справи много добре в овладяването на ситуацията в туризма. „Каквото и изоставане да има, не трябва да обвиняваме управляващите, а ние от бизнеса да сме адекватни в предлагането на мерки. Важно е да запазим специалистите да продължат да работят“, добави той.

„Богата Германия можеше да даде маски на всички хора в Европа, вместо да предлага PCR тестове по 120 лева, каквито аз съм платил, а струват десетки пъти по-малко“, каза още доц. Румен Драганов.
 


В категории: Бизнес


Михаил ДИМИТРОВ Автор
Михаил ДИМИТРОВ
4
Коментара
Флагман.БГ 3 признака, че някой се влюбва във вас 3 признака, че някой се влюбва във вас 22/04/2026, Сряда 15:20 0
4
Коментара по темата
4.
До абсолютен тъпак 1
30.11.2020 09:43:41
2
10
Че тя Германия нищо не е дала безвъзмездно бе идиот. Ако дадат 1 000 0000 те си вземат 50 000 000 после. И Австрия е така, всички чужди кожодети. Я виж ЕВН, Райфайзен, Мтел, всички австрийски, немски, чужди компании какво правят. Изпиха ни кръвчицата. Пиши се не тъпак, а идиот другия път
3.
КОМУНИСТ
30.11.2020 09:37:38
1
12
Туризма краде работниците си, както и всички други в частния сектор. Не само че не дава, но и обира труда на хората. Работника несамо, че си изработва заплатите, но той заработва в пъти повече, което отива в джоба на бизнесмена. Ако собственик на хотел дава 800 лв заплата на работник, то той му краде поне 4 пъти по толкова. Заплатите трябва да са минимум 1500 евро
2.
vanko
30.11.2020 09:22:26
0
12
Кризата в туризма ще засегне отново обикновените работници в него. Големите риби и големите лапачи с милионите за които работят дребните бедни хорица не. Естествено че не. После самите работодатели ще бъдат обещетени а за хората една голяма сопа. Тва е! Страхотно просто няма що!
1.
Тъпак
30.11.2020 09:19:32
8
11
Все някой да ви дава . Богатата Германия да била дала. Никой с нищо не ви е длъжен . Те за това в Бг на мама децата живеят до 40 с родителите . Да им дават и слагат на масата до живот. Само лешпери
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
ИПИ вади план за ръст на България, целта е 75% от средното за ЕС ИПИ вади план за ръст на България, целта е 75% от средното за ЕС В първата глава от „Бяла книга 2026: Отключване на растежа“ институтът очертава четиригодишен хоризонт за по-високи доходи и по-силна конкурентоспособност Фен на ЦСКА удари с бутилка привърженик на Лудогорец в Разград Фен на ЦСКА удари с бутилка привърженик на Лудогорец в Разград Трима фенове на червените от Тетевен са предизвикали скандал с двама мъже, привърженици на орлите Хванаха служител на "Пътното" да кара пиян ведомствената кола, АПИ го уволни веднага Хванаха служител на "Пътното" да кара пиян ведомствената кола, АПИ го уволни веднага Това е второто подобно провинение на мъжа в рамките на дни Баскетболистите от училището в Свети Влас спечелиха златна и сребърна купа Баскетболистите от училището в Свети Влас спечелиха златна и сребърна купа Момчетата на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ се класираха за националните финали в Ботевград, а момичетата завършиха със силно представяне на зоналния етап в Сливен Дългът на България достигна 34,635 млрд. евро през 2025 година Дългът на България достигна 34,635 млрд. евро през 2025 година По предварителни данни остава сред държавите с най-нисък дълг в Европейския съюз Извънредно! Не тръгвайте към ГКПП Малко Търново, пътят ще бъде затворен в следващите часове (ОБНОВЕНА) Извънредно! Не тръгвайте към ГКПП Малко Търново, пътят ще бъде затворен в следващите часове (ОБНОВЕНА) Операцията е сложна и не можем да преценим колко време ще отнеме. Най-добре е да се насочите към ГКПП Лесово, съветва кметът Илиян Янчев, който е бивш дългогодишен служител на граничния пункт ПП-ДБ определи оставката на Борислав Сарафов като първа стъпка, а от ГЕРБ я нарекоха достоен, но закъснял личен акт ПП-ДБ определи оставката на Борислав Сарафов като първа стъпка, а от ГЕРБ я нарекоха достоен, но закъснял личен акт Първи политически реакции след оставката на Сарафов   Ето го Ивелин Арабаджиев - героят, спасил десетки украинци от автобуса-убиец край Малко Търново Ето го Ивелин Арабаджиев - героят, спасил десетки украинци от автобуса-убиец край Малко Търново Благодарение на адекватните му и навременни действия са опазани животите на туристите Коя е Ваня Стефанова - първата жена и.ф. главен прокурор на България Коя е Ваня Стефанова - първата жена и.ф. главен прокурор на България След решението на Прокурорската колегия на ВСС Ваня Стефанова поема временно ръководството на държавното обвинение за шест месеца в момент на ново пренареждане в съдебната власт Шест години затвор за рецидивист след продажба на 0,71 грама марихуана във Варна Шест години затвор за рецидивист след продажба на 0,71 грама марихуана във Варна Апелативният съд в морския град потвърди ефективната присъда и глобата от 25 000 лева
На 22 април светът спира за момент и поглежда под краката си и небето над главата си На 22 април светът спира за момент и поглежда под краката си и небето над главата си Денят на Земята през 2026 година съвпада и с пика на метеорния поток Лириди   Тръмп удължи примирието с Иран до края на преговорите Тръмп удължи примирието с Иран до края на преговорите Американският президент обяви в Truth Social, че САЩ ще запазят прекратяването на огъня по искане на Пакистан, докато Техеран внесе единно предложение, но военната готовност и морският натиск остават в сила Турция обяви гръцките карти за риболов в Егейско море за невалидни Турция обяви гръцките карти за риболов в Егейско море за невалидни Анкара обвини Атина в едностранни ограничения върху риболова извън 6-милните териториални води и заяви, че публикуваните карти в Егейско и Източното Средиземноморие противоречат на международното право Хиляди се събраха в Денвър за празника 4:20 на канабис културата Хиляди се събраха в Денвър за празника 4:20 на канабис културата Събитието в центъра на Денвър събра посетители, музика и публичен дебат за безопасността на продукти с марихуана на фона на нови сигнали за замърсяване в Колорадо Американският финансов министър вижда удар по приходите на Иран при блокада на морската търговия Американският финансов министър вижда удар по приходите на Иран при блокада на морската търговия Скот Бесънт свърза натиска върху иранските пристанища с риска от спиране на петролни доставки през Харг, докато Вашингтон запазва морските ограничения въпреки удълженото примирие Гърция удари цигарен канал за €1 млрд., ръководен от Президента и Путин Гърция удари цигарен канал за €1 млрд., ръководен от Президента и Путин Конфискувани са 42 имота и 76 плавателни съда, сред които и танкер Световноизвестен цигулар почина внезапно по време на полет Световноизвестен цигулар почина внезапно по време на полет Екипажът се е опитал да окаже първа помощ и да го реанимира, докато пилотите са поискали извънредно кацане на летище „Анри Коанда“ в Букурещ Най-богатият украинец си купи апартамент за $554 млн. в Монако Най-богатият украинец си купи апартамент за $554 млн. в Монако Имотът е придобит от холдинговата компания на олигарха Ринат Ахметов Атина въвежда ограничения за свръхтуризма Атина въвежда ограничения за свръхтуризма За да защити инфраструктурата и местните жители Българи се насочват към евтин пазар в Гърция заради по-ниски цени Българи се насочват към евтин пазар в Гърция заради по-ниски цени Пазаруването зад граница се превръща в редовна практика за домакинствата
Слави ТРИФОНОВ Слави ТРИФОНОВ След тези избори разбрах едно важно нещо - преброих си приятелите Виц на деня Виц на деня - Никога няма да те оставя!
- Тръгвай!
- Не, не мога да те напусна!
- Тръгвай, с мен всичко ще бъде наред!
- Не, не, въпреки всичко, аз ще остана с теб!
- Тръгвай, трябва да ходиш на работа! Остави ме да спя!...
Виц на деня Виц на деня - От кога не си правил с*кс?
- К'ъв ден сме днес?
- Вторник.
- От декември миналата година...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Любовник - любим мъж, който не е задължително да го храниш и переш...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори