×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Украинските морски дронове вече са в Тихия океан
  • Пускат движението по ремонтираните участъци на магистрала „Тракия“ в две области
  • София ще разполага с 1,523 млрд. евро до приемането на бюджета за 2026 г.
  • 16-годишен пострада при челен сблъсък между две електрически тротинетки край Несебър
  • На 4 юли т.г. Авиомузей Бургас ще отбележи деветата годишнина от своето откриване
  • Регата „Черноморец Бургас 2026“ се завръща за своето 17-о издание
  • „Бургас и морето“ Ви очаква на 1 август в Летния театър
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Помните ли режима на тока и водата през 80-те


28 Ноември 2020, Събота, 20:00 ч.
Автор: Флагман.БГ

Правеха се някакви графици, въртяха се кварталите с различен часови режим, уж за да е по-справедливо, но така или иначе си беше тъмно и студено

 

Един от най-смазващите спомени от социализма беше вечният режим на тока и водата. Някой, който е живял в столицата или в някои от най-големите градове, може да възрази. Истината е, че режим на тока имаше почти навсякъде, режим на водата навсякъде извън големите градове.

Най-страшно с режима на тока беше за живеещите в големите комплекси и отопляващи се с парно отопление. Просто със спирането на тока спираше и парното, понеже абонатните станции са на електрическо захранване. Така освен тъмното настъпваше и студеното. А зимите особено през 80-те години бяха зверски студени.

Правеха се някакви графици, въртяха се кварталите с различен часови режим, уж за да е по-справедливо, но така или иначе си беше тъмно и студено. Хората роптаеха тихичко, но никой не надигаше глас нависоко.

Партийните секретари, партийните членове и низши организации дебнеха и ако някой изразеше някакво недоволство като нищо да се срещне с представител на зловещата Държавна сигурност.

През летните месеци пък в малките населени места настъпваше кошмарът с водния режим. Понякога той си беше направо смазващ – по 3-4 часа вода на денонощие. Хората смогваха едвам да си напълнят съдовете за пиене, какво къпане, пране, хигиена.

В дворовете по селата и малките градове често можеха да се видят метални корита, легени, кофи, напълнени с вода и оставени на слънцето, за да се стоплят и да се използват за хигиенни нужди. Имаше и кризисни периоди, в които чешмите пресъхваха за по-дълго, стигало се е до режим няколко часа вода на 3-4 дни. Най-големият ужас беше режим на вода и ток едновременно през зимните месеци.

Е, вярно е, че все имаше по някоя чешма с изворна или минерална вода, но безводието като цяло беше ужасяващо. А най-лошото е, че този проблем е надвиснал със страшна сила и сега.

Николай Цончев за вестник Ретро.


В категории: Ретро Флагман


11
Коментара
Димитър КИРЯКОВ Почина Сергей Иванов Почина Сергей Иванов 26/06/2026, Петък 18:18 2
11
Коментара по темата
11.
Вурко
13.03.2023 21:58:57
0
0
Много мие интересно от къде можеш да знаеш дали има или няма умрели от студ и от глад по време на комунизма. Да не би да очакваш някой да ти ги съобщи? И да има, ще се правят, че няма. Аз пък един човек не съм чул да е умрял от глад в България от 1990 насам. Ако аз не съм чул, значи ли, че няма?
10.
Яна
13.10.2022 03:34:03
3
1
Режимът на тока беше през 91-92 г. По времето на Живков не си спомням да е имало такъв.
9.
SDF
29.11.2020 13:22:16
5
9
Излиза,че преди 9/9/1944 ,България е била "Райска градина "и комунизма е съсипал всичко!Режим на ток имаше, но никой не умря от студ и глад,но през годините на "Демокрацията "жертви има и то много!Много добре си спомням статията за две възрастни жени умрели от студ,защото пенсиите не са им стигнали да си закупят дърва или да си включат ел.печка!Много други се преметнаха през терасите и тн.!Сега ток има, вода има,стоки има,но пари само за някой има да си ги закупят!Останалата част от хората, сами си налагат режим на по горе изброените!6
8.
ВЕНЦИСЛАВ ИВАНОВ
29.11.2020 12:50:44
1
5
ЗА НИКОЛАЙ ЦОНЧЕВ , НЯМАШ ЛИ ДЕЦА И ВНУЧЕТА ЗА ,КОИТО ДА ПОМИСЛИШ???
НЕ ТЕ ЛИ Е СРАМ ОТ ПАСКВИЛА , КОЙТО СИ НАДРАСКАЛ ???
КОГАТО НЕ ТЕ ДРЪНЧАТ , НЕ ДЕЙ , ДА КЪНТИШ???
7.
Светла му памет и вечна слава на Бай Тошо !
29.11.2020 10:04:26
5
12
Ама помним бе , КАК да не помним !
Само , че също така киловатчас ел. енергия струваше ЕДНА СТОТИНКА и половина ! При това - за дневна тарифа ! А нощната беше наполовина , тоест - нямаше и стотинка ! Помним също така , че в повечето блокове водомери изобщо нямаше , а хората си охлаждаха бирата и дините на течаща вода ! И това представи си - не беше проблем ЗА НИКОГО !!!
6.
Бай Дечо до 5
29.11.2020 09:35:19
1
18
Искаше да кажеш, че крадците и измамниците се открояват от малкото останали честни хора, разбрах!!! А между другото на тези малко останали честни хора, сега им викат балъци!!
5.
Korzaaoca
29.11.2020 01:47:41
14
11
По соца всички бяхме повсеместно бедни! Сега поне можещите се открояват от некадърниците
4.
Помним всичко бе
28.11.2020 21:55:27
4
16
и лизачите тогава помним,и сега
ги виждаме същите лизачи,ама ближат сфинктерите някак демократично,охлюф
3.
Пурко
28.11.2020 21:27:26
7
28
Ми ся кат' няма режим на тока,пак седим на студено,щото после с тия големи залати не моим си платим тока.
2.
Stoyan
28.11.2020 21:25:53
7
19
А СПОМНЯТЕ ЛИ СИ КОЛКО ТРАЕШЕ ГОДИШНАТА ВОДНА ПРОФИЛАКТИКА НА. ЯЗ КАМЧИЯ И ПРЕЧИСТВАТЕЛНА СТАНЦИЯ ЛОЗОВО? ПО 72 ЧАСА! 3 ДНИ. ОБАЧЕ СЕ РАБОТЕШЕ ДЕНОНОЩНО ПО СЪОРЪЖЕНИЯТА И ВСИЧКО СЕ ПРАВЕШЕ ПО УЧЕБНИК! СЕГА Е ОКОЛО 24 ЧАСА! И ЗАЩО МИСЛИТЕ? АМИ ЗАЩОТО ХОРАТА СА ВЕЧНО МРЪНКАЩИ, ТЪРСЕЩИ КОНСПИРАЦИИ, ОГРАБЕНИ, ОЩЕТЕНИ И ПР! ГАНЬО БАЛКАНСКИ - ВИНАГИ НЯКОЙ МУ Е КРИВ, ТОЙ ВИНАГИ Е НЕВИНЕН! АМИ АКО ИСКАТЕ ДА ВИ Е ТОПЛО, ДА ИМАТЕ КАЧЕСТВЕНА ВОДА, ДА ВИ Е СВЕТЛО, НАУЧЕТЕ СЕ ЧЕ ТЕХНИКАТА ИСКА ПОДДРЪЖКА И АВАРИРА ПОНЯКОГА! КатоАВТОМОБИЛИТЕ И СЪЩО!
1.
Ха ха
28.11.2020 20:25:24
11
18
През 1976 година в Лондон също имаше режим на тока при управлението на мин. Председателя Едуард Хийт предшественика на М.Тачер от консервативната партия....в най капиталистическата държава.....
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Американският посланик се появи изненадващо в Бургас, за да разгледа хитова изложба в Библиотеката Американският посланик се появи изненадващо в Бургас, за да разгледа хитова изложба в Библиотеката Дипломатът влезе в бургаската библиотека и остана смаян от тийнейджърите, които в петък вечерта четяха книги  Изписаха от болницата треньора от „Славия“, пострадал при кървавото меле на аутобана Изписаха от болницата треньора от „Славия“, пострадал при кървавото меле на аутобана Той е освободен за домашно лечение, но 49-годишната му съпруга остава в критично състояние и с опасност за живота в УМБАЛ „Св. Георги“ в Пловдив Мантинелите на „Тракия“ в участъка на смъртта спират само коли до тон и половина Мантинелите на „Тракия“ в участъка на смъртта спират само коли до тон и половина Поставената край Зимница защитна система е от изключително нисък клас, подмяната на опасните ламарини по новите стандарти може да отнеме време чак до 2034 година Извънредно! Мащабна спецоперация тече в Несебър, задържани са държавни шефове Извънредно! Мащабна спецоперация тече в Несебър, задържани са държавни шефове Акцията продължава и в този момент  Разтърсващата изповед на баща за трагедията на „Тракия“, детето му видяло как вадят ранения треньор Разтърсващата изповед на баща за трагедията на „Тракия“, детето му видяло как вадят ранения треньор Родителя на момченце от школата на „Славия“ говори за кошмара на оцелелите на косъм деца, разминали се на секунди от сблъсък с камиона-убиец Пълен разпад: Продължаваме промяната в Бургас се разпадна, последните им членове мигрираха към "Да, България" Пълен разпад: Продължаваме промяната в Бургас се разпадна, последните им членове мигрираха към "Да, България" Над 12 ключови активисти избягаха масово към „Да, България“, а в ПП остана само областният лидер Тодор Терзиев и общинският съветник Краси Калудов Данъчните тръгнаха по плажа: НАП стартира мащабна лятна кампания по морето и ще следи за спекула с цените Данъчните тръгнаха по плажа: НАП стартира мащабна лятна кампания по морето и ще следи за спекула с цените От 29 юни стотици обекти, ресторанти и стокови борси минават под засилен мониторинг, а инспектори под прикритие ще ловят нарушители без касови бележки Радев орязва безумните разходи за бутафорните мантинели, а Нанков обяви, че са поръчани от Шишков Радев орязва безумните разходи за бутафорните мантинели, а Нанков обяви, че са поръчани от Шишков  Премиерът говори с манипулирани данни, заяви бившият регионален министър и уточни, че поръчката не била за 1 млрд. евро, а „само“ за 490 милиона Асен Василев: Бюджет 2026 не става и за чеп за зеле, писан е от олигархията Асен Василев: Бюджет 2026 не става и за чеп за зеле, писан е от олигархията Новите управляващи ще бръкнато дори в джобовете на църквата, с 30% намаляват парите за православието, изчисли той Масирани проверки по морето: Държавата затяга контрола над плажове и заведения Масирани проверки по морето: Държавата затяга контрола над плажове и заведения Министерството на туризма и КЗП следят за качеството на услугите по Черноморието, вече има засечени нарушения с цените в евро и липса на спасители
Световна сензация: Еквадор постави Германия на колене Световна сензация: Еквадор постави Германия на колене Кот д'Ивоар, Швеция и Япония също си подпечатаха визите за директните елиминации в деня на абсолютния рекорд по посещаемост Предлагат нова мегадържава от 6 страни, вместо сегашния ЕС Предлагат нова мегадържава от 6 страни, вместо сегашния ЕС Бивш министър подхвърли идеята пред „Фигаро", което е знак, че тя се обсъжда сериозно в Брюксел и Давос „Евровизия“ пуска Канада, заради бойкотите срещу Израел „Евровизия“ пуска Канада, заради бойкотите срещу Израел Готвят резервен вход и за Каталуня, ако още страни се откажат от участие Краят на една ера: Печатните вестници в България лека-полека изчезват Краят на една ера: Печатните вестници в България лека-полека изчезват Най-сериозната тенденция в доклада на НСИ е продължаващият спад при традиционните периодични издания Вътрешният министър Иван Демерджиев започна да сменя областни шефове заради „нов подход“ Вътрешният министър Иван Демерджиев започна да сменя областни шефове заради „нов подход“ Във Велико Търново има нов началник  Край на „запазването“ с чадъри в Халкидики: Гърция въвежда масова конфискация на плажа Край на „запазването“ с чадъри в Халкидики: Гърция въвежда масова конфискация на плажа Община Полигирос даде срок до 5 юли на летовниците сами да приберат шезлонгите си, след което общинските служби започват масирани принудителни акции Обратно броене за съдебната реформа: Големият кадрови капан до 17 октомври Обратно броене за съдебната реформа: Големият кадрови капан до 17 октомври Депутатите приеха промените за новия ВСС почти единодушно, но изискването за 160 гласа в парламента вещае тежък процедурен саботаж Гордън Рамзи се готви за нова житейска роля, призна, че е ужасен Гордън Рамзи се готви за нова житейска роля, призна, че е ужасен Ще става дядо Онлайн триумф на садизма: Убиец позира с победен знак пред издъхващия 17-годишен Луи Онлайн триумф на садизма: Убиец позира с победен знак пред издъхващия 17-годишен Луи Изданието „Билд“ разкрива шокиращите видеокадри от Нарбон, при които група тийнейджъри пребиват жестоко свой връстник, оставяйки го да умре на строителна площадка Как британските закони родиха прецедент, по-абсурден от българската реалност и защо тийнейджър бе оправдан за убийство Как британските закони родиха прецедент, по-абсурден от българската реалност и защо тийнейджър бе оправдан за убийство Ако си мислите, че родната Темида не работи, погледнете към Острова, където оневиниха тийнейджър за убийството на дете – у нас законът поне призна за виновен и осъди бургаския касапин Иван
Проф. Георги РАЧЕВ Проф. Георги РАЧЕВ Пускаме бавния грил. Водата в Черно море – 26 градуса Виц на деня Виц на деня На пазара:
- Брей, че са ви скъпи яйцата!
- Госпожо, ето ви кош, слама и петел, снесете си ги сама!
Виц на деня Виц на деня Съпругът, в просъница:
- Жена, загаси телевизора и ме завий с одеяло.
Съпругата, шепнешком:
- Не може, скъпи, на кино сме...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Учени установиха, че основната причина да не се сбъдват мечтите е високите им цени...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори