Очаква се COVID-19 да е активен още година и половина
Много се надявам и вярвам, че мерките ще имат ефект, защото това е единственият доказан начин за ограничаване на заразата, заяви инфекционистът
Според последните изследвания на световни учени се очаква активността на коронавируса да продължи още година и половина. Това сподели днес инфекционистът от болница "Свети Георги" в Пловдив проф. Марияна Стойчева.
"Пациентите, които постъпват в болница, са много тежки. Това са хора с много тежки придружаващи заболявания. За съжаление, тази инфекция извежда извън контрол хронични заболявания като диабет, проблеми с бъбреците и белия дроб. Това са рискови фактори с висока значимост. За съжаление, не можем да помогнем на всички. Голяма част от тях загиват", коментира тя високата смъртност от COVID-19 пред бТВ.
"Оставили сме много малко легла за други болни с различни заболявания, защото случаите на хепатит и менингит също не спират", каза проф. Стойчева
. По нейните думи превръщането на болница "Св. Мина" в Пловдив в специализирано лечебно заведение за болни с коронавирус е щяло да облекчи положението, но все пак "Свети Георги" е най-голямата болница в града и през нея са минали 900 пациенти с COVID-19. Непрекъснато се обсъждат варианти за откриване на нови легла за болни с коронавирусна инфекция. Още сега функционират 37 легла в другата ни база, съобщи Стойчева.
"Не споделям мненията, че инфекцията нараства като количество, но протича по-леко. Нямам такива наблюдения. Напротив, броят на хоспитализираните нараства непрекъснато. Това е от необходимост. Ние не приемаме леко болни. Ние приемаме само пациенти, които се нуждаят от дихателна реанимация, тоест с допълнителна кислородна терапия, и пациенти с придружаващи заболявания, които са декомпенсирани", обясни проф. Стойчева.
"Много се надявам и вярвам, че мерките ще имат ефект, защото това е единственият доказан начин за ограничаване на заразата", заяви инфекционистът, която възлага и големи надежди върху новите ваксини за COVID-19.
Тези зодии имат шесто чувство
Чуждестранни студенти по медицина в БДУ представиха кулинарните традиции на четири континента
Как да почистите загоряла тенджера само с две съставки
Най-ревнивите зодии
Домашен трик за чиста фурна без тежко търкане
Сочна питка със сирене - пухкава рецепта
Домашна пилешка супа като от детството
Смразяващ инцидент в НДК, момче в кома
Шарън Стоун разкри кой е най-добрият целувач в Холивуд
България и Турция в спор за първото място на Европейското по щанги
ЦСКА: Браво, Карлос Насар!
Подробности за новия стадион на Левски, бургазлия налива милиони
