Кантарджиев: Липсва контрол и съзнание, няма доверие
"Хората трябва да бъдат убедени да спазват мерките"
Носенето на маски беше най-важната мярка, заяви проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести и член на Националния оперативен щаб, пред БНР.
"Най-важното беше, ако имаше съзнание у хората и те носеха маски, нямаше да имаме по над 3000 случая на ден, а щяхме да имаме по 300 на ден. Но липсва контрол и съзнание. Наруши се и доверието в лекарите заради противоречащите неща, които се говорят", каза специалистът.
Според него трябва да сме трезви и да не се плашим излишно.
Ако си се заразил с нисковирусно число, можеш да преминеш болестта или с леки симптоми, или с никакви..., посочи той.
Като специалист винаги съм говорил за необходимостта от мерки, да не се прекалява с тях и да се осигури нормалност за тяхното провеждане. Трябва да се убедят хората. Допускат се алтернативни мнения, което е странно, коментира още специалистът.
По думите му до 14-и ноември случаите на Covid-19 у нас са се увеличавали главоломно и оттогава сме в едно плато, което обаче е крехко.
"21 дни е периодът, за който тенденциите след предприемане на мерките могат да се преценят... При децата рядко може да се развие клинично проявяване на коронавирусната инфекция, но те много лесно заразяват по-възрастните", изтъкна проф. Кантарджиев.
Първото пълнолуние за 2026 носи голям късмет на тази зодия
Спортният тотализатор вече работи само в евро
Карлос Насар избра България пред милионите - морален шампион в ерата на сделките
Голямо индивидуално признание за Везенков
Пожарникари спасиха българче, паднало в пропаст
Салата "Столична" - чудна рецепта с вкус на домашна трапеза
Човек на Путин: Фон дер Лайен ще работи още по-усилено за самоубийството на Запада
Жесток скандал: Не приеха плащане с евро в аптека
Притеснително: Второ земетресение до Благоевград
НАП с ударни проверки: Всеки десети търговец е в нарушение
Пенсионирането става все по-трудно: нови условия от 2026 г. за възраст и стаж
Дете загуби ръката си на Нова година след жесток инцидент
