Министър Ангелов, само от Вас зависи в Бургас да даряваме рековалесцентна плазма
Дарители, които са готови да закупят нужната апаратура, в момента изчакват зелена светлина
Единствено от здравното министерство зависи дали в Бургас ще можем да даряваме рековалесцентна плазма и да спасяваме животи. Това установи проверка на репортер на Флагман.бг. Дарители, които са готови да закупят нужната апаратура, в момента изчакват зелена светлина от министъра на здравеопазването проф. Костадин Ангелов, а Отделението по трансфузионна хематология разполага с всички условия за процедурата и необходимия медицински капацитет.
Оказва се, че Министерството на здравеопазването е дало разрешение за набиране и преработка на плазма единствено на Центровете за трансфузионна хематология – т.нар. кръвни центрове, а в Бургас има Отделение по трансфузионна хематология, в което се дарява кръв и то няма разрешение за извличането на така ценната животоспасяваща плазма. Но има всички предпоставки за създаването на такъв център, сграда, персонал, възможност за закупуване на апаратура. УМБАЛ Бургас, заедно с Община Бургас, РЗИ и Областна управа от няколко месеца усилено работи в тази посока – за издаване на разрешително от страна на МЗ за създаването на Кръвен център в Бургас.
Въпреки пречките към момента плазма да се дарява в Бургас, това лечение вече се прилага в УМБАЛ Бургас. Реконвалесцентна плазма вече е използвана при няколко пациенти, лежащи в КОВИД-отделенията на УМБАЛ Бургас. Пречки за прилагането му няма, необходимо е единствено да има дарители.
Г-н министър, от Вас зависи в Бургас да си помагаме повече сами.
Живот след смъртта: Жена видя Рая, срещна загубеното си дете и се върна да разкаже
Русе грее с 900 метра празнична светлина и нова коледна магия
Лекари без договор, пациенти без сигурност – защо бюджетът за 2026 е решаващ
Открит опасен микроорганизъм в мляко за кърмачета, изтеглят партиди от пазара
Властта се срива, Радев излиза напред
Откраднаха коледна елха от района пред училище в Радомир
Протест в Смолян срещу фотоволтаична централа: Жителите се опасяват за домовете и гората
Как евтините китайски дрехи заляха Европа
Въпросът остава: Кои са били хората, стреляли по деца в Сараево, като на сафари?
Тези хора да забравят за джинджифил, въпреки че се води суперхрана
Нова горивна схема затяга коланите: Бензинът в Иран вече не е даденост
Всички правим тази грешка: Тези ястия, стават по-здравословни, но чак на следващия ден

защото трябва да оцелее един престъпник заграбил властта !
Може би квалификацията на персонала или липсват необходимите условия?
Все има някаква причина.