×
Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Хранителни добавки поскъпнаха с над 50 на сто за три месеца
  • Спасяват с операция бедрото на Малена Замфирова
  • ЦИК започва разяснителната кампания за изборите
  • Щангите на протест срещу Стефан Ботев
  • Прочута биография на Карл Густав Юнг излезе на български
  • САЩ разрешиха на Индия да купува руски петрол
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Хлябът поскъпва с 30%


23 Ноември 2020, Понеделник, 09:53 ч.
Автор: Флагман.БГ

Лошата новина съобщи председателят на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите (НБСХС) Мариана Кукушева

Хлябът, най-евтината и достъпна храна за бедния българин, се очаква да поскъпне с до 30%. Лошата новина съобщи председателят на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите (НБСХС) Мариана Кукушева пред „Монитор.”

Едва шест от всички видове хляб в магазина са направени по Български държавен стандарт (БДС). Техният сертификат доказва не само че са безопасни за консумация, но и гарантира качеството им.

Утвърдените стандарти за производство на хляб влизат в сила още през 2011 г., като тогава сертификат получават едва три типа – бял, „Добруджа“ и типов. От началото на тази година към тях се включват още ръженият, ръжено-пшеничният и пълнозърнестият хляб.

Макар да носят отличителен печат за качество, те се приготвят със съвсем обикновени съставки – брашно, квас или мая, сол и вода. Така след одобрението си от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) те потеглят към търговските вериги.

„Продажната  цена на хляба се определя от търговците”, коментира Кукушева, като допълни, че у нас обикновено доставната му цена се придружава от 8-40% надценка, а потребителите доплащат и още 20% ДДС.

Според анализ на Организацията по прехрана и земеделие към ООН зърнените култури и храните, произведени от тях, ще поскъпнат в рамките на 30 на сто през тази година по цял свят.

Същото поскъпване с 30 на сто ще се наблюдава и на вътрешния ни пазар, тъй като цената на първичната суровина на хляба – брашното, а също и тази на пшеницата се определят от борсите, където те са се оскъпили значително.

Специфичните транспортни разходи като тол таксите също затрудняват логистиката на печивото. Важна роля за сформирането на крайната цена на продукта играят още електроенергията и газът, като и двата компонента показват трайно увеличение за предстоящия зимен сезон.




5
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Коя е най-упоритата зодия Коя е най-упоритата зодия 06/03/2026, Петък 20:21 0
5
Коментара по темата
5.
Мърши
23.11.2020 12:44:08
0
5
Докато не направят насъщният по 5лв няма да мирясат. Ми тъй ми, видяха че хората оцеляват дори и само с хляб и решиха и него да им отнемат. Кой знае как световните старчета си говорят: Ей страшни са българите бре, даже и ковида не може да ги унищожи, я да им увеличим хляба да видим пак ли ще оцелеят
4.
затова
23.11.2020 11:59:02
0
4
купих си хлебопекарна и не си купувам хляб от магазина
3.
мислещ
23.11.2020 11:27:32
0
8
Миналия път като го вдигнаха заради тока, но пък житото падаше, обясняваха, че цената на брашното формирала много малка част от цената на хляба. Сега друга песен пеят, ама май както им изнася!
Ама нека ни, нали само идиоти си избираме за управници! И пак за тях да гласувате, идиоти!
2.
aide
23.11.2020 10:25:43
0
17
Тъпаци, идете обяснете на някой бедняк че борсите му формират цената на хляба. Колко още ще го вдигате. Не стига че го блъскат с отрови и химиии... изнасяйте още зърно идиоти!
1.
Пурко
23.11.2020 10:14:06
0
8
Минаваме на.....пасти!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
От първо лице: Сутринта, в която придошлата вълна помете село Бисер От първо лице: Сутринта, в която придошлата вълна помете село Бисер Една история от първо лице за дядо Йордан и баба Ирина Адвокат: Защо мълчат за „Осемте джуджета“, а цялото разследване за Петрохан е в парламента? Адвокат: Защо мълчат за „Осемте джуджета“, а цялото разследване за Петрохан е в парламента? Изборите ще се провалят, ако МВР не използва агентурния си апарат, каза пък бившият заместник-градски прокурор на София  Системата за управление на риска от наводнения в Бургас е една от най-модерните у нас (СНИМКИ/ВИДЕО) Системата за управление на риска от наводнения в Бургас е една от най-модерните у нас (СНИМКИ/ВИДЕО) В контролната зала 24 часа в денонощието се следят количеството на валежите, реките, язовирите и още редица показатели, които дават възможност за бърза реакция при опасност от наводнения Проф. Димитър Недялков: Светът е в глобална война, ескалацията надмина Карибската криза Проф. Димитър Недялков: Светът е в глобална война, ескалацията надмина Карибската криза Тя ще достигне своите пикове в края на 2027-2028, прогнозира полковникът       Модерен и достоен паметник на Васил Левски изграждат в центъра на Бургас Модерен и достоен паметник на Васил Левски изграждат в центъра на Бургас Общинският съвет решава в края на месеца дали ще одобри инициативата на Фондация „Гордите българи” Започнаха дейностите по подмяна на водопроводната мрежа по ул. „Иван Вазов“ в Несебър Започнаха дейностите по подмяна на водопроводната мрежа по ул. „Иван Вазов“ в Несебър Реконструкцията ще се извършва на три етапа, които следват посоката от претоварната станция към Несебър Наркотици, оръжия и 15 000 евро  са иззети в София Наркотици, оръжия и 15 000 евро са иззети в София Специализираната операция на СДВР доведе до задържането на няколко предполагаеми дилъри и образуване на досъдебни производства Брадърът от „Меден рудник“ Виктор отваря бръснарница в Поморие Брадърът от „Меден рудник“ Виктор отваря бръснарница в Поморие На 17 април по кината ще излезе игрален филм с негово участие – „Вампирите“ Трус в ПП „Възраждане“: Бургаски депутат се замогнал за няколко години, пращат Цончо Ганев за водач, за да спре разпада Трус в ПП „Възраждане“: Бургаски депутат се замогнал за няколко години, пращат Цончо Ганев за водач, за да спре разпада Борис Аладжов си закупил наскоро чисто нов джип Мазда, а освен това само в сметката си имал над 200 хил. лева, ядосвали се в местната структура Изчезна флашка с биткойни за 8 милиона евро на лама Калушев Изчезна флашка с биткойни за 8 милиона евро на лама Калушев Близки до рейнджърите твърдят, че хардуерен портфейл с криптовалута е изчезнал след трагедията, МВР отрича
Инж. Петър Кънев на важни срещи в Тирана за Черноморското икономическо сътрудничество Инж. Петър Кънев на важни срещи в Тирана за Черноморското икономическо сътрудничество Бургаският народен представител бе на работно посещение в Албания Селена Гомес разказа за грешната диагноза и борбата с психическото си разстройство Селена Гомес разказа за грешната диагноза и борбата с психическото си разстройство Певицата говори открито за здравето си и пътя към правилното лечение Русия и Украйна си размениха по още 300 военнопленници Русия и Украйна си размениха по още 300 военнопленници САЩ и Обединените арабски емирства са действали като посредници Според западни медии - Русия споделя разузнавателна информация с Иран за САЩ Според западни медии - Русия споделя разузнавателна информация с Иран за САЩ Според публикации в западни издания Кремъл е предоставил данни за американски военни активи в Близкия изток Русия и Украйна размениха по 300 военнопленници с посредничеството на САЩ и ОАЕ Русия и Украйна размениха по 300 военнопленници с посредничеството на САЩ и ОАЕ Освободените руски военнослужещи са прехвърлени в Беларус за медицинска помощ преди завръщането им в Русия Лондон предлага плащане на мигранти да напуснат Лондон предлага плащане на мигранти да напуснат Схемата е насочена към около 150 семейства, живеещи в жилища, финансирани от данъкоплатците, а Министерството на вътрешните работи изчислява, че може да спести 20 милиона британски лири БФС ще има нов конгрес след дни, но Гонзо е бетониран БФС ще има нов конгрес след дни, но Гонзо е бетониран Няма да има избор на ръководство, а само отчет на настоящото управление Изписват бай Добри Изписват бай Добри 81-годишният ветеран е в стабилно състояние Китай привлича милиони туристи на фестивали на вишневия цвят Китай привлича милиони туристи на фестивали на вишневия цвят От Ухан до Пекин розовияъ цъфтеж се превръща в културно събитие и символ на обновление Пътен знак се разби край аутлета до кв. Сарафово, разряза гумите на 10-ина коли Пътен знак се разби край аутлета до кв. Сарафово, разряза гумите на 10-ина коли Инцидентът е от късно снощи
Олга Курносова, руски опозиционер Олга Курносова, руски опозиционер Ликвидацията на Путин е напълно изпълнима задача. Иран като репетиция за Русия? Виц на деня Виц на деня Чък Норис пита дете:
- На колко години си?
- На 11.
- Аз на твоите години бях на 12.
Виц на деня Виц на деня Любопитно!
Знаете ли, че думата "х*йня" има около 20 синонима! А всеки майстор знае поне 420 детайла с такова име...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Българи показали на китайците как се прави шапка от вестник, а те на другия ден направили и обувки, и джапанки...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори