Обновяват Етнографския музей в Бургас за 865 хил.лв.
Предвижда се ремонт на покрива, фасадите, интериора, външното стълбище и двора
Обновяват с основен ремонт сградата на Бургаския етнографски музей в центъра на града. Това става ясно от втората част на обявената обществена поръчка за ремонта на ул. „Алеко Константинов”, за който писахме по-рано. Процедурата по модернизирането на сградата е на стойност 865 хил.лв. и трябва да бъде завършена за най-много 240 календарни дни.
Целта на проекта е сградата на Етнографския музей да отговаря на всички функционални, експлоатационни и естетически изисквания, съответстващи на статута й на „паметник на културата”, като всяка част от ремонта ще е свързана и съобразена със запазването на автентичния й вид. Ще бъде възстановен покрива, мазилките по стените, както и оригиналния вид на външното стълбище, водещо до втория етаж.
Остарялата и неоригинална за сградата дограма ще бъде премахната, а на нейно място ще се постави нова, която изцяло ще повтаря оригиналните размери, членение, цвят. Входната врата пък, която към момента е изработена от PVC, ще бъде заменена с масивно дърво.
Освен по самата постройка, която ще бъде санирана и отвътре, и отвън, проектът предвижда и реконструкция на двора. Ще бъде извършен дренаж около сградата и ще бъде подменена съществуващата настилка с идентични каменни плочи в естествена форма, фугирани и подлежени върху пясък. Предвижда се и обособяване на допълнителна площадка югозападно от административната сграда.
Етнографският музей на гр. Бургас се помещава в бивша еднофамилна жилищна сграда, строена за една от видните фигури на градския обществен живот и кмет Димитър Бракалов. Къщата му е била убежище за борците за свобода, гонени и преследвани от турската власт. След смъртта му сградата сменя многократно своята функция, като се ползва последователно за: училище, хотел, ветеринарна лечебница, съветски клуб, детска градина, стол и след 1981 год. за етнографски музей на гр. Бургас, каквато му е функцията и до днес.
Пътните блокади на гръцките фермери преминаха символично
ЦСКА се разделя с Густаво Бусато след 6 години в клуба
Наградите „Златен глобус“ през 2026 г. предложиха всичко, което интернет обича
Азис ще се омъжва в САЩ за американец
Снеговалежите и силният вятър отмениха над 100 на летището в Истанбул
Стана ясно кога ще се проведе церемонията Спортист на годината
Пътят на скръбта – какво е нормално да чувстваме и как да си дадем време
Мон Дьо се зарече „никога повече“ след трансформацията на живота си
Нова телефонна измама с „Енергото“ в България – полицията и експерти предупреждават
Ендокринолог обясни дали трябва да пием топла вода сутрин на гладно
Лияна и Константин в любовна история
Великобритания обмисля забрана на X заради злоупотреба с АI и създаване на сексуално насилие

Между другото честито на всички преобразуването на булевард Демокрация в тясна междуквартлна уличка Демокрация!