Студентските стипендии скачат с 20%
Увеличението ще влезе в сила от началото на втория семестър на текущата учебна 2020/2021 г.
Студентските стипендии да бъдат увеличени с 20% предлага министърът на образованието Красимир Вълчев. Идеята е записана в проект за постановление на Министерския съвет.
Ако предложението бъде прието, минималната стипендия ще стане 85 лв. при сегашни 70 лева, а максималната - 180 лв. при 150 лв. сега, предвижда изменението в ПМС 90.
Увеличението ще влезе в сила от началото на втория семестър на текущата учебна 2020/2021 г.
"Повишаването на студентските стипендии е в синхрон с държавната политика за стимулиране на студентите да полагат повече усилия за постигане на по-високи резултати в учебния процес и подобряване на качеството на обучението, както и доближаването му до очакванията на работодателите", пише в мотивите си Вълчев.
Със Закона за държавния бюджет за 2021 г. е предвидено увеличение с 6 млн. лева на субсидията на държавните висши училища за стипендии на студентите и докторантите, което ще им даде възможност да повишат размера на стипендиите за успех и/или доход с 20%.
"Промяната на размера е максималната възможна на този етап и е следствие от редица направени анализи и проведени разговори с Националното представителство на студентските съвети, пише още Вълчев. Усредненият размер на стипендиите за българските студенти през последните две учебни години е около 107 лв. на месец, което е приблизително по средата между най-ниския и най-високия размер към момента."
Запазва се досегашният размер на месечните стипендии за чуждестранните студенти.
Снимат сериал за Селин Дион
Всяка жена трябва да има от този мехлем с коприва по рецепта на баба ми
Запазете си 6 юни в календара – пред зала „Младост“ ви очакват спорт, музика, активности и много забавления
Папи Ханс е специалният музикален гост на "Мача на Надеждата" в Бургас
Най-цветното място в България оживява това лято край София
Николай Димитров: Пенсионерският клуб в с. Кошарица е пример за сплотеност, позитивна енергия и активен социален живот
Внимание! Въвеждат временна организация на движението в Бургас утре
Депутатите не замразиха заплатите си, ще продължат да се актуализират на три месеца
Мъжете у нас живеят до 72,2 г., а жените – до 79,6 г.
Щъркелите променят маршрута си и се отказват от Африка
Грузия отвори резерв на Сталин с 40 хиляди бутилки безценни вина
МВнР: България категорично осъжда инцидента с руски въоръжен дрон в Галац
