×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

В пандемията купуваме лекарства за COVID от Гърция и Турция, идват по куриер


18 Ноември 2020, Сряда, 13:40 ч.
Автор: Флагман.бг

От аптечната мрежа изчезнаха медикаментите за домашно лечение

Основни лекарства за домашно лечение на COVID-19 пристигат у нас по куриер от Гърция и Турция. Това показа проверка на „Монитор“ в социалните мрежи. Причините за международното пазаруване на лекарства са две – у нас често липсват основни медикаменти, а освен това цените им в съседните държави са доста по-ниски, дори като прибавим и стойността на куриера.

Още преди две седмици стана ясно, че някои от най-често използваните групи лекарства за лечение на коронавирус в домашни условия изчезват бързо от аптечната мрежа. Проблемът дошъл от страха на хората, че таблетките ще изчезнат от фармацевтичните складове и затова се презапасявали, обобщи тогава здравният министър проф. Костадин Ангелов.

Въпреки че на заседание вчера в МС, на което министрите докладваха на премиера Бойко Борисов, че е направено нужното, за да бъдат осигурени най-необходимите медикаменти, в това число и чрез допълнителен внос (виж стр. 4), се оказа, чегрупи във Фейсбук вече са организирали трансгранична търговия които да доставят най-нужното. От споделените в мрежата контакти на аптеки в Гърция и Турция става ясно, че фармацевтите в южните ни съседки ползват вайбър за поръчки и са свикнали да общуват с клиенти от България. Оскъпяване на продуктите няма, купувачът поема допълнително единствено цената на куриерската услуга. За да е по-евтино пък, самите аптекари предлагат медикаментите да се пращат с обща поръчка за съответен град.

Цените на антиколаголантите и антибиотиците зад граница също са по-различни от България – най-често са в пъти по-ниски. Така например един от най-често разпространените антибиотици за лечение на коронавирус у нас струва над 18 лв., докато в съседна Сърбия цената му е около 6 лв. За да се намали напрежението върху аптечната мрежа в страната, лекарският съюз предложи медикаментите, за които не се изисква рецепта, да се продават в денонощните магазини и бензиностанциите. БЛС има идея да се даде финансов стимул от по 1000 лева на аптека, за да работи денонощно. „Това предложение малко ме развесели. Не бих могла да си представя, че едно медицинско съсловие, което познава своята специфика на работа, ще даде съвет за нещо, което ние отдавна обсъждаме.1000 лева не са достатъчни за това и трябва да се намери по-сериозно финансиране”, коментира председателят на регионалната фармацевтична колегия в Пловдив Димитрия Стайкова.

„Все още липсват лекарства, които се изписват масово от личните лекари при лечение на COVID-19. След като стана ясен проблемът с доставката на тези медикаменти, се проведе среща при министъра на здравеопазването относно нискомолекулните хепарини”, допълни Стайкова. Тя посочи, че се наблюдава недостиг и на определени кортизонови таблетни форми, използвани при домашното лечение. Все още обаче се намират част от антибиотиците. Фармацевтите отправиха апел към личните лекари да изписват в рецептите не търговското, а непатентното име на антибиотиците, за да не се налага на пациентите да се връщат за нова рецепта. „В аптеките пристигат самите болни или техните карантинирани близки. Не бива да допускаме обикалянето на този тип хора”, добави Стайкова.

Относно идеята лекарства без рецепта да се продават в денонощните магазини и бензиностанции Стайкова каза, че има подобни примери от Англия. Тя обаче се обяви против предложението. „Имаме своите аргументи и ще ги предоставим на всички нива. Независимо че тези медикаменти са без лекарско предписание, има много злоупотреби и дори тежки отравяния”, разясни председателят на регионалната фармацевтична колегия в Пловдив.


В категории: COVID-19


Коментари
Тервел ИЛИЕВ Джип блъсна моторист до Битака в Меден рудник Джип блъсна моторист до Битака в Меден рудник 21/07/2026, Вторник 10:52 1
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Извънредна акция в МБАЛ-Благоевград: Викаха спасители за починал пациент, тежащ близо 300 кг Извънредна акция в МБАЛ-Благоевград: Викаха спасители за починал пациент, тежащ близо 300 кг 50-годишният мъж от Петрич бил докаран в критично състояние, но лекарите не успели да го спасят Млада шофьорка вряза колата си в бензиностанция на бул. „Стефан Стамболов“ в Бургас (ВИДЕО) Млада шофьорка вряза колата си в бензиностанция на бул. „Стефан Стамболов“ в Бургас (ВИДЕО) Момичето твърди, че гумата ѝ гръмнала, но вероятна причина е и високата скорост; по чудо няма тежко пострадали Джип блъсна моторист до Битака в Меден рудник Джип блъсна моторист до Битака в Меден рудник Пътнотранспортното произшествие по чудо се размина без сериозни травми за водача на двуколесното превозно средство Шишков разкри пътната схема: Един ден отвори крана за над 1 млрд. лева аванси Шишков разкри пътната схема: Един ден отвори крана за над 1 млрд. лева аванси Частни фирми получили огромни суми през държавната „Автомагистрали“ без конкурси и готови проекти, а сега договорите не могат просто да бъдат прекратени Апелативният съд пуснал Ангел Илиев под домашен арест, защото нямало опасност да се укрие Апелативният съд пуснал Ангел Илиев под домашен арест, защото нямало опасност да се укрие В мотивите на съда изрично са изведени доказателствата за чистото съдебно минало на водача и липсата на други регистрирани противообществени прояви Кондуктор разцепи веждата на пътничка с касов апарат по път за Радомир Кондуктор разцепи веждата на пътничка с касов апарат по път за Радомир 59-годишният железничар е задържан, а полицията изяснява защо скандалът между двама познати е прераснал във физическа саморазправа Таксиджия налетя на бой на световноизвестна хореографка от Бургас Таксиджия налетя на бой на световноизвестна хореографка от Бургас Вокалният педагог Христина Ботвиновска повикала полиция след обиди, заплахи и опит за физическа саморазправа В пика на летния сезон: Бургас остава без топла вода за 60 часа В пика на летния сезон: Бургас остава без топла вода за 60 часа Топлоподаването спира от 08:00 часа днес до вечерта на 23 юли заради ремонт по газопроводната мрежа и годишна профилактика Боксофис звяр: Одисея на Кристофър Нолан чупи рекорд след рекорд Боксофис звяр: Одисея на Кристофър Нолан чупи рекорд след рекорд Кино в Лондон обяви денонощни прожекции без прекъсване за следващите две седмици, в САЩ еуфорията на фенове е дори по-голяма Цялата власт и доброволци на крак в Пловдив: Дървета падаха като клечки, потопени булеварди (ВИДЕО) Цялата власт и доброволци на крак в Пловдив: Дървета падаха като клечки, потопени булеварди (ВИДЕО) Десетки коли премазани от огромни клони
US войници загиват, кораби горят, а Тръмп вдигна залога: Иран ще плаща за всеки убит US войници загиват, кораби горят, а Тръмп вдигна залога: Иран ще плаща за всеки убит Войната взе живота на 17 американски военнослужещи, Техеран съобщи за 50 жертви, а хутите отвориха нов фронт срещу Саудитска Арабия Цар Футбол си свали шортите и се надупи пред богатите Цар Футбол си свали шортите и се надупи пред богатите Суета, цинизъм и шоу – триединството на новия футболен ред  Войната в Иран има потенциал да доведе до световна криза Войната в Иран има потенциал да доведе до световна криза Израел се надява да унищожи ислямистите и техните проксита. Чрез нея Тръмп вижда начин да прочисти Европа от омразните му либерал-глобалисти  Почина футболната легенда Кевин Кигън Почина футболната легенда Кевин Кигън Отиде си двукратният носител на „Златната топка“ Шест държави разкъсват 21-вия пакет срещу Русия, ЕС изпадна в санкционна криза Шест държави разкъсват 21-вия пакет срещу Русия, ЕС изпадна в санкционна криза Гърция блокира общото решение, а Германия, Франция, Италия, Австрия и Португалия настояват за изключения в защита на националния си бизнес „Партията на хлебарките“ разтърси Индия „Партията на хлебарките“ разтърси Индия Десетки хиляди студенти блокираха Ню Делхи след грандиозен корупционен скандал в образованието До 1000 евро глоба на плажа: Удрят шумните и безразсъдни туристи До 1000 евро глоба на плажа: Удрят шумните и безразсъдни туристи Плажните ракети, силната музика, SUP без спасителна жилетка и дивото къмпингуване могат сериозно да оскъпят почивката ЕС спря унищожаването на нови дрехи: Задават се повече намаления и аутлет стоки ЕС спря унищожаването на нови дрехи: Задават се повече намаления и аутлет стоки Големите модни компании вече трябва да препродават, даряват или подготвят непродадените облекла и обувки за повторна употреба 13-годишно момче загина под срутен фонтан по време на шампионската нощ на Испания 13-годишно момче загина под срутен фонтан по време на шампионската нощ на Испания Стотици жители на града в провинция Саламанка излезли по улиците след последния съдийски сигнал От Доха до Бургас: Как един спрян полет удря целия туристически сектор От Доха до Бургас: Как един спрян полет удря целия туристически сектор Отпадането на Qatar Airways засяга не само София, а хотелите и курортите по Черноморието
Жорж Ганчев Жорж Ганчев Какви 50 милиона, бе? Аз за толкова пари дори не ставам сутрин от леглото! Виц на деня Виц на деня Жена говори по телефона:
- Пратете ми добър електротехник, моля.
- Госпожо, всеки жив електротехник е добър.
Виц на деня Виц на деня - Котенце, къде си?
- Тук съм, скъпи.
- Не ти ма! Търся котката.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Навън е такава жега, че като си отворя хладилника, комшиите ми чуват скърцането на вратата и идват на гости.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори