Франция почете жертвите на нападенията отпреди 5 години
Атаките на 13 ноември 2015 г. са най-смъртоносните, извършени на френска територия
Пет години след нападенията в Париж, при които бяха убити 130 и ранени 350 души, Франция отдаде почит на жертвите, предаде БТА, позовавайки се на Франс прес. Атаките на 13 ноември 2015 г. са най-смъртоносните, извършени на френска територия. Франция отбеляза годишнината на фона на повишена терористична заплаха.
От убийството на преподавателя Самюел Пати на 16 октомври до нападението в базиликата в Ница - поредицата от атаки през последните няколко седмици служи като предупреждение, че джихадистката вълна, която връхлетя страната преди пет години, не е отминала напълно, отбелязва Франс прес.
Очаква се съдебният процес във връзка с нападенията от 2015 г. да започне през септември 2021 г. и да продължи шест месеца.
Днес кметът на Париж Ан Идалго и премиерът на Франция Жан Кастекс отидоха пред концертната зала Батаклан, пред Стад дьо Франс и на останалите места във френската столица, които бяха атакувани преди пет години.
Тогава отговорност за атентатите пое групировката "Ислямска държава".
На възпоменанието пред Батаклан, където имаше силно полицейско присъствие, бяха прочетени имената на жертвите, но заради новата карантина заради коронавируса малко обикновени парижани бяха дошли да отдадат почит на убитите.
Точно в 20 ч. (21 ч. българско време) светлините на Айфеловата кула в Париж ще угаснат също в памет на жертвите.
В изявление избраният за президент на САЩ Джо Байдън каза, че тези атаки са били насочени не само срещу Париж, но и срещу цялото човечество и неговите ценности.
Терористичната заплаха във Франция си остава, но е видоизменена. Властите се страхуват не толкова от нови големи координирани атаки, колкото от нападения на отделни радикализирани индивиди, насърчени от екстремистки групировки, отбелязва Франс прес.
Тази промяна на заплахата не улеснява разузнавателните служби. Заради новите нападения френското правителство започна офанзива срещу политическия ислямизъм и обеща да действа срещу радикализираните чужденци.
Според френското министерство на вътрешните работи 48 човека с такъв профил са били експулсирани от страната от юли насам.
Ужас в жегите: 49-годишен мъж се удави в неохраняем водоем
Трагедия в Ибиса: Млад бохем почина внезапно
Брутално убийство се разплете след 42 години! Застаряващи братя до живот в затвора
Министър Илин Димитров: България и Турция могат да постигнат много повече в туризма
Млад музикант издъхна след фатално падане от балкон
Не е модерно, но защо Макрон продължава да носи слънчеви очила на закрито
Кокаинов удар във Варна: ГДБОП закопча 7 души в две спецакции
Министър Илин Димитров: Работим за повече полети и повече германски туристи в България
Тъжна развръзка: Разкриха от какво е починала Едже Иртем от „Шербет от боровинки“
Турски митничари хванаха 1,2 тона дрога в два ТИР-а, влезли откъм България
Георги Маджаров е избран за областен координатор на „Прогресивна България“ в Бургас
Нова драма на АМ "Тракия" край Карнобат! Камион разцепи мантинелата и отнесе две коли в насрещното (СНИМКИ)
