×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • САЩ превзеха ирански кораб край Ормузкия проток
  • Цените на петрола продължават да скачат
  • Рекордна активност в Германия и напрежение пред секциите в Испания
  • Висок риск от градушки в понеделник
  • При близо 100% обработени протоколи: "Прогресивна България" с убедителна победа в Бургас
  • Грешки в протоколите забавят обработката на вота в Кърджали
  • РИК-Бургас обработи рекордно бързо протоколите от всички 747 секции
  • България отбелязва 150 години от Априлското въстание
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Ваксинирането срещу Covid-19 -задължително в Сърбия


13 Ноември 2020, Петък, 11:21 ч.
Автор: Флагман.бг

Парламентът прие опцията заболелите от зарази да се лекуват в чужбина на държавни разноски

 

Сръбският парламент гласува снощи изменения и допълнения към закона за защита от заразни болести, съобщават сръбските вестници. За закона гласуваха 189 депутати, един депутат беше против, един се въздържа, а един не гласува. Законът ще влезе в сила с публикуването му в Държавен вестник, а по решение на депутатите може да влезе в сила и в по-кратък срок, ако бъде необходимо.

Промените предвиждат възможността заболелите от заразни болести като COVID-19  да могат да се изпращат от държавата на лечение в чужбина. Въвеждат се нови термини като лична защита /носене на маска на определените места/, домашна изолация /за позитивните на коронавирус без симптоми или с лека клинична картина, която не изисква болнично лечение/, карантина в домашни условия /за онези, които са били в контакт със заразени за срок от 14 дни/, глоби за нарушение на мерките за физически лица на стойност от 50 000 до 150 000 динара /едно евро е равностойно на 118 динара/.

Уредено е и положението потвърждението от епидемиолог да бъде достатъчно доказателство за работодателя да освободи свой служител от работа в определения времеви срок, но той да получава заплата, предаде БТА.

С промените в закона министърът на здравеопазването получава право да наложи задължителна или препоръчителна имунизация за определени хора. Ако бъде въведено задължително ваксиниране, тези, които откажат, ще бъдат глобени. С цел предотвратяване на внасянето на вируса в страната министърът може да нареди въвеждане на мерки за защита и лабораторно изследване при влизане в държавата.

Сръбското правителство може да ограничи влизането в Сърбия на граждани от страни, които са в неблагоприятна епидемиологична ситуация, да вземе решение за отваряне на обекти за карантина, за лечение в чужбина, ако капацитетите в страната са запълнени, да формира Кризисен щаб.

Контролът за прилагане на мерките, освен Санитарната инспекция, ще упражнява и местното самоуправление чрез общинската полиция.

Преди това министърът на здравеопазването Златибор Лончар съобщи, че всяко кафене, ресторант и фирма ще трябва да имат отговорно лице, който да следи за спазване на мерките, допълва вестник "Новости".

Директорът на компанията "Сърбиягаз" Душан Баятович, заместник председател на Социалистическата партия на Сърбия /СПС/, е позитивен на коронавирус, съобщава вестник "Новости". Заразени са и двама депутати от коалицията СПС - Единна Сърбия, които в предишните дни са били в парламента редом до другите депутати, съобщи председателят на Единна Сърбия Драган Маркович Палма.

Бившият сръбски министър на енергетиката Александър Антич, функционер на СПС, е новият директор на държавната компания "Пътищата на Сърбия", съобщава вестник "Курир". Предложението бе прието на вчерашното заседание на правителството. Антич сменя на позицията Зоран Бабич, функционер на управляващата Сръбска прогресивна партия.


В категории: COVID-19


Коментари
Светлозария КИДЕРОВА До началото на летния сезон кметството в Лозенец ще блесне До началото на летния сезон кметството в Лозенец ще блесне 20/04/2026, Понеделник 16:00 0
Светлозария КИДЕРОВА Нежният пол залитна по Радев, харизмата на Бойко стихва Нежният пол залитна по Радев, харизмата на Бойко стихва 20/04/2026, Понеделник 15:40 1
Емел МАХМУД Баскетболен кош падна върху момче Баскетболен кош падна върху момче 20/04/2026, Понеделник 15:00 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Сричащият депутат Стефан Апостолов измести по преференции Росен Желязков в Благоевград Сричащият депутат Стефан Апостолов измести по преференции Росен Желязков в Благоевград Апостолов е син на кмета на Симитли Кои са шампионите по преференции в Бургас Кои са шампионите по преференции в Бургас Божидар Божанов и Исмаил Осман пренаредиха листите, малко не стигна на Галя Василева и Атанас Пъчков да направят същото и с ГЕРБ Окончателно: "Прогресивна България" със 131 депутати, ГЕРБ - 39, ПП-ДБ - 37 Окончателно: "Прогресивна България" със 131 депутати, ГЕРБ - 39, ПП-ДБ - 37 "Възраждане" се свива до 13 мандата, а ДПС - до 20 До началото на летния сезон кметството в Лозенец ще блесне До началото на летния сезон кметството в Лозенец ще блесне В момента тече проектиране на нов площад Нежният пол залитна по Радев, харизмата на Бойко стихва Нежният пол залитна по Радев, харизмата на Бойко стихва 53% от жените се изстреляха до урните, мъжете бяха по-лежерни - 47 на сто. 64,9% от висшистите още вярват на ПП-ДБ СУ „Н. Й. Вапцаров“ - Царево отбеляза 150 години от Априлското въстание СУ „Н. Й. Вапцаров“ - Царево отбеляза 150 години от Априлското въстание Ученици и преподаватели от Царево почетоха героите с тържествено честване и рецитали Почина големият бургаски монументалист и учител Енчо Рачев Почина големият бургаски монументалист и учител Енчо Рачев През 2011 г. той бе удостоен с престижното звание "Художник на годината" Ангажирани и доволни служители – как да създадем силни екипи? Ангажирани и доволни служители – как да създадем силни екипи? Проучване на Mercer разкрива стратегиите и тенденциите за ангажираност и удовлетвореност на служителите в успешните компании Пеевски взима почти 3 пъти повече гласове от Доган в Турция Пеевски взима почти 3 пъти повече гласове от Доган в Турция ПБ на Румен Радев е трета политическа сила в югоизточната ни съседка Двама шофьори се скараха на АМ "Тракия", единият напръска другия с лютив спрей Двама шофьори се скараха на АМ "Тракия", единият напръска другия с лютив спрей Причината била засечка на пътя
Япония алармира за повишен риск от "огромно" вторично земетресение  Япония алармира за повишен риск от "огромно" вторично земетресение  С магнитуд над 8 или по-висок, след мощния трус който удари по-рано  Първи вълни цунами достигнаха източното крайбрежие на Япония Първи вълни цунами достигнаха източното крайбрежие на Япония Цунами с вълни до 3 м се очаква да засегне префектурите Хокайдо и Ивате Предупреждение за цунами в Япония, след силно земетресение Предупреждение за цунами в Япония, след силно земетресение Трусът с магнитуд 7,6 по Рихтер удари на 236 км източно от Хачинохе Цените на петрола продължават да скачат Цените на петрола продължават да скачат Фючърсите на суровия петрол Брент поскъпват на фона на напрежението между САЩ и Иран Откриха отрова за плъхове в бебешка храна Откриха отрова за плъхове в бебешка храна Властите подозират опит за изнудване, изтеглят партиди и в Чехия, и в Словакия Рекордна избирателна активност в Париж: Опашки пред посолството и значителен интерес от българите в чужбина Рекордна избирателна активност в Париж: Опашки пред посолството и значителен интерес от българите в чужбина Изключителна активност край Сена, българите извън страната показват засилен интерес и ангажираност в гласуването Гласуването в чужбина започна: българите в Нова Зеландия първи отвориха изборните секции Гласуването в чужбина започна: българите в Нова Зеландия първи отвориха изборните секции Изборният ден започна още снощи в Оукланд и Крайстчърч и ще приключи най-късно в западната част на Съединените щати Франция арестува афганистански мигрант за серийно изнасилване на овце и кози Франция арестува афганистански мигрант за серийно изнасилване на овце и кози Фондация „Брижит Бардо“, която стана граждански ищец по делото, поиска най-тежко наказание Богатите напускат Дубай – сменят го с хитова балканска дестинация Богатите напускат Дубай – сменят го с хитова балканска дестинация Черна гора привлича с комбинацията от морски климат, планински пейзажи и по-бавен ритъм на живот Това са цветовете в които ще видим iPhone 18 Pro тази есен Това са цветовете в които ще видим iPhone 18 Pro тази есен Очаква се четири различни предложения да стигнат до крайния потребител
Иво СИРОМАХОВ Иво СИРОМАХОВ Само който е бил депутат, знае колко боли, когато вече не си депутат.
Виц на деня Виц на деня Депутат:
- Политика правим само предизборно, после правим само икономика.
Виц на деня Виц на деня - Интересувате ли се от политика?
- Разбира се!
- Активен или пасивен?
- В смисъл?
- В смисъл - депутат ли сте или просто гледате телевизия?
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Интересно, но и озадачаващо е, че все повече психиатри коментират българската политика.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори